https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Krzysztof Penderecki nie żyje. Wybitny kompozytor zmarł w niedzielę nad ranem w Krakowie. Miał 86 lat [29.03.2020]

red.
Krzysztof Penderecki zmarł w niedzielę, 29 marca
Krzysztof Penderecki zmarł w niedzielę, 29 marca Wojciech Matusik
Krzysztof Penderecki nie żyje. Wybitny kompozytor zmarł w niedzielę nad ranem w Krakowie. Autor "Pasji według św. Łukasza" i "Polskiego Requiem" miał 86 lat.

Krzysztof Penderecki nie żyje. Zmarł w niedzielę 29 marca w Krakowie

Pochodzący z Dębicy Krzysztof Penderecki to najbardziej znany polski kompozytor współczesny. Właśnie jemu zawdzięczamy awangardowe utwory w duchu sonoryzmu - czyli dzieła, które każą muzykom wydobywać dźwięki z tradycyjnych instrumentów nietradycyjnymi metodami, jak pukanie, skrzypienie lub dudnienie po pudle. Do wybitnych osiągnięć w tym nurcie zaliczana jest „Pasja według św. Łukasza”, która przyniosła mu światowy rozgłos.

- Kiedyś miałem w sobie sporą dozę bezczelności. Nie bałem się konkurować, choćby z Bachem. Uznałem, że też tak potrafię - opowiadała nam słynny kompozytor. - Poza tym byłem zakochany w żonie i chciałem jej udowodnić, że potrafię napisać wielkie dzieło. Zresztą to jej właśnie zadedykowałem Pasję według św. Łukasza .

Wywiad z Krzysztofem Pendereckim z 2016 roku:

Nie żyje Krzysztof Penderecki. Zdobył cztery nagrody Grammy

W 1961 roku Międzynarodowa Trybuna Kompozytorów UNESCO w Paryżu wyróżniła go za „Tren ofiarom Hiroszimy”, w 1972 roku jego utwór „Ekecheiria” zabrzmiał na otwarcie Igrzysk Olimpijskich w Monachium, a w 1996 roku skomponował symfonię-oratorium „Siedem bram Jerozolimy” na zamówienie tytułowego miasta z okazji jubileuszu 3000 lat jego istnienia.

Czterokrotnie nagradzany Grammy - m.in. za „Credo” . Bardzo cenił sobie tę nagrodę.

- Znaczenie tych nagród polega na tym, że są światowe, a nie lokalne. Wiadomość o nich idzie w świat i wydaje mi się, że dzięki temu ludzie nie zapominają o tym, że jest taki kompozytor i tworzy. Konsekwencją tego jest też większa sprzedaż moich płyt i większe zainteresowanie moimi utworami - opowiadał w jednym z wywiadów dla naszej gazety.

Nie żyje Krzysztof Penderecki. "Komponował w domowym zaciszu"

W 2018 roku Adam Balas, dyrektor Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, opowiadał Łukaszowi Gazurowi z naszej gazety, że Penderecki swoją energię i satysfakcję czerpał właśnie z pobytu w domu. A właściwie dwóch. Czyli w Krakowie i w Lusławicach.

- Krzysztof Penderecki wielokrotnie to podkreślał. On cieszy się bardzo, że jego utwory wciąż są wykonywane i doceniane na świecie. Ale ogromną przyjemnością są dla niego zawsze powroty - tłumaczył wówczas Adam Balas.

To właśnie w zaciszu domowym komponował. Jak sam deklarował przy różnych okazjach, wstawał wcześnie rano i kilka godzin dziennie poświęcał tworzeniu nowych utworów. Nie było w tym żadnego romantycznego mitu. Jest ciężka praca nad składaniem nut w całość.

- Siedzenie godzinami przy stole nie jest zajęciem fascynującym. No, może przez pierwszą godzinę. To ciężka praca, by wydobyć coś z siebie, zwłaszcza jeśli ma to być coś nowego - tłumaczył w wywiadzie Penderecki. - Mam pewną metodę, z której wszyscy się śmieją i, słysząc o niej, nie dowierzają mi. Otóż zaczynam pisać cztery-pięć utworów naraz, z czego później powstają zwykle trzy.

Zdjęcia dworu, parku i arboretum w Lusławicach użyczone dzięki przychylności kierownictwa Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego

Przejęcie dworu z ogrodem od Pendereckich może kosztować Ska...

Krzysztof Penderecki nie żyje. Ministerstwo Kultury: Zmarł po długiej i ciężkiej chorobie

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

To wielka strata dla polskiej kultury...Warto byłoby, aby władze regionu wyeksponowały tę postać i przybliżyły wielkiego kompozytora młodzieży...www.gazetaparlamentarna.pl

G
Gość

To wielka strata dla polskiej kultury...Warto byłoby, aby władze regionu wyeksponowały tę postać i przybliżyły młodzieży...gazetaparlamentarna

G
Gość

Dziękujemy za twoją twurczosc

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Na rynkach cisza przed burzą. Inwestorzy czekają na wyniki wyborów

Na rynkach cisza przed burzą. Inwestorzy czekają na wyniki wyborów

Kraków świętuje 35 lat samorządu. "Mieszkańcy czują się współgospodarzami miasta"

Kraków świętuje 35 lat samorządu. "Mieszkańcy czują się współgospodarzami miasta"

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska