https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Hołd dla mistrza. Przyjaciele, politycy, wielbiciele żegnają Krzysztofa Pendereckiego

RED.
Archiwum Polska Press
Krzysztof Penderecki zmarł w niedzielę (29 marca) przed godziną 7 rano po długiej i ciężkiej chorobie. Autor "Pasji według św. Łukasza" i "Polskiego Requiem" miał 86 lat. Pozostawił po sobie dziedzictwo, które stanowi źródło inspiracji dla przyszłych pokoleń muzyków. - Kiedy piszę utwór, już go słyszę. Moim zawodem jest komponowanie. To szczęście, że mam taki warsztat - mówił artysta w 2015 roku podczas rozmowy dla TVN24.

Krzysztof Penderecki: Dziadek płacił mi za naukę

- Z chwilą odejścia profesora Krzysztofa Pendereckiego polska kultura poniosła niepowetowaną stratę - mówi Radiu Kraków prof. Stanisław Krawczyński, rektor Akademii Muzycznej w Krakowie. Śmierć artysty odbiła się szerokim echem w mediach, zwłaszcza społecznościowych, gdzie hołd zmarłemu oddają politycy, artyści, dziennikarze i inni, mniej lub bardziej znani.

"Krzysztof Penderecki całe swoje życie podporządkował temu, co najbardziej kochał - muzyce. Jego kompozycje doceniali najwięksi współczesnej kultury, jego dzieła trafiały do najlepszych produkcji filmowych. Niech spoczywa w pokoju" - pisze premier Mateusz Morawiecki.

Również prezydent Andrzej Duda pożegnał artystę:

Odszedł Maestro Krzysztof Penderecki. Swoją twórczością wyznaczył całą epokę w kulturze polskiej i światowej. W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej wybrzmiało Jego monumentalne dzieło „Polskie Requiem”. Był to jeden z ostatnich publicznych występów wielkiego ​Kompozytora. RiP

Krzysztof Penderecki zmarł w niedzielę, 29 marca

Krzysztof Penderecki nie żyje. Wybitny kompozytor zmarł w ni...

"Polska kultura poniosła dziś wielką i niepowetowaną stratę. Po długiej chorobie odszedł Maestro Krzysztof Penderecki - najwybitniejszy polski kompozytor współczesny, którego muzyki słuchano od Japonii po Stany Zjednoczone. Czerpiąc z bogatego dziedzictwa polskiej kultury nadawał jej wymiar uniwersalny. Ciepły i dobry człowiek. Jego Bliskim składam serdeczne kondolencje" - czytamy na profilu polityka Piotra Glińskiego.

Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa, napisał: "Dziś odszedł od nas Krzysztof Penderecki… Jeden z największych światowych kompozytorów i dyrygentów, Honorowy Obywatel Miasta Krakowa. Jego twórczość to zjawisko w historii muzyki, nie tylko polskiej, zupełnie wyjątkowe. Wiemy, że Kraków był dla Niego miejscem szczególnym. Tutaj zaczął studiować prywatnie kompozycje pod kierunkiem Franciszka Skołyszewskiego, a dalsze studia kontynuował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej, obecnie Akademii Muzycznej w Krakowie pod kierunkiem Artura Malawskiego i Stanisława Wiechowicza. Tutaj w 1958 roku objął asystenturę w Katedrze Kompozycji na swojej macierzystej uczelni, a w roku 1972 został jej rektorem. Tę funkcję pełnił do 1987 roku. W latach 1987-1990 był dyrektorem artystycznym Filharmonii Krakowskiej. To właśnie dzięki Jego wsparciu powstała Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa – Sinfonietta Cracovia. Dziś należąca do europejskiej czołówki. To też było Jego dzieło".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

Rozmowa z Krzysztofem Pendereckim

"Zmarł Krzysztof Penderecki, wybitny kompozytor, wirtuoz batuty, ambasador polskiej kultury. Spoczywaj w pokoju Mistrzu" - pożegnał artystę dziennikarz Szymon Hołownia.

"To ogromna strata dla całego świata kultury. Dla nas wszystkich" - wspomniała polityk Małgorzata Kidawa Błońska.

"Kiedyś miałem w sobie sporą dozę bezczelności".

Krzysztof Penderecki skomponował cztery opery, osiem symfonii i szereg innych utworów oraz koncertów. Jego najbardziej rozpoznawalne dzieła to Ofiarom Hiroszimy – Tren, Pasja według św. Łukasza, Polskie Requiem oraz III Symfonia.

Zdjęcia dworu, parku i arboretum w Lusławicach użyczone dzięki przychylności kierownictwa Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego

Przejęcie dworu z ogrodem od Pendereckich może kosztować Ska...

Praca artysty została nagrodzona prestiżowymi nagrodami, dwukrotnie Prix Itali oraz czterokrotnie Nagrodą Grammy: w 1988, 1999 (dwie) i 2017 roku. Uczelnie wyższe w Europie i Stanach Zjednoczonych przyznały mu tytuł doctora honoris causa. Jego muzyka niejednokrotnie była wykorzystywana przez twórców filmowych. Utwory Pendereckiego znalazły się w takich produkcjach, jak: Egzorcysta Williama Friedkina, Lśnienie Stanleya Kubricka, Dzikość serca Davida Lyncha, Ludzkie dzieci _Alfonso Cuaróna, _Katyń Andrzeja Wajdy oraz Wyspa tajemnic Martina Scorsese.

- Kiedyś miałem w sobie sporą dozę bezczelności. Nie bałem się konkurować, choćby z Bachem. Uznałem, że też tak potrafię - mówił. - Poza tym byłem zakochany w żonie i chciałem jej udowodnić, że potrafię napisać wielkie dzieło. Zresztą to jej właśnie zadedykowałem Pasję według św. Łukasza .

W 2012 roku dziennik „The Guardian” nazwał go „najprawdopodobniej największym żyjącym polskim kompozytorem”.

Jak donosi TVN24, Penderecki był dwukrotnie badany na obecność koronawirusa. Oba testy dały wynik negatywny.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Od hałasu i upału uciekamy na dach. Tak zmieniają się polskie miasta

Od hałasu i upału uciekamy na dach. Tak zmieniają się polskie miasta

Kraków utknął w korkach. Problemy dla pasażerów miejskiej komunikacji i kierowców

Kraków utknął w korkach. Problemy dla pasażerów miejskiej komunikacji i kierowców

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska