https://gazetakrakowska.pl
reklama
II tura wyborów - pasek artykułowy

Polski dokument "Dziecko z pyłu" 29 maja w cyklu Studencki Klub Filmowy w Kinie Pod Baranami

Paweł Gzyl
"Dziecko z pyłu"
"Dziecko z pyłu" Materiały prasowe
"Dziecko z pyłu" to filmowa eksploracja ojcostwa, straty i przynależności. Tematów, które wykraczają poza granice czasu i przestrzeni. Dokument Weroniki Mliczewskiej będzie można zobaczyć w Kinie Pod Baranami podczas specjalnego wydania cyklu Studencki Nocny Klub Filmowy w czwartek, 29 maja, o godzinie 23. Projekcja rozpocznie się od prelekcji, a po seansie odbędzie się dyskusja. Wydarzenie odbywa się w ramach 65. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Sang był jednym z setek tysięcy dzieci spłodzonych przez amerykańskich żołnierzy podczas wojny w Wietnamie. Dziś, już jako dojrzały człowiek, chciałby poznać biologicznego ojca. Wyprawa do USA znaczy dla niego bardzo dużo, kiedy jednak spotyka swoją nową rodzinę, nic nie jest tym, czego się spodziewał. Podróż w poszukiwaniu własnej tożsamości i przynależności zamienia się w opowieść o doznanych krzywdach, nieprzepracowanych traumach i różnicach kulturowych. Krążąc między dwoma kontynentami, film pokazuje z bliska, jak to niezwykłe spotkanie po latach wpłynęło na obie strony i co przy okazji ujawniło.

Reżyserką filmu jest Weronika Mliczewska - antropolożka, producentka, absolwentka uczelni w Anglii, Polsce i USA, której interdyscyplinarne wykształcenie oraz doświadczenie podróżnicze pozwalają opowiadać uniwersalne historie osadzone w różnych kulturach. Jej filmy dokumentalne, m.in. "Długa droga", "Speechless in Japan" i "Catalan Dream", były prezentowane na międzynarodowych festiwalach i emitowane w telewizji. "Dziecko z pyłu" to jej pełnometrażowy debiut dokumentalny.

- Początki "Dziecka z pyłu" są głęboko osobiste. Osiem lat temu, będąc w Wietnamie na planie innego dokumentu, spotkałam się z Amerykanami - ludźmi, których życiowe poszukiwania tożsamości ukształtowały ich życie. Widząc, jak głęboko emocjonalnie nadal odczuwali brak z powodu nieodnalezienia swoich amerykańskich ojców - nawet 50 lat później - zdałam sobie sprawę, że nie jest to opowieść o przeszłości, ale o teraźniejszości - mówi reżyserka.

"Dziecko z pyłu" to film, który rywalizuje w Konkursie Dokumentalnym i Konkursie Polskim 65. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Dokument będzie można zobaczyć podczas specjalnego spotkania cyklu Studencki Nocny Klub Filmowy w czwartek, 29 maja, o godzinie 23. Projekcja rozpocznie się od prelekcji, a po seansie odbędzie się dyskusja. Na uczestników czeka poczęstunek w postaci kawy i kanapek. Bilety dla studentów: 20 zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Plaga kleszczy. Pojawiły się nowe gatunki! Które są najgroźniejsze dla ludzi?

Plaga kleszczy. Pojawiły się nowe gatunki! Które są najgroźniejsze dla ludzi?

Pokaz niemego filmu "Biały ślad" z muzyką na żywo w Małopolskim Ogrodzie Sztuki

Pokaz niemego filmu "Biały ślad" z muzyką na żywo w Małopolskim Ogrodzie Sztuki

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska