Sang był jednym z setek tysięcy dzieci spłodzonych przez amerykańskich żołnierzy podczas wojny w Wietnamie. Dziś, już jako dojrzały człowiek, chciałby poznać biologicznego ojca. Wyprawa do USA znaczy dla niego bardzo dużo, kiedy jednak spotyka swoją nową rodzinę, nic nie jest tym, czego się spodziewał. Podróż w poszukiwaniu własnej tożsamości i przynależności zamienia się w opowieść o doznanych krzywdach, nieprzepracowanych traumach i różnicach kulturowych. Krążąc między dwoma kontynentami, film pokazuje z bliska, jak to niezwykłe spotkanie po latach wpłynęło na obie strony i co przy okazji ujawniło.
Reżyserką filmu jest Weronika Mliczewska - antropolożka, producentka, absolwentka uczelni w Anglii, Polsce i USA, której interdyscyplinarne wykształcenie oraz doświadczenie podróżnicze pozwalają opowiadać uniwersalne historie osadzone w różnych kulturach. Jej filmy dokumentalne, m.in. "Długa droga", "Speechless in Japan" i "Catalan Dream", były prezentowane na międzynarodowych festiwalach i emitowane w telewizji. "Dziecko z pyłu" to jej pełnometrażowy debiut dokumentalny.
- Początki "Dziecka z pyłu" są głęboko osobiste. Osiem lat temu, będąc w Wietnamie na planie innego dokumentu, spotkałam się z Amerykanami - ludźmi, których życiowe poszukiwania tożsamości ukształtowały ich życie. Widząc, jak głęboko emocjonalnie nadal odczuwali brak z powodu nieodnalezienia swoich amerykańskich ojców - nawet 50 lat później - zdałam sobie sprawę, że nie jest to opowieść o przeszłości, ale o teraźniejszości - mówi reżyserka.
"Dziecko z pyłu" to film, który rywalizuje w Konkursie Dokumentalnym i Konkursie Polskim 65. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Dokument będzie można zobaczyć podczas specjalnego spotkania cyklu Studencki Nocny Klub Filmowy w czwartek, 29 maja, o godzinie 23. Projekcja rozpocznie się od prelekcji, a po seansie odbędzie się dyskusja. Na uczestników czeka poczęstunek w postaci kawy i kanapek. Bilety dla studentów: 20 zł.
