Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto i dlaczego powinien zaszczepić się przeciw grypie? Co radzą lekarze?

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Archiwum GK
Warto uzmysłowić, że w wyniku powikłań po przejściu grypy na świecie umiera więcej ludzi z niż z powodu trwających konfliktów zbrojnych

Rozmowa z Grzegorzem Gołdynią, lekarzem pediatrą z Oświęcimia

Rozpoczął się sezon szczepień przeciw grypie. Czy rzeczywiście jest to skuteczne zabezpieczenie przeciw tej chorobie?

- Jestem wielkim zwolennikiem szczepień, bo jest to najlepsza forma przeciwdziałania chorobie na różnych jej etapach. Od razu dodam, że sam poddaję się tym szczepieniom. Stanowczo obalam wszelkie mity, że zaszczepienie się może spowodować zakażenie się wirusem. Szczepionki są bezpieczne dla dzieci, osób starszych i kobiet w ciąży.

Naprawdę, nie ma żadnych obaw. Owszem mogą wystąpić czasami jakieś bóle w miejscu i okolicach podania zastrzyku, czy ewentualnie rzadko stan podgorączkowy, ale trwa to jeden dzień, natomiast korzyści są niewspółmierne, jeśli chodzi o ochronę naszego organizmu przed tym groźnym wirusem.

Część osób zaszczepionych twierdzi jednak, że i tak zachorowała i powątpiewa w skuteczność tej formy walki z grypą.

- Nawet jeśli tak się zdarzy, to przebieg choroby jest dużo łagodniejszy, a przede wszystkim zdecydowanie mniejsze jest ryzyko wystąpienia groźnych powikłań pogrypowych, takich jak m.in.: zapalenie zatok, krtani, oskrzeli, płuc. Następstwem grypy mogą być również zapalenie mięśnia sercowego, ucha środkowego, czy ostra niewydolność nerek. Do tego grypa wzmaga siłę innych chorób. Warto uzmysłowić, że w ich wyniku na świecie umiera więcej ludzi z niż z powodu trwających wojen.

Szczepionki przeciw grypie pojawiają się w sprzedaży we wrześniu. Kiedy najlepiej się zaszczepić?

Najlepiej zrobić to już teraz, bo sezon grypowy szybko się zbliża, a poza tym już w tej chwili odnotowuje się rosnącą liczbę przypadków zachorowań na grypę i choroby grypopodobne. Tylko od 23 do 30 września w Polsce odnotowano 107 tys. takich przypadków. Także wczesna jesień to najlepszy moment, by zdecydować się na zaszczepienie dzieci i siebie przeciw grypie. Efekt ochronny zaszczepienia osiąga się po trzech tygodniach. Warto także podkreślić, że w tym przypadku należy szczepić się co roku, ponieważ wirusy grypy są bardzo różnorodne i łatwo ulegają mutacji, tworząc nowe odmiany.

Kto powinien zaszczepić się przeciw grypie?

Szczepić przeciw grypie można dzieci już po szóstym miesiącu życia. Górnej granicy wieku w tym przypadku nie ma i z tej możliwości powinni starać się skorzystać wszyscy. Na pewno o takiej formie zabezpieczenia powinny pomyśleć osoby z grupy ryzyka, czyli dotyczy to szczególnie osób starszych, w tym szczególnie po 65 roku życia, dzieci, osób o obniżonej odporności i przewlekle chorych oraz kobiet w ciąży. Dotyczy to również osób przebywających w środowiskach, gdzie ryzyko zakażenia wirusem jest większe, a więc na przykład nauczycieli w szkołach i przedszkolach.

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie?

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska