Wyłoniony w konkursie wykonawca będzie miał za zadanie opracowanie szczegółowych rozwiązań i rozwinięcie istniejącej już koncepcji tej wystawy. Scenariusz ekspozycji został napisany przez Michała Niezabitowskiego – kustosza zbiorów muzealnych Komitetu Kopca Kościuszki, projekt plastyczny przygotował dr Łukasz Sarnat. Trzeba też będzie uwzględnić określone eksponaty, których wykaz opracował członek KKK Piotr Hapanowicz.
Aby wystartować w konkursie, trzeba najpierw złożyć wniosek o dopuszczenie do udziału w nim. Wnioski te należy składać w biurze Komitetu (al. Waszyngtona 1, 30-204 Kraków), do 13 kwietnia do godziny 12.
Do kolejnego etapu zostaną zaproszeni wykonawcy, którzy spełnią kryteria formalne przewidziane w regulaminie konkursu (jest on zamieszczony na stronie internetowej www.kopieckosciuszki.pl). Na przygotowanie i złożenie prac konkursowych uczestnicy będą mieli czas do 11 czerwca do godz. 12. Zwycięską pracę wybierze sąd konkursowy, w którym zasiada m.in. prof. Czesław Dźwigaj - artysta rzeźbiarz, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a także przedstawiciele Komitetu Kopca Kościuszki. Podczas oceny prac będą brane pod uwagę takie kryteria jak: poziom artystyczny, atrakcyjność i jakość przyjętych rozwiązań oraz założony budżet. Rozstrzygnięcie konkursu zaplanowano na 25 czerwca.
Oto najniebezpieczniejsze dzielnice Krakowa. Tutaj lepiej uw...
Maksymalny planowany koszt zaprojektowania i wykonania wystawy to 2 mln 850 tys. zł.
Tworzone już u stóp Kopca Kościuszki muzeum kościuszkowskie zostanie urządzone w dwóch obiektach: w centrum konferencyjno-wystawienniczym w odrestaurowanej zabytkowej Kurtynie I-V w forcie oraz w Bastionie V. Wystawa poświęcona Tadeuszowi Kościuszce, która się w nim znajdzie, ma być - według założeń autora scenariusza - opowieścią o uniwersalnym, ponadczasowym, wielkim bohaterze, symbolu ciągłości Polskiego państwa i narodu, obrońcy wolności, międzynarodowym autorytecie i przyjacielu ludzkości. O człowieku, który swoje prywatne szczęście podporządkował służbie. Ekspozycja ma trafiać m.in. do młodzieży i turystów z całego świata, przybliżając nie tylko postać Kościuszki, ale też trudne i burzliwe czasy, w których żył.
Kolejne planowane w scenariuszu ekspozycji sceny - odsłony opowieści o życiu i dokonaniach Kościuszki to: wnętrza dworku szlacheckiego, które ma przywoływać tradycję, w jakiej wyrósł przywódca powstania, Szkoła Rycerska, gdzie Kościuszko się kształcił, Paryż, gdzie uczył się rysunku, pierwsza miłość (była nią Ludwika Sosnowska), dalej - statek, którym Kościuszko wypłynął do Ameryki, forty, które budował nad rzeką Hudson. Ma też być pokazana cela, przypominająca uwięzienie Kościuszki w Twierdzy Pietropawłowskiej. Oczywiście nie zabraknie na wystawie przysięgi na Rynku w Krakowie, bitwy pod Racławicami. Znajdzie też na niej odbicie kult Kościuszki.
Na świecie istnieją tylko nieduże wystawy poświęcone temu bohaterowi, natomiast muzeum powstające pod kopcem ma być pierwszym muzeum kościuszkowskim z prawdziwego zdarzenia.
ZOBACZ KONIECZNIE:
WIDEO: Poważny program - odc. 19: Partia matka
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto