Kulka z nowym rekordem w biegu na 10 kilometrów

Marek Podraza
Nasz zawodnik nie tylko wygrał prestiżowy Bieg Niepodległości w Rzeszowie, ale pokonał też Kenijczyków i osiągnął nowy rekord.

Szymon Kulka z Ropy - mistrz Polski w biegach ulicznych na 5 i 10 km oraz w półmaratonie znów zadziwił całą biegową Polskę. Podczas IV PKO Biegu Niepodległości w Rzeszowie, rozgrywanego na dystansie 10 kilometrów, uzyskał znakomity czas 28 min i 36 sekund.

- Od piątku to mój nowy oficjalny rekord życiowy na 10 km. Postawiłem na bardzo mocne tempo od samego początku biegu. To się wyraźnie opłaciło - podkreśla Szymon Kulka.

Pierwszą część dystansu nasz mistrz pokonał z czołową grupą Kenijczyków, na drugim kilometrze oderwał się od nich wraz z Maiyo Kiptum Hillary Kimaiyo, jednym z najlepszych biegaczy kenijskich.

- Udało mi się go zgubić dopiero na ósmym kilometrze. Ostatnie dwa kilometry pokonałem w tempie 2 min 44 sek na kilometr, co spowodowało, że na mecie zameldowałem się z przewagą kilkunastu sekund. Jestem bardzo szczęśliwy z czasu, jaki uzyskałem i wierzę, że jestem w stanie pobiec jeszcze lepiej - powiedział uradowany Szymon Kulka.

Tak dobrego wyniku w biegach na 10 kilometrów w Polsce nie było od 20 lat. Nieoficjalny rekord Polski na 10 km to 28:15 Antoniego Niemczaka, uzyskany 16 listopada 1986 roku w Raleigh.

W Rzeszowie Szymon Kulka zdystansował koalicję Kenijczyków z Benedek Team. Biegł samotnie około dwóch kilometrów. Na mecie wypracował 17 sekund przewagi nad Maiyo Kiptum Hillary Kimaiyo i blisko półtorej minuty nad Abelem Kibetem Ropem.

Warto dodać, że Kimaiyo w tym roku nie przegrał żadnej imprezy biegowej. Szymon do tego biegu był doskonale przygotowany.

- Byłem na obozie sportowym w Jakuszycach. Praca, jaką tam wykonałem, miała mnie wprowadzić w rytm mocnych treningów, przygotowujących do nowego sezonu. Wszystko poszło w dobrym kierunku, a najlepszym przetarciem, jak co roku był Bieg Niepodległości - dodaje Szymon.

IV PKO Bieg Niepodległości w Rzeszowie ukończyło w sumie 1269 osób. To jeden z najbardziej prestiżowych biegów niepodległościowych w Polsce. Szymon po jego zakończeniu przyjechał do Biecza. Tam dopingował bieckim biegaczom.

Wyniki: 1.Szymon Kulka - Ropa 28.36, 2. Maiyo Kiptum Hillary Kimaiyo 28.52, 3. Kibet Abel Rop, 30.05, 4. Henry Kemboi - wszyscy z Kenii - Benedek Team, 30.45, 5. Robert Głowala AZS Politechnika Łódzka, 31.09.