https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Kultura na uchodźstwie" - Dni Solidarności w krakowskiej Willi Decjusza

Paweł Gzyl
Willa Decjusza
Willa Decjusza Wojciech Matusik
Od 10 do 12 czerwca w krakowskiej Willi Decjusza odbędą się Dni Solidarności pod hasłem "Kultura na uchodźstwie". To trzy dni wydarzeń artystyczno-społecznych oraz warsztatów integracyjnych, organizowane w geście solidarności z przedstawicielami kultur innych państw, zmuszonymi do emigracji.

FLESZ - Spora przewaga PiS nad KO - sondaż

od 16 lat

Co roku Instytut Kultury Willa Decjusza organizuje na początku lata festiwal promujący różnorodność kulturową Krakowa. Willa Decjusza, od wieków słynąca jako miejsce spotkań i dialogu różnych kultur i tradycji, ale także jako przestrzeń, w której spotykali się artyści w salonie patriotycznym Marceliny Czartoryskiej, od 26 lat tworzy ważny punkt na mapie kulturalnej Europy Środkowo-Wschodniej oraz bezpieczne miejsce dla twórców szukających schronienia przed wojną czy prześladowaniami w krajach swego pochodzenia. Realizacja festiwalu w Willi - zbudowanej przez przybysza z dalekiej Alzacji, Justusa Ludwika Decjusza - nawiązuje do charakteru Krakowa – miasta otwartego i budującego swój kulturalny potencjał w oparciu o dziedzictwo przyjezdnych oraz bliskie kontakty z twórcami z innych krajów.

"W tym roku, w obliczu poważnego kryzysu wartości demokratycznych i swobód obywatelskich, zwracamy naszą uwagę na kulturę krajów, których twórcy – w wyniku wojny lub politycznych opresji – byli zmuszeni wyemigrować ze swojej ojczyzny, by znaleźć nowe miejsce do życia i pracy twórczej. Organizując festiwal „Kultura na uchodźstwie. Dni solidarności w Willi Decjusza” chcemy pokazać, że budowanie wspólnoty polega zarówno na serdecznym współodczuwaniu, jak również na otwartości na inne głosy i tradycje, na zaciekawieniu kulturą sąsiadów - Nowych Krakowian, na chęci nauczenia się czegoś się od nich, a także nauczenia się czegoś o nich samych i przy okazji o każdym z nas" - zapowiadają organizatorzy.

- Przymusowa migracja i praca twórcza na wygnaniu jest doświadczeniem rosnącego grona twórców. Dla tych osób, wolność ekspresji artystycznej jest z jednej strony wyrazem niezależności, a z drugiej sposobem na budowanie tożsamości narodowej i kulturowej. Wielu polskich twórców – wystarczy wspomnieć takich jak Adam Mickiewicz, Witold Gombrowicz, Fryderyk Chopin, Sławomir Mrożek, Gustaw Herling-Grudziński, Jerzy Giedroyć, czy Czesław Miłosz – miało za sobą trudne doświadczenia życia i tworzenia na uchodźstwie. W Willi Decjusza, solidaryzując się z tymi, którzy zostali zmuszeni w ostatnim czasie do życia poza granicami swojego kraju, którzy trafili do Polski i Krakowa, w czasie Dni Solidarności umożliwiamy spotkanie z ich twórczością – spotkanie poza wszelkimi innymi podziałami - mówi Dominika Kasprowicz, dyrektorka Instytutu Kultury Willa Decjusza.

"Kultura na uchodźstwie. Dni solidarności w Willi Decjusza" to trzy dni wydarzeń artystyczno-społecznych oraz warsztatów integracyjnych organizowane w geście solidarności z przedstawicielami kultur innych państw, zmuszonymi do emigracji. Program, przygotowany we współpracy z krakowską edycją Festiwalu Książki Intelektualnej “Pradmova”, obejmuje zarówno wystawy, koncerty, dyskusje, spotkania z tłumaczami, wydarzania dla dzieci oraz spotkania literackie gości z 8 krajów: Ukrainy, Białorusi, Litwy, Niemiec, Polski, Wielkiej Brytanii, Angoli i Afganistanu, tworząc w ciągu trzech dni wspólną wielokulturową narrację. W ramach festiwalu zaplanowane zostały także akcje solidarnościowe na rzecz uchodźców wojennych i więźniów politycznych oraz prezentacja aktywności społecznych migrantów z różnych państw na rzecz praw człowieka, równości płci czy ekologii.

- Czy kultura może pomóc w obliczu tragedii? Czy może nieść pociechę? Uciekając od wojny i politycznych represji, miliony Ukraińców i Białorusinów znalazło się w Polsce i innych krajach UE. Wśród nich są tysiące twórców, literatów i malarzy, aktorów i muzyków, a każdy z nich opowiada własną (i naszą wspólną) historię niepowtarzalnym głosem swojej sztuki. Wszyscy jesteśmy bowiem do siebie podobni, mamy podobne (a czasem wręcz wspólne) doświadczenia stawania w obronie swojej wolności i indywidualności, ale także demokratycznych wartości – mówi o idei festiwalu Andrej Chadanowicz, białoruski poeta i tłumacz, który obecnie jest stypendystą ICORN w Willi Decjusza w Krakowie.

Szczegółowy program wydarzenia:

https://willadecjusza.pl/aktualnosci/program-festiwalu-kultura-na-uchodzstwie

Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Za duże na MŚP, za małe na korporację. Unia stworzy nową kategorię firm

Za duże na MŚP, za małe na korporację. Unia stworzy nową kategorię firm

Metropolita krakowski z wizytą w Rzymie. Wiadomo, z kim się spotkał

Metropolita krakowski z wizytą w Rzymie. Wiadomo, z kim się spotkał

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska