- Stajemy przed wielką szansą udziału w konkursie resortu kultury, który powinien zostać ogłoszony na początku drugiego kwartału. Jeśli nasz projekt przejdzie, to przebudowę domu kultury będziemy mogli rozpocząć już w przyszłym roku - mówi wiceburmistrz Wacław Zoń. - Fundusz norweski jest bardzo dobrym programem, ponieważ, zakładając ogólny koszt inwestycji na około 10 mln zł, tylko 10 procent musielibyśmy pokryć z miejskiego budżetu.
Limanowski Dom Kultury wybudowano przed około 40 laty, kiedy miasto zdobywało słynne tytuły krajowego mistrza gospodarności.
- To, co było wtedy nowoczesne, dzisiaj już wymaga poważnej zmiany. Dotyczy to przede wszystkim zaplecza scenicznego i całej aparatury technicznej - zaznacza dyrektorka LDK Stanisława Obrzut. - Wielka scena przybliżona maksymalnie do pierwszych rzędów była pomyślana kiedyś jako miejsce, na którym miała się dobrze prezentować ówczesna władza. Nasz dom kultury powinien bardziej odpowiadać współczesnej działalności.
W LDK ćwiczy między innymi zespół regionalny Limanowianie, orkiestra Echo Podhala, lokalna grupa teatralna, modelarze i plastycy. Osobny blok zajęć mają dzieci, działa kino komerycjne i niekomercyjne z ambitnymi artystycznie filmami. Na gościnne występy przyjeżdżają coraz częściej grupy teatralne i zespoły muzyczne.
Koncepcję przebudowy bazy LDK wykonał limanowski architekt Marcin Woźniak. - Żeby nie mnożyć kosztów, staraliśmy się o jak najmniej ingerencji w dotychczasową kubaturę obiektu - wyjaśnia wiceburmistrz Zoń. - Sala widowiskowa pozostanie w zasadniczym kształcie. Natomiast dodatkową głębię uzyska scena. Powiększony obiekt otrzyma nowoczesną, efektowną elewację.
Zgodnie z założeniami koncepcji architektonicznej, dom kultury zostanie rozbudowany w stronę zbocza wzniesienia, do którego obecnie stoi tyłem, a także w kierunku cmentarza. Tam też będzie się stykał z terenem skateparku, w zimie zamienianego na lodowisko. W miejsce obecnych piwnic powstaną lokale usługowe, do których poprowadzi wejście bezpośredni z parkingu. Na wyższych kondyganacjach znajdą się m.in. dodatkowe sale domu kultury - kameralna i prób oraz Miejska Biblioteka Publiczna i Muzem Regionalne Ziemi Limanowskiej, które obecnie zajmuje Dwór Marsów.
Na potrzeby rekreacji ma być wykorzystana skarpa za budynkiem.
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+