Kumoterska Gońba, to święto wśród górali hodujących konie. Dzień zaczyna się od Parady Gazdowskiej, czyli paradnego przejazdu zaprzęgów konnych poprzedzonych pytacami (śpiewającymi galami zapraszającymi na wydarzenie ubranymi w cuchy) jadącymi wierzchem na koniach. Tuż za nimi jadą pięknie przygotowane konie ciągnąc przyozdobione sanie, a w nich ubrani w odświętne stroje górale i góralki. Bardzo często w saniach pojawia się także małe dziecko. W dużych saniach ciągniętych przez parę koni zobaczyć można góralskie kapele grające ludowe melodie na basach i skrzypcach. Od kilku lat w trakcie paradnego przejazdu pojawiają się także dzieci, które powożą małymi saniami ciągniętymi przez kucyka.
Po dostojnym przejeździe, podczas którego jury ocenia cały zaprzęg, a także stroje osób siedzących w saniach rozpoczyna się druga, bardziej emocjonująca część wydarzenia. Są to przejazdy na czas. Na specjalnie przygotowanym torze w kształcie podkowy lub pętli ustawione fotokomórki mierzą czas przejazdu. Wyścigi odbywają się w trzech kategoriach. Jest to skiring, ski-skiring oraz wyścigi kumoterek. Dwie pierwsze konkurencje polegają na jeździe na nartach za koniem z jeźdźcem lub bez. Najwięcej emocji budzą jednak wyścigi kumoterek. Koń zaprzęgnięty jest do niewielkich sań, w których siedzi woźnica, czyli kumoter i towarzysząca mu kobieta - kumoszka. Zadaniem kobiety znajdującej się w tylnej części sań jest balansowanie ciałem w taki sposób, żeby sanie nie wywróciły się w zakręcie.
Terminy Kumoterskiej Gońby w 2025 roku
W 2025 roku zaplanowanych zostało aż sześć wydarzeń. Niestety pierwsze z nich zostało odwołane ze względu na małą pokrywą śniegu, a także na niezamarzniętą ziemię.
2 stycznia 2025 r. - Kościelisko - odwołane
26 stycznia 2025 r. - Poronin
2 lutego 2025 r. - Ludźmierz
9 lutego 2025 r. - Bukowina
16 lutego 2025 r. - Biały Dunajec
23 lutego 2025 r. - Zakopane
Ostatnie dni przyniosły opad śniegu, a pokrywa białego puchu w Zakopanem i okolicznych miejscowościach powiększyła się o ok. 30 cm. Niestety synoptycy zapowiadają odwilż i temperatury dochodzące do 10 stopni Celsjusza powyżej zera. To może sprawić, że kolejne wydarzenia zostaną odwołane.
Poronin i Ząb przygotowują się na Kumoterską Gońbę
W ostatnią niedzielę styczna zaplanowano Paradę Gazdowską i wyścigi kumoterek w Gminie Poronin. Tradycją jest, że wydarzenie odbywa się na Bartolskim Wierchu, skąd rozpościera się wspaniały widok na panoramę Tatr.
Wójt gminy osobiście dogląda miejsce, gdzie mają odbyć się zawody. - Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby jak najlepiej przygotować trasę na Paradę Gazdowską w dniu 26 stycznia w Zębie na Bartolskim Wierchu. Pogoda płata od kilku lat figle, więc już dziś trwa ubijanie śniegu pod trasy - informuje Anita Żegleń pokazując zdjęcia z przygotowywanej pod zawody trasy.
