https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kurów. Most powstający w ciągu DK nr 75 między Brzeskiem a Nowym Sączem połączył dwa brzegi Dunajca [ZDJĘCIA]

Joanna Mrozek
Przeprawa w Kurowie połączyła dwa brzegi Dunajca
Przeprawa w Kurowie połączyła dwa brzegi Dunajca GDDKiA
Most w Kurowie w ciągu DK75 na odcinku Nowy Sącz-Brzesko połączył dwa brzegi Dunajca. Prace idą zgodnie z planem, budowlańcom nie przeszkodziła nawet zima. Inwestycja jest warta ponad 189 mln zł., nowym mostem przejedziemy jesienią 2021 roku.

FLESZ - Depresja nadal chorobą wstydliwą

Most w Kurowie połączył dwa brzegi Dunajca

Pomimo okresu zimowego prace na budowie mostu trwały nieustannie. Nasuwanie konstrukcji rozpoczęło się na początku tygodnia a we wtorek, 23 lutego udało się połączyć dwa brzegi Dunajca.

- Dokładność przeprowadzonych prac sprawdzali kontrolnie geodeci, ponieważ ostatni segment mostu musiał znaleźć się dokładnie w wyznaczonym miejscu - informuje Iwona Mikrut, główny specjalista ds. komunikacji społecznej.

Następnym etapem budowy będzie wznoszenie trzech pylonów (podpory mostów wiszących) oraz podwieszenie ustroju nośnego.
Nowy obiekt będzie miał 4 przęsła.

- Zastosowana technologia budowy mostu wymagała wykonania podpór tymczasowych zlokalizowanych w nurcie rzeki na czas realizacji obiektu, potem zostaną rozebrane. Konstrukcja jest posadowiona na dwóch przyczółkach i trzech podporach - informuje.

Most w ciągu DK75 gotowy jesienią 2021 roku

Most w Kurowie to jeden z najdłuższych w Polce (typu extradosed, który łączy ideę konstrukcji podwieszanej oraz belkowej sprężonej). Dłuższe są jedynie obiekty: przez Wisłę (808,4 m) w Kwidzynie oraz w ciągu obwodnicy Ostródy (677 m).
Całkowita jego długość wyniesie 602 m, szerokość 17,18 m, natomiast pylony wznosić będą się na ok. 33,5 m od poziomu terenu. W ramach inwestycji na odcinku 2 km zmieniony zostanie przebieg drogi krajowej nr 75: od parkingu w Tęgoborzu do skrzyżowania w Kurowie.

Umowa z wykonawcą, polsko-węgierskim konsorcjum firm: Przedsiębiorstwo Wielobranżowe BANIMEX z Będzina i Hódút (Hódmezővásárhelyi Útépitő) z Węgier, podpisana została 10 czerwca 2019 r. Inwestycja z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie ma być wykonana w ciągu 25 miesięcy od daty zawarcia umowy. Do czasu realizacji robót nie będą wliczane okresy zimowe (tj. od 15 grudnia do 15 marca). Planujemy puszczenie ruchu po nowym moście w październiku 2021 r. Pozostałe prace będą ukończone w kwietniu 2022 r.- dodaje Mikrut.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Motoryzacja

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska