1 i 2 listopada - we Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny - na cmentarzu Rakowickim odbędzie się 39. kwesta organizowana przez Obywatelski Komitet Ratowania Krakowa. Zebrane w niej datki są przeznaczane na ratowanie i konserwację nagrobków dawnych krakowian.
Pośród osób kwestujących jak zawsze ma być m.in. aktorka Anna Dymna czy Aleksander „Makino” Kobyliński.
- Co roku z puszką na cmentarzu staje ok. 70-80 osób. Im więcej kwestujących, tym lepiej. Nie trzeba być znanym, wystarczy przyjść nawet na pół godziny lub godzinę i włączyć się w to działanie obywatelskie - zachęca Anna Kornecka, przewodnicząca OKRK.
Kto chce dołączyć do akcji, powinien przyjść w dniach kwesty do biura przy ul. Rakowickiej 41 (naprzeciwko wejścia głównego na cmentarz) z dowodem osobistym. Dzieci mogą stanąć z puszką pod opieką osób pełnoletnich. W oba dni kwesta trwa od godz. 10 do zmroku, a puszki będą wydawane do godz. 17.
OKRK zajmuje się grobami w złym stanie technicznym, a niemającymi dysponentów. Do ponad pół tysiąca zabytkowych nagrobków i pomników, które w minionych latach odnowiono dzięki zbiórkom, teraz trzeba doliczyć 11 kolejnych, wyremontowanych w tym roku. To XIX-wieczne nagrobki.
Dziesięć z nich znajduje się na cmentarzu Rakowickim: w pasie Kc, przy murze na lewo od głównego wejścia (m.in. groby powstańców styczniowych) oraz w kwaterze S obok kaplicy, za grobem Henrya Jordana. Na jednym z grobów w tej drugiej lokalizacji, z figurą Matki Boskiej, znajduje się zabytkowa latarnia, ostatnia taka zachowana na cmentarzu. Jako jedenasty przeszedł w tym roku renowację grobowiec rodziny Garbaczyńskich cmentarzu Podgórskim, gdzie spoczywa m.in. burmistrz Podgórza Nikodem Garbaczyński. Na prace popłynęło 250 tys. zł - wszystkie pieniądze z ostatnich czterech kwest OKRK.
Pozostałe kwesty na krakowskich cmentarzach:
* Stowarzyszenie Podgórze.Pl urządza XIV Podgórską kwestę na odnowę zabytkowych nagrobków 1 i 2 listopada na cmentarzu Podgórskim.
* Towarzystwo Przyjaciół Chorych Hospicjum im. Św. Łazarza opiekujące się osobami z chorobą nowotworową u kresu ich życia już rozpoczęła cmentarną zbiórkę na swoją działalność. 1 XI będzie można ją wesprzeć na cmentarzach: Prądnik Czerwony, Grębałów, Bronowice, Mydlniki, Prokocim, Pychowice i Wola Duchacka; 2 XI na cmentarzu Rakowickim, Podgórskim, Prądnik Czerwony, Grębałów, Bronowice, Mydlniki i Prokocim; 3 XI na cmentarzu Rakowickim, Podgórskim, Prądnik Czerwony, Grębałów.
* Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich prowadzi 1 XI na Rakowicach zbiórkę na rzecz ratowania zabytkowych obiektów związanych z historią i kulturą polską na Cmentarzu Łyczkowskim we Lwowie.
* Fundacja Słoneczny Uśmiech od wczoraj do 3 XI na wybranych nekropoliach kwestuje na rzecz pomocy dzieciom i młodzieży z rodzin ubogich i ciężko chorym.
* Hufiec ZHP Kraków-Podgórze - Szczep „Z Dębowego Lasu” będzie kwestować na rzecz celów statutowych ZHP 1 i 2 listopada na cmentarzach Czerwone Maki i Kobierzyn - Lubostroń.
ZOBACZ nagrobki odnowione w tym roku na cmentarzu Rakowickim dzięki kwestom OKRK. Część zdjęć pokazuje stan przed i po renowacji. [GALERIA]
