https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Alegorie nadziei i rzeźbione anioły na wiejskim cmentarzu w Korzkwi. Nekropolia należy do parafii i XVII-wiecznego kościoła

Barbara Ciryt
Cmentarz w Korzkwi
Cmentarz w Korzkwi Barbara Ciryt
Cmentarz w Korzkwi jest jedną z najstarszych w gminie Zielonki. Wcześniej zmarłych grzebano przy kościołach. Cmentarz położony na wzgórzu, wśród drzew. Zdobią go piękne, stare rzeźby nagrobne. Takie dzieła na wiejskich cmentarzach to pojedyncze przypadki. Tutaj jest kilka takich rzeźb, górują nad nekropolią.

Niezwykłe anioły górujące nad grobami, kamienna postać kobiety obejmująca krzyż - takie dzieła sztuki są na cmentarzu w Korzkwi wśród granitowych i lastrikowych nagrobków.

Rzeźby z przełomu XIX i XX wieku na wiejskim cmentarzu to niecodzienność. Przez kilka ostatnich lat groby znanych, cenionych i zasłużonych osób dla gminy odwiedzają uczniowie, zapalają znicze włączając się do akcji społecznej prowadzonej przez Bibliotekę Publiczną w Zielonkach z dyrektorem Mariuszem Zielińskim.

Cmentarze w Zielonkach i Korzkwi to najstarsze w okolicy.

- Ten w Zielonkach powstał w 1810 roku, zaledwie kilka lat po założeniu Cmentarza Rakowickiego w Krakowie. To odległe czasy, dopiero rodził się Fryderyk Chopin, bardzo młody był Mickiewicz - opowiada Mariusz Zieliński, dyrektor zieloneckiej biblioteki, pasjonata historii.

Nie dotarliśmy do dokładnej daty powstania cmentarz w Korzkwi. Wiadomo, że jest z tych czasów, co cmentarz zielonecki. iektórzy twierdzą, że rzeźby nagrobne w Korzkwi są ciekawsze, piękniejsze niż w Zielonkach. Są tu anioły, kobiety - płaczki obejmujące krzyż, trzymające kotwicę - to alegoria nadziei, czyli trzymania się jej jako silnej, bezpiecznej kotwicy.

- Te rzeźby na wiejskim cmentarzu w Korzkwi niczym nie odbiegają od rzeźb umieszczanych wówczas na nagrobkach bogatych mieszczan na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Oczywiście takie nagrobki mogła mieć tylko najwyżej usytuowana grupa chłopstwa, a i dla nich był to szczyt ekstrawagancji. Inni bogaci chłopi mieli na grobach krzyże metalowe, żeliwne odlewane u kowala. Zaś najbiedniejszym stawiano skromne, drewniane krzyże. Gdy się niszczyły, to odkopywano je, piłowano, skracano i wstawiano na nowo, aż prawie znikały - mówi Zieliński.

Kościół Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Korzkwi zakończono budować w 1630 roku, a prace trwały 10 lat. Fundatorem
murowanej świątyni był właściciela wsi Aleksander Ługowski. Początkowo pochówki były przy kościele, potem w czasach zaborów zaczęto sytuować cmentarze poza obrębem kościoła i z dala od zabudowań ludzkich.

Cmentarz parafialny w Radziszowie

Cmentarz pod Skawiną powstał tuż po Rakowickim w Krakowie. M...

Wszystkich Świętych czy Święto Zmarłych - wyjaśniamy różnicę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska