Niezwykłe anioły górujące nad grobami, kamienna postać kobiety obejmująca krzyż - takie dzieła sztuki są na cmentarzu w Korzkwi wśród granitowych i lastrikowych nagrobków.
Rzeźby z przełomu XIX i XX wieku na wiejskim cmentarzu to niecodzienność. Przez kilka ostatnich lat groby znanych, cenionych i zasłużonych osób dla gminy odwiedzają uczniowie, zapalają znicze włączając się do akcji społecznej prowadzonej przez Bibliotekę Publiczną w Zielonkach z dyrektorem Mariuszem Zielińskim.
Cmentarze w Zielonkach i Korzkwi to najstarsze w okolicy.
- Ten w Zielonkach powstał w 1810 roku, zaledwie kilka lat po założeniu Cmentarza Rakowickiego w Krakowie. To odległe czasy, dopiero rodził się Fryderyk Chopin, bardzo młody był Mickiewicz - opowiada Mariusz Zieliński, dyrektor zieloneckiej biblioteki, pasjonata historii.
Nie dotarliśmy do dokładnej daty powstania cmentarz w Korzkwi. Wiadomo, że jest z tych czasów, co cmentarz zielonecki. iektórzy twierdzą, że rzeźby nagrobne w Korzkwi są ciekawsze, piękniejsze niż w Zielonkach. Są tu anioły, kobiety - płaczki obejmujące krzyż, trzymające kotwicę - to alegoria nadziei, czyli trzymania się jej jako silnej, bezpiecznej kotwicy.
- Te rzeźby na wiejskim cmentarzu w Korzkwi niczym nie odbiegają od rzeźb umieszczanych wówczas na nagrobkach bogatych mieszczan na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Oczywiście takie nagrobki mogła mieć tylko najwyżej usytuowana grupa chłopstwa, a i dla nich był to szczyt ekstrawagancji. Inni bogaci chłopi mieli na grobach krzyże metalowe, żeliwne odlewane u kowala. Zaś najbiedniejszym stawiano skromne, drewniane krzyże. Gdy się niszczyły, to odkopywano je, piłowano, skracano i wstawiano na nowo, aż prawie znikały - mówi Zieliński.
Kościół Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Korzkwi zakończono budować w 1630 roku, a prace trwały 10 lat. Fundatorem
murowanej świątyni był właściciela wsi Aleksander Ługowski. Początkowo pochówki były przy kościele, potem w czasach zaborów zaczęto sytuować cmentarze poza obrębem kościoła i z dala od zabudowań ludzkich.
Cmentarz pod Skawiną powstał tuż po Rakowickim w Krakowie. M...
- Spektakularna rekonstrukcja obrony zamku Tenczyn w Rudnie
- Niezwykłe święto czosnku w Małopolsce. Zobacz, co się działo
- 85-letnia Orkiestra Dęta z Przegini świętowała jubileusz
- Niezwykłe misterium pokutne w Zalasie [GALERIA]
- Wielkie bolechowickie świętowanie z dobroczynnością i gwiazdami
- Święto Baby w Racławicach [ZDJĘCIA]
Wszystkich Świętych czy Święto Zmarłych - wyjaśniamy różnicę
