Janusz P. od początku utrzymywał, że w kierowanym przez siebie pojeździe (iveco należało do prywatnego przewoźnika, który wykonywał regularne kursy autobusowe z Sanoka do Krakowa - przyp. red.) doszło do awarii hamulców. Zjeżdżając ze wzniesienia nagle odbił na lewy pas drogi, doprowadzając do zderzenia z jadącą z naprzeciwka ciężarówką.
Do wypadku doszło w sierpniu ub. roku na "starej czwórce". Busem podróżowało 19 osób. Na pierwszych fotelach siedziała mieszkanka powiatu brzozowskiego z 10-letnim synkiem. W wyniku zderzenia ich obrażenia okazały się najpoważniejsze. Chłopiec zmarł w szpitalu.
Prokuratura oskarżyła 59-letniego kierowcę z Leska o nieumyślne spowodowanie katastrofy w ruchu lądowym, zagrażającej zdrowiu i życiu wielu osób.
- W trakcie śledztwa biegli do spraw rekonstrukcji wypadków drogowych wykluczyli, aby przyczyną była awaria hamulców w busie - powiedział "Krakowskiej" sędzia Artur Lipiński z Sądu Okręgowego w Krośnie, który prowadził sprawę. To najprawdopodobniej przesądziło o tym, że kierowca podczas pierwszej rozprawy przyznał się do winy i zgodził dobrowolnie poddać się karze. Przekonywał, że wypadek mocno odbił się na jego zdrowiu i sytuacji materialnej.
- Mężczyzna twierdził, że nie może spać nocami, a w związku z oskarżeniem nie może znaleźć pracy, aby spłacić kredyt zaciągnięty na budowę domu - dodaje sędzia Lipiński.
Adwokat Janusza P. i prokurator jeszcze przed rozprawą uzgodnili wymiar kary, której dobrowolnie podda się oskarżony.
Kierowca został skazany na dwa lata więzienia w zawieszeniu na pięć lat. Sąd zakazał mu prowadzenia pojazdów kategorii C i D przez sześć lat. Musi także zapłacić cztery tysiące złotych grzywny i pokryć połowę kosztów postępowania. Tytułem częściowego naprawienia szkody ma również wypłacić matce 10-latka, który zginął w wypadku - 10 tysięcy złotych a pozostałym rannym od 500 do 1000 zł.
- Na taki wymiar kary dla oskarżonego przystał zarówno prokurator, jak również pokrzywdzeni pasażerowie busa, w tym matka 10-latka - wyjaśnia sędzia Artur Lipiński, dodając, że wyrok jest nieprawomocny.
Orzeczenie w postępowaniu karnym otwiera poszkodowanym drogę do procesu cywilnego o wypłatę odszkodowania od ubezpieczyciela firmy, w której pracował Janusz P.
**Prawybory „Gazety Krakowskiej”. Dogrywka. Głosuj w drugiej turze!
Wybieraj prezydentów, burmistrzów i wójtów.
Prawybory „GK”. Dogrywka w najpopularniejszych miastach i miejscowościach:
Kraków | Tarnów | Nowy Sącz | Piwniczna | Mogilany | Zakopane | Wolbrom**
INTERAKTYWNA MAPA: Wyborcza mapa Małopolski. Komu wyborcy zaufali, komu podziękowali
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Zobacz najświeższe newsy wideo z kraju i ze świata
"Gazeta Krakowska" na Youtube'ie, Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!