Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lasy na Sądecczyźnie giną z nadmiaru wilgoci

Jerzy Wideł
Znaczna część lasów Beskidu Sądeckiego od dwóch tygodni stoi w wodzie i umiera
Znaczna część lasów Beskidu Sądeckiego od dwóch tygodni stoi w wodzie i umiera Jerzy Wideł
W sądeckich lasach postępuje niespotykane dotąd zjawisko przyrodnicze. Przez lata ze względu na suszę dorodne świerki i jodły padały ofiarami szkodników - ćmy chojówki, kornika drukarza. Teraz giną z nadmiaru wilgoci.

Leśnicy szacują wstępnie straty na blisko cztery miliony złotych w nadleśnictwach - Nawojowa i Piwniczna-Zdrój. Pod zwałami ziemi osuwiskowej zniknęło tam około 3 hektarów. Ponad hektar lasu łęgowego z dorodnymi bukami wypłukała z powierzchni ziemi Kamienica na granicy Nawojowej i Zawady.
- Dotychczas nasze szkółki leśne nigdy nie były zalewane. Dopiero w tym roku w Feleczynie kilkaset tysięcy sadzonek znalazło się pod wodą - opowiada nadleśniczy Zbigniew Gryzło z Nawojowej. - Straciliśmy co najmniej 150 tysięcy złotych.

W lasach tego nadleśnictwa masowo wymierają też świerki, jodły oraz buczyna. Gnijące i wysychające na słońcu drzewa znaleźć można na powierzchni blisko dwóch hektarów. Wszystkie - dwa tygodnie temu - zalały wezbrane potoki. Od tego czasu woda nadal tam się utrzymuje.

- W życiu nie pamiętam podobnej sytuacji. Podtapianie lasów to, owszem, zjawisko znane z terenów nizinnych Polski, ale nie w górach. Tutejsze rzeki i potoki mają taki charakter, że po deszczach gwałtownie przybiera poziom wody, ale też woda błyskawicznie opada. Ostatnie ulewy były jednak tak obfite, że woda nie miałą możliwości wsiąkania w ziemię - mówi nadleśniczy Zbigniew Gryzło. - Jeśli powrócą intensywne opady deszczu, to obawiam się, że skala zniszczeń będzie jeszcze większa.

Nadleśniczy Stanisław Mchalik z Piwnicznej-Zdroju wyjaśnia, że najbardziej podatne na "usychanie w wodzie" są świerki, bo mają powierzchniowy system korzeniowy. - Stojąca woda utrudnia korzeniom pobieranie z ziemi składników mineralnych. - mówi. - To zjawsko jest mniej groźne dla jodły, która inaczej się zakorzenia. W naszych lasach rośnie jednak przeważająca liczba świerków, więc tym większe są szkody w drzewostanie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska