- Rozpoczęły się pierwsze prace przy przystanku Kraków Przylasek. To trzecie miejsce w Krakowie, na którym powstaną perony w ramach „programu przystankowego”. Dzięki inwestycji mieszkańcy zyskają szybkie połączenie z centrum aglomeracji, a pozostali krakowianie ułatwiony dojazd do popularnego kąpieliska - informują w PKP Polskie Linie Kolejowe.
Wartość projektu określono na ponad 7 mln zł. Zakończenie prac związanych z budową przystanku Kraków Przylasek zaplanowano na IV kwartał 2024 r.
Przystanek Kraków Przylasek ma się składać z dwóch peronów w sąsiedztwie przejazdu kolejowo-drogowego przy ul. Rzepakowej.
Przystanek zlokalizowany będzie niedaleko Przylasku Rusieckiego – coraz popularniejszego miejsca letniego wypoczynku.
We wrześniu ubiegłego roku PKP PLK podpisały umowę z firmą PORR S.A. na zaprojektowanie oraz wybudowanie przystanku kolejowego Kraków Przylasek, na linii kolejowej nr 95. Zadanie zostanie wykonane w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”.
W ostatnich latach Przylasek Rusiecki z dzikich akwenów stał się zagospodarowanym kąpieliskiem. Całkowity obszar inwestycji to około 26 hektarów, z czego prawie 19 to powierzchnia zbiornika wodnego, który jest strzeżony. Przy jego brzegu pojawiły się nowe pomosty, których łączna długość wynosi prawie kilometr, a ich nośność to 220 ton, co oznacza, że może na nich stanąć ok. 1000 osób jednocześnie.
Część pomostów ma charakter spacerowy, część służy do obsługi kąpieliska, a jeszcze inne do obsługi łódek bądź kajaków i innych jednostek pływających. Najdłuższy z nich prowadzi od nowego parkingu do poszerzonej plaży, której obszar obejmuje blisko hektar. Przywieziono na nią ok. 7 tysięcy ton piasku. Nowymi atrakcjami są też boiska do piłki plażowej i „pływający” basen o podwyższonym dnie. Ustawiono też namiot do organizacji wydarzeń plenerowych.
Nowy Przylasek Rusiecki otwarto w lipcu 2021 roku. Koszt realizacji Centrum Rekreacyjno-Wypoczynkowego to 18,5 miliona złotych, z czego 5,3 mln zł złotych pochodziło z UE, natomiast pozostałe środki zapewniła gmina Kraków oraz spółka. Budowa trwała 14 miesięcy, natomiast przygotowania do niej 2 lata.
Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

- Najlepsze komunijne prezenty. Podpowiadamy, co kupić na komunię. Sprawdź!
- Ten obiekt całkowicie zmienił centrum Krakowa! Budowa zaczęła się 20 lat temu!
- Niewiedza czy niechęć? Te przepisy kierowcy ignorują najczęściej. Będzie mandat
- Idealny na wiosenne spacery! Mamy najdłuższy park w Polsce! Gdzie koniec?