FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek
Po kilku tygodniach restrykcji do lasów i parków można wchodzić od 20 kwietnia br. Mało tego w lasach nie ma obowiązku używania maseczki - zakrywania ust i nosa w inny sposób. - Ten zakaz wchodzenia do lasów był niedorzeczny. Przy obostrzeniach związanych z epidemią trudno było znaleźć miejsce na chwilę oddechu i swobodny spacer. Naprawdę czekaliśmy na otwarcie terenów zielonych z niecierpliwością - mówi jeden z mieszkańców gminy Zabierzów.
Po "otwarciu" lasów niektórzy na spacery wśród drzew wybierają się codziennie. - Chodzimy do lasu w Goszczy należącego do Nadleśnictwa Miechów - mówi Katarzyna Konewecka-Hołój z gminy Kocmyrzów-Luborzca. Ze swoim synem i kuzynką z radością obserwują przyrodę w lesie polany z przekwitającymi już zawilcami, fiołkami oraz zapracowanymi mrówkami.
Wielu amatorów leśnych wypraw z wielką rozwagą korzysta z przyrody. - Wizyty w lesie zwykle dobrze nas nastrajają, ale w tej chwili szczególnie trzeba pamiętać o zachowaniu ostrożności głównie w związku z zagrożeniem pożarowym. A ponadto nie zapomnijmy, że w lesie nie ma służb sprzątających i każdy jest zobowiązany do utrzymania czystości. Niestety o to wciąż trudno - mówi pani Katarzyna.
Amatorem wypraw leśnych - zarówno pieszych jak i rowerowych jest Paweł Chochół, mieszkaniec gminy Krzeszowice. Gdy tylko pojawiła się możliwość wejścia na leśne szlaki - zaczął odwiedzać je cyklicznie. Przemierza leśne szlaki najczęściej na terenach Nadleśnictwa Krzeszowice.
Las w okolicy zamku Tenczyn oraz Puszcza Dulowska - to ulubione miejsca spacerowiczów, biegaczy i rowerzystów z Krzeszowic i okolicznych wiosek. Po zniesieniu restrykcji odwiedzają także przyleśne tereny rekreacyjne w okolicy Stawu Wrońskiego w Tenczynku.
Wraz z lasami otwarto też parki m.in. Ojcowski Park Narodowy. Tu również od razu pojawili się amatorzy wypraw po szlakach turystycznych. A będąc w parku nie sposób pominąć takie miejsca jak Kaplica na Wodzie.
Lasy to również miejsce, w którym można zebrać zioła. Obecnie mieszkańcy gminy Słomniki, ale i wielu innych spacer po lesie łączy ze zbiorem pokrzywy, którą wykorzystuje się na robienie soku bogatego w witaminy i mikroelementy oraz na suszenie, żeby potem przygotowywać herbatki m.in. oczyszczające i antyalergiczne.
Epidemia zablokowała turystykę. Organizatorzy wypoczynku i r...
Samochód spadł z 50-metrowej skarpy w Skale-Grodzisku. Zablo...
- Koronawirus w Małopolsce [DANE, MAPA POWIATÓW]
- Podkrakowskie gminy boją się nadchodzących wyborów
- Skawina. Miasto uruchomiło ekrany pokazujące stan jakości powietrza
- Historia pewnego krzyża. Nad Nielepicami rozciąga swe ramiona od dwóch wieków
- Kacperek Ryło już po zabiegu w USA. "Pacjent jest dzielny"
- Powstają dzikie wysypiska. Wywożą odpady gdzie popadnie
