Latające kleszcze w Polsce: strzyżak sarni
Strzyżak sarni, zwany latającym kleszczem, to skrzydlaty owad, osiągający do 6 mm wielkości. Posiada spłaszczone ciało, okryte chitynowym pancerzem oraz trzy pary odnóży, zakończonych zaczepnymi haczykami, dzięki którym skutecznie przyczepia się do ciała ofiary.
Latające kleszcze w Polsce, występują na terenie całego kraju, najczęściej jednak spotkać je można w lasach w okresie letnio-jesiennym. Latające kleszcze w lesie, pasożytują głównie na zwierzętach – zgodnie z nazwą, najczęściej na sarnach lub jeleniach. Ku nieszczęściu, strzyżaki sarnie często atakują również ludzi, podobnie jak klasyczne kleszcze, wgryzając się w skórę i pijąc krew.
Spis treści
Latające kleszcze w lesie
Strzyżaki sarnie najczęściej atakują chmarami w środowisku leśnym, w okolicach ścieżek lub potoków, gdzie żyją na co dzień. Ich obecność i atak jest wyjątkowo uciążliwy dla człowieka – owady nie tylko wszczepiają się w skórę, ale próbują dostać się także pod ubranie, do nosa, ust czy oczu człowieka.
Latające kleszcze - ugryzienie
Ugryzienie strzyżaka sarniego jest bezbolesne, przez co łatwo je przeoczyć. Po ukąszeniu na skórze zazwyczaj pojawia się zaczerwienienie, które zaczyna mocno swędzieć, a następnie boleć.
Latające kleszcze - objawy
Po ugryzieniu przez latającego kleszcza, na skórze pojawia się swędzące zgrubienie, grudka, która może być widoczna od kilku dni do 2/3 tygodni. W ekstremalnych przypadkach, ślad po ukąszeniu utrzymuje się nawet kilka miesięcy.
Ukąszenie strzyżaka sarniego może skutkować przewlekłą reakcją alergiczną, wywołującą silny rumień w okolicach ugryzienia. Ukąszenie latającego kleszcza może być bardzo niebezpieczne dla małych dzieci i osób z alergią!
Strzyżak sarni – choroby. Czy latające kleszcze są groźne?
Z niektórych źródeł wynika, że latające kleszcze mogą być nosicielami niektórych chorób i bakterii, co jednak nigdzie nie zostało potwierdzone. Warto jednak uważać, gdyż według niektórych źródeł, ugryzienia strzyżaków mogą wywoływać ciężkie schorzenia, takie jak borelioza czy anaplazmoza.
Wówczas należy skonsultować się ze specjalistą i wprowadzić odpowiednie leczenie.
Latające kleszcze u psa
Podobnie jak inne zwierzęta, pies również może się stać ofiarą latających kleszczy. Owady atakują wówczas stadami, próbują dostać się do oczu, pyszczka i uszu zwierzaka. Objawy i skutki takie ugryzienia są analogiczne jak u człowieka. Strzyżak u psa jest uciążliwy i bardzo ciężko go wyciągnąć ze względu na wyjątkową czepność.
Strzyżaki najczęściej atakują psy o krótkiej i ciemnej sierści, gdyż te owady szczególnie upodobały sobie ciemne kolory. Jeśli dojdzie do ukąszenia czworonoga przez strzyżaka, powinniśmy odkazić ranę, obserwując ją i zachowanie pupila. W razie niepokojących objawów, należy jak najszybciej skonsultować się z weterynarzem, który wdroży odpowiednie leczenie.
Strzyżaki sarnie – jak je odstraszyć?
Strzyżaki uwielbiają ciemne kolory i dużo częściej atakują zwierzęta o ciemnym ubarwieniu. Analogiczna sytuacja ma miejsce z naszą odzieżą – dlatego wychodząc na wycieczkę do lasu warto założyć ubranie w jasnej kolorystyce. Podobnie jak w przypadku komarów, kleszczów czy innych owadów i pajęczaków, wybierając się do lasu, warto zaopatrzyć się w długie spodnie, długi rękaw, pełne buty i czapkę oraz, przede wszystkim, spray lub preparat odstraszający insekty.
Strzyżak sarni a kleszcz – różnice
Pomimo potocznej nazwy per „latający kleszcz”, strzyżaki sarnie i kleszcze sporo się od siebie różnią. Latające kleszcze to owady, posiadające jedynie 3 pary odnóży, natomiast kleszcze to pajęczaki z 4 parami odnóży.
Obydwa zwierzęta wyróżnia także skutek ugryzienia. Ukąszenie klasycznego kleszcza może nieść ze sobą poważne konsekwencje, w tym doprowadzić m.in. do boreliozy czy odkleszczowego zapalenia opon mózgowych – ugryzienia strzyżaka w większości wywołują jedynie akcje alergiczne, chociaż przenoszone przez niego ewentualne choroby wciąż są badane.
