W szczegółowym rozkładzie jazdy najbliższego weekendu intrygujący jest piątkowy wieczór. Początek wakacji odbędzie się na gorlickim Rynku pod znakiem Piana Party.
- To rodzaj zabawy w pianie, która jest produkowana w specjalnym urządzeniu. Start zabawy przewidziany jest na godz. 18 - mówi Marcin Gugulski, szef biura informacji i promocji Urzędu Miejskiego.
Przez cały weekend na płycie Rynku stacjonowały będą foodtrucki z kuchnią ze wszystkich stron świata. Wszystko okraszone będzie muzyką.
W sobotę od godz. 18 trwać będzie dyskoteka, a o godzinie 19 zagra zespół Drezzyna z naszego partnerskiego miasta Kałusza na Ukrainie
- Muzycy grają hard rocka, wzorując się na najpotężniejszych przedstawicielach tego gatunku, więc będzie moc! - zapowiada Gugulski.
Imprezę w niedzielę zakończy koncert zespołu Herzt Klekot, grupy z Cieszyna założonej przez czterech absolwentów Instytutu Muzyki Uniwersytetu Śląskiego. Grają oni pełne humoru piosenki w stylu pop, rock, reggae, ska oraz dance.
Na tym nie koniec wakacyjnych atrakcji. Już 12 lipca od godz. 16 miastem zawładną artyści Świata pod Kyczerą - XII Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego, podczas którego będziemy podziwiać zespoły z Indii, Łotwy, Ukrainy, Czech, Hiszpanii, Serbii, Rumunii, Litwy, Włoch, Algierii, Słowacji i oczywiście Polski. Po korowodzie, który przejdzie ulicami miasta, organizatorzy zapraszają na koncert galowy przy kościółku Unesco w Sękowej. Ten rozpocznie się o godz. 18.
Organizatorzy już w poprzednich latach dowiedli, że dobra muzyka, uśmiechnięci ludzie i zabawa kolorami holi to najlepszy przepis na udany wakacyjny dzień. W tym roku też zagości u nas Festiwal Kolorów. Impreza odbędzie się 15 sierpnia. W tym roku na festiwalu zagrają grupy PlanBe oraz B.R.O
Na wszystkich czekać będzie wtedy mnóstwo atrakcji m.in. gigantyczne balony, kolorowe okularki, darmowe słodycze, wyrzutnie dwutlenku węgla i smaczne jedzenie z foodtrucków!
8 września na finał lata w mieście przewidziana jest rekonstrukcja obozu ułańskiego. To niesamowity pokaz, który przybliży mieszkańcom czasy walki o niepodległość i II Rzeczpospolitej - pokaz broni, strojów i codziennego życia.
- Będzie to swego rodzaju żywa lekcja historii, skierowana do mieszkańców. Rekonstrukcja obozu ułańskiego będzie niezwykłym widowiskiem, które zostanie tak zaplanowane, aby jego uczestnicy mogli aktywnie się w niego włączyć - dodaje Gugulski.
Publiczność będzie mogła zobaczyć między innymi ułanów z I Pułku Ułanów Krechowieckich oraz kozaków kubańskich, wozy konne, karabiny, broń białą, siodła wojskowe, siodła juczne, zabytkowe uprzęże konne. Zaprezentowane zostaną pokazy: musztry kawaleryjskiej, pieszej i konnej, ćwiczenia z białą bronią. Widzowie będą mogli wsiąść na bryczkę, wybrać się na spacer wierzchem, wziąć udział w pojedynku na szable, wskoczyć na drewnianego konia służącego do ćwiczeń kawaleryjskich czy spróbować strawy z kuchni polowej.
