Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Latoszyn najmłodszym uzdrowiskiem w Polsce? Na kuracjuszy czeka basen leczniczy, park zdrojowy z tężnią i pijalnia wód [ZDJĘCIA] 29.09

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Uzdrowisko w Latoszynie odradza się po 80 latach. Dwa lata temu otwarto przychodnię zdrojową, rok temu - basen leczniczy, a przed kilkoma dniami  park zdrojowy z pijalnią wód siarczanowo-wapniowych i tężnią
Uzdrowisko w Latoszynie odradza się po 80 latach. Dwa lata temu otwarto przychodnię zdrojową, rok temu - basen leczniczy, a przed kilkoma dniami park zdrojowy z pijalnią wód siarczanowo-wapniowych i tężnią Paweł Chwał
Park zdrojowy z tężnią solankową i pijalną wód siarczanowo-wapniowych pochodzących z miejscowych ujęć już przyciąga kuracjuszy do Latoszyna koło Dębicy, gdzie powstaje najmłodsze uzdrowisko w Polsce. Unikatowe właściwości lecznicze wody z miejscowych ujęć znane są już od XVI wieku.

FLESZ - Polski lek na COVID-19

Latoszyn uzyskał decyzję Ministra Zdrowia o możliwości prowadzenia leczenia uzdrowiskowego. Miejscowość jest już tylko o krok od uzyskania statusu uzdrowiska. To tylko formalność. Wniosek w tej sprawie trafił już do ministerstwa. Do pełni szczęścia brakuje już tylko decyzji Rady Ministrów i wydania odpowiedniego rozporządzenia.

Odrodzenie uzdrowiska

Latoszyn oficjalnie stał się miejscowością uzdrowiskową w poł. XIX w. Funkcjonujący w nim Zakład Leczniczy w dwudziestoleciu międzywojennym z powodzeniem konkurował z Krynica czy Szczawnica. Praktycznie doszczętnie zniszczony przez działania II wojny światowej, czekał na odrodzenie 80 lat.

Dwa lata temu otwarto przychodnię zdrojową, rok temu - basen leczniczy, a przed kilkoma dniami - pijalnię wód siarczanowo-wapniowych (jej picie jest wskazane w chorobach układu trawienia, przewodu pokarmowego, zaburzeniach jelitowych i w funkcjonowaniu trzustki).

Co oferuje Latoszyn?

Na środku parku zdrojowego stanęła tężnia solankowa (inhalacje zalecane są chorym z nawracającymi lub przewlekłymi schorzeniami dróg oddechowych, jak również w profilaktyce nadciśnienia tętniczego, alergii, nerwicy i ogólnego wyczerpania).

Obok znajduje się mini-amfiteatr, urządzenia do ćwiczeń i do zabawy dla dzieci, fontanna oraz wytyczone zostały alejki, przy których można usiąść na ławeczkach. Chętni mogą się też wybrać na spacer do pobliskiego lasu.

Wokół posadzono mnóstwo roślin i kwiatów, które zakwitną na wiosnę i wtedy wypełnią to miejsce różnymi kolorami i uspokajającą zielenią.

Z parku zdrojowego można korzystać bezpłatnie. Pijalnia wód jest czynna w godz. 12-18.

- Zainteresowanie jest coraz większe. Przyjeżdżają do nas przede wszystkim osoby od Tarnowa i Rzeszowa, bo znajdujemy się praktycznie pośrodku drogi. To zaledwie pół godziny jazdy samochodem. Nie ma w okolicy uzdrowisk, które byłyby tak blisko - zauważają w Latoszynie.

Uzdrowisko oferuje swoim gościom również kosmetyki, które powstały na bazie swoich leczniczych wód, a te niebawem będą również sprzedawane w postaci butelkowanej.

W planach jest dalsza rozbudowa. Na zboczu wzniesienia górującego nad parkiem zdrojowym powstać ma hotel.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska