Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łatwiej sprzedać komunalne mieszkanie

Redakcja
Ustawa o gospodarce nieruchomościami (zgodnie z najnowszą interpretacją Ministerstwa Infrastruktury) przewiduje, że nowy właściciel gminnego lokalu może sprzedać go bez obowiązku zwrotu bonifikaty (prawo zastrzega, że generalnie można to zrobić dopiero po upływie pięciu lat), gdy w ciągu 12 miesięcy od daty sprzedaży przeznaczy uzyskane środki na nabycie innego lokalu mieszkalnego albo nieruchomości przeznaczonej - lub wykorzystanej - na cele mieszkaniowe.

Z korzyścią dla lokatora
Gmina nie może żądać zwrotu różnicy w cenie także przy zakupie lokalu spółdzielczego własnościowego. Obowiązuje tu analogia do przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 21 ust. 1 pkt 131 i ust. 25 pkt 1 lit. b) - zawierających stwierdzenie, że dochód uzyskany ze sprzedaży lub też przejęcia mieszkania nie podlega podatkowi, jeżeli zostanie przeznaczony na własne cele mieszkaniowe (piszemy o tym na str. 5).

Warto przypomnieć, że w Polsce około 2 miliony mieszkań mają status spółdzielczego mieszkania własnościowego spośród ponad 3 milionów mieszkań spółdzielczych. Najemca ma prawo dysponować swoją własnością od początku jej nabycia. Korzystają na tym i mieszkańcy, i gminy.

Mieszkanie komunalne
Inna jest sytuacja w wypadku nowo wybudowanych mieszkań komunalnych. Tych gminy nie mogą się wyzbywać. Ale często kilkudziesięcioletnie budynki potrzebują nowych właścicieli, bo gminy nie są w stanie zapewnić im kosztownych remontów. Tymczasem dawni najemcy - jak wskazuje praktyka - świetnie odnajdują się w roli właściciela.

Chętnie pozbywają się mieszkań
Wysokości bonifikat na wykup mieszkań komunalnych są różne i decydują o nich same gminy. Samorządowcy chętnie pozbywają się gminnych lokali, wychodząc z założenia, że mieszkańcy lepiej dbają o własne lokale. Budynki przekazane wspólnotom mieszkaniowym są zadbane, wykonuje się w nich nawet tak kosztowne remonty, jak wymiana dachu czy wind. We wszystkich gminach warunki wykupu lokalu są takie same:

- najem na czas nieokreślony,
- niezaleganie z opłatami,
- samodzielne regulowanie opłat mieszkaniowych.

Natomiast wysokość zniżki uzależniona jest między innymi od planowanych wydatków, możliwości lokalowych i innych przeliczeń. Mieszkanie zostaje też wycenione między innymi w zależności od metrażu, piętra w budynku, stanu technicznego, miejsca położenia w danym mieście, daty oddania go do użytku.

Wykup na własność lokali komunalnych umożliwia ustawa z 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami (tekst jedn. DzU 2004 r. nr 261, poz. 2603 ze zm.). Zgodnie z art. 34 osobom będącym najemcami lokali przysługuje prawo pierwszeństwa w ich nabyciu, gdy umowa najmu została zawarta z nimi na czas nieoznaczony i gmina przeznaczy takie lokale do sprzedaży. Ważne nowelizacje ustawy weszły w życie 22 października 2007 i 1 stycznia 2008 roku.
AZ, ACH

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska