Nasza Loteria

Łatwiej złożyć skargę na produkty, które budzą nasze wątpliwości. W Tarnowie otwarto punkt informacyjny Inspektoratu Jakości Handlowej

Paweł Chwał
Paweł Chwał
W otwarciu tarnowskiego punktu wzięli udział: Od lewej) Przemysław Rzodkiewicz - główny inspektor jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych, Izabela Gądek - zastępca małopolskiego wojewódzkiego inspektora oraz Ryszard Pagacz, wicewojewoda małopolski
W otwarciu tarnowskiego punktu wzięli udział: Od lewej) Przemysław Rzodkiewicz - główny inspektor jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych, Izabela Gądek - zastępca małopolskiego wojewódzkiego inspektora oraz Ryszard Pagacz, wicewojewoda małopolski Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie.
W Tarnowie powstał punkt informacyjny Inspektoratu Jakości Handlowej. Przedsiębiorcy mogą w nim załatwić formalności związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, a konsumenci łatwiej i szybciej zgłoszą swoje uwagi do jakości oferowanych produktów.

Gest w stronę przedsiębiorców i konsumentów. Sprawy załatwią na miejscu

Nowy Punkt Obsługi Interesantów Wojewódzkiego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych znajduje się na ósmym piętrze delegatury Urzędu Wojewódzkiego przy al. Solidarności w Tarnowie.

– Mieszkańcy Tarnowa i okolic nie będą musieli jechać do Krakowa, aby załatwić sprawę. Otwarcie terenowego punktu przybliży dostęp do urzędu. To gest w stronę przedsiębiorców i konsumentów. Wpłynie także na większą świadomość, jak ważna jest jakość artykułów rolno-spożywczych, z którymi mamy na co dzień styczność. Bo to, co jemy i pijemy, ma bardzo duży wpływ nie tylko na nasze zdrowie, lecz także i na naszą kieszeń oraz na naszą przyszłość. Musimy o to dbać i stawiać w tym obszarze na jakość, a nie bylejakość – mówi Ryszard Pagacz, wicewojewoda małopolski.

Z założenia Inspekcja Jakości Handlowej ma za zadanie stać na straży właściwej jakości produktów, od pola do stołu. Nadzoruje procesu dostawy, zaczynając od etapu produkcji, na sprzedaży kończąc.

- W regionie tarnowskim działa i rozwija swoją działalność bardzo wielu przedsiębiorców i producentów z branży rolno-spożywczej, w tym m.in. producenci żywności ekologicznej czy producenci lokalnych win. Mam nadzieję, że będą oni chętnie korzystać z naszego punktu w Tarnowie, który ma naprawdę wiele do zaoferowania i poprzez udzielone wsparcie, na przykład w formie konsultacji, przyczyni się do zwiększenia ich konkurencyjności oraz pomoże w doskonaleniu jakości – mówił Przemysław Rzodkiewicz, Główny Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, który uczestniczył w inauguracji placówki.

W nowo otwartym punkcie w Tarnowie przedsiębiorcy i producenci będą mogli przede wszystkim:

  • zgłosić prowadzenie lub zaprzestanie prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie produkcji, składowania, konfekcjonowania i obrotu artykułami rolno-spożywczymi,
  • złożyć wnioski o kontrolę artykułów rolno-spożywczych oraz świeżych owoców i warzyw sprowadzanych z krajów trzecich i wywożonych do krajów trzecich,
  • złożyć wnioski o dokonanie oceny artykułów rolno-spożywczych,
  • złożyć wnioski o wpis do rejestru rzeczoznawców,
  • zgłosić liczbę wprowadzonych do obrotu świeżych warzyw i owoców,
  • złożyć formularz o liczbie ubitych tusz wieprzowych i wołowych (zakłady ubojowe),
  • złożyć wniosek o przeprowadzenie certyfikacji wina,
  • uzyskać informacje dotyczące obowiązujących przepisów prawa żywnościowego.

Sporo zyskają jednak również konsumenci. Będą mogli na miejscu zgłaszać skargi i składać wnioski co do jakości produktów oferowanych w handlu, czy podejrzenia fałszowania marek artykułów, które zostały wprowadzone do obrotu.

Przybywa kontroli i skarg na artykuły złej jakości

Punkt Obsługi Interesantów WIJHARS w Tarnowie będzie otwarty od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 14. Na razie w tarnowskiej delegaturze będzie dyżurował jeden oddelegowany pracownik inspekcji, ale nie wykluczone jest wydłużenie godzin pracy. Nie ma potrzeby wcześniejszego umawiania wizyty.

W ub. roku Inspektorat w Krakowie przeprowadził 3281 kontroli. Wydał m.in. 1437 świadectw zgodności dla świeżych owoców i warzyw, 26 decyzji zakazujących wprowadzenia do obrotu artykułu niespełniającego wymagań jakości handlowej lub w zakresie transportu i składowania oraz 69 decyzji ustalających kary pieniężne w związku z wprowadzeniem do obrotu artykułów, które nie odpowiadały jakości określonej w przepisach. Tylko w tym roku kontroli było już ponad 3 tysiące.

Tarnowskie Wodociągi przeprowadziły profilaktyczne badania wody pod kątem legionelli

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska