Gest w stronę przedsiębiorców i konsumentów. Sprawy załatwią na miejscu
Nowy Punkt Obsługi Interesantów Wojewódzkiego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych znajduje się na ósmym piętrze delegatury Urzędu Wojewódzkiego przy al. Solidarności w Tarnowie.
– Mieszkańcy Tarnowa i okolic nie będą musieli jechać do Krakowa, aby załatwić sprawę. Otwarcie terenowego punktu przybliży dostęp do urzędu. To gest w stronę przedsiębiorców i konsumentów. Wpłynie także na większą świadomość, jak ważna jest jakość artykułów rolno-spożywczych, z którymi mamy na co dzień styczność. Bo to, co jemy i pijemy, ma bardzo duży wpływ nie tylko na nasze zdrowie, lecz także i na naszą kieszeń oraz na naszą przyszłość. Musimy o to dbać i stawiać w tym obszarze na jakość, a nie bylejakość – mówi Ryszard Pagacz, wicewojewoda małopolski.
Z założenia Inspekcja Jakości Handlowej ma za zadanie stać na straży właściwej jakości produktów, od pola do stołu. Nadzoruje procesu dostawy, zaczynając od etapu produkcji, na sprzedaży kończąc.
- W regionie tarnowskim działa i rozwija swoją działalność bardzo wielu przedsiębiorców i producentów z branży rolno-spożywczej, w tym m.in. producenci żywności ekologicznej czy producenci lokalnych win. Mam nadzieję, że będą oni chętnie korzystać z naszego punktu w Tarnowie, który ma naprawdę wiele do zaoferowania i poprzez udzielone wsparcie, na przykład w formie konsultacji, przyczyni się do zwiększenia ich konkurencyjności oraz pomoże w doskonaleniu jakości – mówił Przemysław Rzodkiewicz, Główny Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, który uczestniczył w inauguracji placówki.
W nowo otwartym punkcie w Tarnowie przedsiębiorcy i producenci będą mogli przede wszystkim:
- zgłosić prowadzenie lub zaprzestanie prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie produkcji, składowania, konfekcjonowania i obrotu artykułami rolno-spożywczymi,
- złożyć wnioski o kontrolę artykułów rolno-spożywczych oraz świeżych owoców i warzyw sprowadzanych z krajów trzecich i wywożonych do krajów trzecich,
- złożyć wnioski o dokonanie oceny artykułów rolno-spożywczych,
- złożyć wnioski o wpis do rejestru rzeczoznawców,
- zgłosić liczbę wprowadzonych do obrotu świeżych warzyw i owoców,
- złożyć formularz o liczbie ubitych tusz wieprzowych i wołowych (zakłady ubojowe),
- złożyć wniosek o przeprowadzenie certyfikacji wina,
- uzyskać informacje dotyczące obowiązujących przepisów prawa żywnościowego.
Sporo zyskają jednak również konsumenci. Będą mogli na miejscu zgłaszać skargi i składać wnioski co do jakości produktów oferowanych w handlu, czy podejrzenia fałszowania marek artykułów, które zostały wprowadzone do obrotu.
Przybywa kontroli i skarg na artykuły złej jakości
Punkt Obsługi Interesantów WIJHARS w Tarnowie będzie otwarty od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 14. Na razie w tarnowskiej delegaturze będzie dyżurował jeden oddelegowany pracownik inspekcji, ale nie wykluczone jest wydłużenie godzin pracy. Nie ma potrzeby wcześniejszego umawiania wizyty.
W ub. roku Inspektorat w Krakowie przeprowadził 3281 kontroli. Wydał m.in. 1437 świadectw zgodności dla świeżych owoców i warzyw, 26 decyzji zakazujących wprowadzenia do obrotu artykułu niespełniającego wymagań jakości handlowej lub w zakresie transportu i składowania oraz 69 decyzji ustalających kary pieniężne w związku z wprowadzeniem do obrotu artykułów, które nie odpowiadały jakości określonej w przepisach. Tylko w tym roku kontroli było już ponad 3 tysiące.
Bądź na bieżąco i obserwuj
Tarnowskie Wodociągi przeprowadziły profilaktyczne badania wody pod kątem legionelli
