Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Legendarny myśliwiec w Muzeum Lotnictwa Polskiego [ZDJĘCIA, WIDEO]

red.
W Dniu Zwycięstwa i zakończenia II Wojny Światowej w Głównym Gmachu Muzeum Lotnictwa Polskiego, nastąpiła uroczysta prezentacja samolotu Caudron Renault CR, który niedawno drogą lotniczą samolotem transportowym "Herkules"do Krakowa przyleciał z Finlandii.

WIDEO: Unikatowy samolot w Muzeum Lotnictwa Polskiego

autor: Adam Wojnar/Gazeta Krakowska

Dzięki wieloletnim staraniom Muzeum Lotnictwa oraz Agencji Lotniczej ALTAIR pozyskano unikalny eksponat samolot Caudron Renault CR.714 Cyklone.

- Jest to ikona polskiego czynu zbrojnego w II wojnie światowej - podkreślił w czasie prezentacji Krzysztof Radwan - dyr. Muzeum. Na tego typu samolotach 75 lat temu polscy piloci walczyli w 1940 roku w obronie Paryża i dorzecza Sekwany w barwach polskiego dywizjonu - Grope de Chasse Polonaise de Varsovie, zestrzeliwując niemieckie maszyny. Na tego typie samolotu latali wyłącznie polscy piloci.

Nie była to zbyt udana konstrukcja a pierwowzorem dla tego myśliwca był zaprojektowany wcześniej samolot do wyścigów.
Sprowadzony z Finlandii Caudron to jedyna z dwóch zachowanych na świecie maszyn tego typu.

Do Finlandii wysłano sześć maszyn, które miały zapoczątkować powstanie polskiego dywizjonu, który miał uczestniczyć w obronie z sowiecka agresją na ten kraj. Bieg wojny zmienił plany...

Egzemplarz, który trafil do krakowskiego Muzeum Lotnictwa przez dziesiatki lat był przechowywany w leśnym drewnianym hangarze pod Lahti.

Jak podkreślił dyr. Krzysztof Radwan myśliwiec ten o konstrukcji drewnianej jest on w dobrym stanie technicznym choć niekompletny. Brakuje mu silnika wraz z dolnym okapototowaniem i śmigłem oraz wyposażenia kabiny. Dyr Muzeum zwrócił uwagę, że doskonale zachowało się orginale malowanie myśliwca z 1939 roku, kiedy był on produkowany.

Po zakończeniu ekspozycji cennego samolotu, który obecnie prezentowany jest wraz z samolotami, bądź z ocalałymi fragmentami podzespołów na których polscy piloci latali bądź walczyli w czasie II wojny światowej. m.in.:słynny myśliwiec z kampanii wrześniowej P-11 C, PWS-26, angielski Spitfire, Messeschmitt M-109 oraz ocalałe fragmenty PZL Łoś, model PZL Karaś, samolot poddany zostanie konserwacji i przywrócony do stanu dawnej świetności przy współpracy fińskiego Muzeum Lotnictwa.Prace potrwają około 1,5 roku. Samolot będzie eksponowany w fińskich znakach lotnictwa wojskowegoi choć są one trochę zatarte - na białym polu niebieskie sfastyki, nie jest to oznaka faszyzacji Finladii ale takie oznaczenia przyjęte zostało w 1918 roku gdy rodziło sie fińskie lotnictwo.

Samolot Caudron Renault przekazało fińskie Muzeum Wojska (Sotamuso) do Muzeum Lotnictwa Polskiego, jako wieloletni depozyt.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska