Zobacz także:
Te dwie placówki mają przygotować wzmocnioną obsadę lekarzy i pielęgniarek na codzienne treningi drużyn. Będą ściśle współpracować z lekarzami z trzech reprezentacji, które pod Wawelem mają swoje centra pobytowe. Ponadto te specjalnie utworzone zespoły lekarskie (w ich skład wchodzą najlepsi specjaliści z obu placówek) będą do dyspozycji każdej z drużyn 24 godz. na dobę. W razie potrzeby zobowiązani są też wyleczyć pracowników UEFA i spółki EURO 2012, którzy będą pracować w Krakowie w trakcie turnieju. Szpitale mają zatem zwiększać obsadę dyżurów i być gotowe na wszystko.
Problem jedynie w tym, że nie dostaną na to dodatkowych pieniędzy. - Ani złotówki - zaznacza Leszek Gora, rzecznik prasowy Szpitala im. Żeromskiego. - Jesteśmy dumni, że nam przyznano status centrum medycznego, ale wszystkie nowe zadania musimy zrealizować we własnym zakresie. Charytatywnie - kwituje rzecznik. Żeromski i św. Rafał zostały wybrane na centra medyczne EURO 2012 po żmudnych, wielokrotnych wizytacjach przedstawicieli UEFA oraz lekarzy trzech federacji piłkarskich.
- Do każdego zakątka zajrzeli, dokładnie sprawdzili, czy i jak działa nasze lądowisko dla helikopterów, pracownia tomografii komputerowej i zaplecze diagnostyczno-laboratoryjne - zdradza Leszek Gora. - Poproszono nas o współpracę, gdyż treningi Anglików będą się odbywać na stadionie Hutnika, a najbliżej tego obiektu znajduje się właśnie nasza placówka. Rzecznik dodaje, że brytyjscy lekarze odbyli kilka spotkań z krakowskimi specjalistami , by omówić dokładniej plan działań medycznych.
W lecznicy św. Rafała zaś europejscy ortopedzi przyjrzeli się, jak funkcjonuje szpitalne centrum chirurgii artroskopowej traumatologii sportowej, pracownie RTG i USG. Justyna Bandoła, rzeczniczka placówki, nie ma wątpliwości, że podczas typowania placówki na centrum medyczne istotne było to, iż szpital zapewnia opiekę medyczną sportowcom Wisły i Polskiego Związku Narciarskiego.
Szefowie centrów medycznych już wyznaczyli lekarzy, którzy będą koordynować działania. - W powołanych zespołach są wszyscy specjaliści, których pomoc może się okazać potrzebna: ortopedzi, neurolodzy, chirurdzy, interniści - wymienia Leszek Gora.
Pozostałe miejskie szpitale czekają na najazd kibiców. Przygotowują się na każdą sytuację: do masowych bijatyk, wybuchów paniki czy... zatruć alkoholowych.
Trwa plebiscyt na Superpsa! Zobacz zgłoszonych kandydatów i oddaj głos!
Wybieramy najpiękniejszy kościół Tarnowa. Sprawdź aktualne wyniki!
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!