– Na 13 stycznia została w Proszowicach zaplanowana akcja Nefrotest. Na czym ona polega?
– Nefrotest to bezpłatne badania krwi pod kątem chorób nerek i kampania informacyjna jak dbać o te narządy. To świetna okazja, by się profilaktycznie przebadać.
– Czy choroby nerek są groźne?
– Groźne i podstępne. W większości przypadków przebiegają długo bezobjawowo. Niewykryte dostatecznie wcześnie prowadzą do zatrzymania pracy nerek. Nerki działają jak filtr – gdy filtr przestaje pracować, wszystkie „zabrudzenia” z organizmu (w tym nadmiar wody) nie są usuwane z moczem. I zatruwają cały organizm – uszkadzając komórki nerwowe, serca, mięśni, jelit, płuc, kości… Chorzy przedwcześnie umierają na udar, zawał serca, infekcję czy chorobę nowotworową, zaś pierwotnym źródłem ich schorzenia są niedziałające nerki.
– Jak sprawdzić czy mamy zdrowe nerki? Czy to skomplikowane i drogie badania?
– Dużo informacji dają proste badania: stężenia kreatyniny we krwi oraz badanie ogólne moczu. Są one tanie i od razu wskazują, czy mamy się dalej diagnozować. Problem w tym, że Polacy robią te badania rzadko. Gdy przypadkowo dowiadują się, że ich nerki są chore, często jest już za późno na ratunek.
– Nefrotest jest skierowany do osób powyżej 45 roku życia, a przecież na nerki może chorować każdy?
– Nerki osób w starszych grupach wiekowych są bardziej podatne na uszkodzenie z uwagi zmiany związane z wiekiem oraz towarzyszący rozwój nerkowych powikłań coraz bardziej rozpowszechnionych chorób cywilizacyjnych, takich jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, czy otyłość. Stąd darmowe badania są przede wszystkim dla grupy wiekowej 45+.
– Czy tzw. badania okresowe, wykonywane dla zakładów pracy, mogą ujawnić problemy z nerkami?
– Zdecydowanie tak, jednakże o ile badanie moczu ogólne jest rutynowo wykonywane w badaniach przesiewowych, to już oznaczenie kreatyniny w surowicy krwi nie. Część przypadków schorzeń nerek może zostać nie wykrytych pomimo wykonywania badań okresowych w pracy, ponieważ prawidłowy wynik badania ogólnego moczu nie jest gwarancją wykluczenia choroby nerek. Nefrolodzy od dawna postulują, aby oznaczenie kreatyniny w surowicy włączyć do rutynowych badań kontrolnych u wszystkich osób, a w szczególności u osób z cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym, otyłością.
– Czy są symptomy chorób nerek, które powinny wzbudzić niepokój i skłonić do wykonania badań kontrolnych?
– Wbrew obiegowej opinii ból nie jest typowym objawem choroby nerek. Wręcz odwrotnie przebieg schorzenia często jest skąpo objawowy lub wręcz bezobjawowy. Czasami jedynymi objawami choroby nerek mogą być oddawanie moczu w nocy lub niewielkie osłabienie, przewlekłe uczucie zmęczenia, pogorszenie koncentracji, funkcji poznawczych. Zdarza się, że pacjenci zauważają u siebie też oznaki takie jak: pienienie się moczu, jego nieprawidłowe zabarwienie, krwiomocz, obrzęków twarzy, kończyn lub nieprawidłowe, wysokie wartości ciśnienia tętniczego krwi. Objawy zatrucia mocznicowego tj. brak apetytu, świąd skóry, nudności i wymioty oraz senność pojawiają się w zaawansowanej fazie niewydolności nerek i są objawami świadczącymi o skrajnej niewydolności nerek wymagającej rozpoczęcia leczenia dializami lub przeszczepem nerki.
– A jeśli już okaże się, że nasze nerki potrzebują ratunku, czy mamy szanse na skuteczne leczenie?
– Jeśli choroba jest wcześnie wykryta często wystarczy odpowiednie leczenie dietetyczne i farmakologiczne . Gdy nerki przestają działać – pacjent potrzebuje dializoterapii lub przeszczepu nerki. Dializa jest dziś dostępna dla wszystkich potrzebujących, choć nowsze techniki nie są niestety refundowane przez NFZ. Trudny jest dostęp do dializy otrzewnowej, a jest to świetna metoda leczenia dla dużej grupy pacjentów.
– Czy planowana akcja ma związek z uruchomieniem w Proszowicach stacji dializ?
– Od wielu lat dializowani pacjenci z Proszowic i ich okolic walczyli o to, aby móc leczyć się niedaleko miejsca zamieszkania, bez konieczności odbywania długich, męczących podróży do stacji hemodializ znajdujących się w odległych miejscowościach. Po długich staraniach stało się to możliwe i w Proszowicach niedawno została uruchomiona stacja hemodializ świadcząca usługi w ramach NFZ. Akcja Nefrotest odbędzie się na terenie tej stacji, dzięki zaangażowaniu jej pracowników.
Jak wziąć udział w badaniu?
Akcja została zaplanowana na 13 stycznia. Osoby, które ukończyły 45 lat powinny przyjść do Centrum Dializ Fresenius w Proszowicach (ul. Szpitalna 9), gdzie za darmo zostanie im pobrana i przebadana krew. Telefoniczna rejestracja będzie się odbywać 8 i 9 stycznia (poniedziałek i wtorek ), od 10 do 15, pod numerami telefonów: 516 07 05 07 lub 516 05 07 05.
KONIECZNIE ZOBACZCIE:
Puls Polski - odcinek 1
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto