Opadnięcie powieki górnej (ptoza) pogarsza widzenie z powodu zwężenia szpary powiekowej ze względu na dysfunkcję mięśnia dźwigacza. Problem ten może występować zarówno u dzieci jak i dorosłych.
- Zabieg operacyjny wskazany jest w opadaniu powiek przesłaniających częściowo lub całkowicie źrenicę i zaburza funkcję widzenia. Wybór metody operacyjnej zależy przede wszystkim od tego, czy u pacjenta zachowana jest czynność mięśnia dźwigacza powieki i czy wcześniej był już operowany – mówi dr n. med. Małgorzata Woś, ordynator Oddziału Okulistycznego w „Żeromskim”.
Kwalifikacje do zabiegów chirurgicznej korekty ptozy odbywają się w czwartki, w ramach przyszpitalnej Poradni Okulistycznej.
Zabiegi przeprowadzane są w ramach jednodniowej hospitalizacji na oddziale.
Jak zapisać się na konsultację i zabieg?
- Od lekarza rodzinnego lub lekarza okulisty należy wziąć skierowanie do poradni okulistycznej.
- Termin można umówić pod numerem telefonu 12 622 94 04.
- Podczas wizyty w poradni pacjenta bada lekarz i ortoptysta, którzy dokonają kwalifikacji i zaproponują termin zabiegowy.
Mama pacjenta szukała pomocy dla syna w całej Polsce i tylko w „Żeromskim” udało się uzyskać opiekę lekarską w ramach NFZ
Przypominamy, że okuliści Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego SP ZOZ w Krakowie wykonali zabieg ustawienia powiek u 13-letniego chłopca w 2021 roku. Rodzice Alana Drabika z Konina (woj. wielkopolskie) przez lata bezowocnie szukali pomocy dla swojego syna, który od urodzenia zmagał się z problemem opadających powiek.
- Cieszę się, że Alan trafił do nas, a nasi lekarze poradzili sobie z wyzwaniem - mówiła w styczniu 2021 roku dr n. med. Małgorzata Woś, ordynator Oddziału Okulistycznego w „Żeromskim”.
Chłopiec po kilkudniowym pobycie w szpitalu wrócił do domu - szczęśliwy i zadowolony, że jego problem w końcu udało się rozwiązać. Zabieg (polegający na założeniu taśm, które otwierają i prawidłowo ustawiają powieki) w znieczuleniu trwał około 2 godzin, operowane były jednocześnie dwie powieki – aby były symetryczne.
– Szukałam pomocy dla syna od 2014 roku. W Poznaniu, Warszawie, Katowicach lekarze nie decydowali się na zabieg z różnych względów – tłumaczyła Małgorzata Drabik, mama Alana: – Tylko tu okuliści w „Żeromskim” nie odesłali mnie z kwitkiem, zaprosili syna na konsultację i postanowili go zoperować– dodaje. Nie kryła wzruszenia, bo przestała wierzyć, że kiedykolwiek uda się pomóc Alanowi.
Do operacji Alan i lekarze już przygotowywali się w grudniu 2020r.
Śmieciowe jedzenie zabiera pamięć
