Podstawowe badania lekarskie, które powinno się wykonywać w prewencji chorób serca i naczyń to przede wszystkim pomiar ciśnienia tętniczego krwi (prawidłowe waha się pomiędzy 120/80 a max. 140/85), badanie poziomu cholesterolu czy badanie EKG. W przypadku podejrzenia zaburzenia rytmu serca wykonywane jest dodatkowe badanie specjalistyczne – na przykład przy użyciu Holtera EKG, który pomaga w wykrywaniu patologii, obecnej w układzie sercowo-naczyniowym.
Jakie obecnie znamy czynniki ryzyka występowania chorób sercowo-naczyniowych?
Są to m.in.: palenie papierosów (w tym elektronicznych) oraz zła dieta związana z wysokim spożyciem tłuszczy zwierzęcych. Przede wszystkim jednak - jest to brak aktywności ruchowej, który w konsekwencji może prowadzić do chorób współistniejących, takich jak: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca i podwyższony poziom cholesterolu.
- Częściowo są one uwarunkowane czynnikiem genetycznym, ale poprzez leczenie, wprowadzenie zdrowych nawyków, możemy wpływać na stan naszego zdrowia. Dlatego w trosce o serce – wskazane jest wykonywanie siedmiu tysięcy kroków dziennie oraz podejmowanie przez osoby dorosłe co najmniej 150–300 minut tygodniowo aktywności ruchowej o umiarkowanej intensywności tygodniowo. To jest absolutne minimum, które należy wdrożyć w życie, by dłużej móc cieszyć się zdrowiem – tłumaczy prof. dr hab. n. med. Stanisław Bartuś, Kierownik Oddziału Klinicznego Kardiologii oraz Interwencji Sercowo-Naczyniowych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
- Najlepsze komunijne prezenty. Podpowiadamy, co kupić na komunię. Sprawdź!
- Ten obiekt całkowicie zmienił centrum Krakowa! Budowa zaczęła się 20 lat temu!
- Niewiedza czy niechęć? Te przepisy kierowcy ignorują najczęściej. Będzie mandat
- Idealny na wiosenne spacery! Mamy najdłuższy park w Polsce! Gdzie koniec?
Wielka akcja Lasów Państwowych : #sadzimMY
