Lekkoatletyka. Młode Smoki z Wawelu Kraków sięgnęły po kolejne medale mistrzostw Europy dzieci

Krzysztof Kawa
Młode Smoki z Wawelu Kraków podczas mistrzostw Europy dzieci w Brnie
Młode Smoki z Wawelu Kraków podczas mistrzostw Europy dzieci w Brnie Michał Kędzierski
W czeskim Brnie odbyła się 18. edycja European Kids Athletics Games, zawodów uznawanych za nieoficjalne mistrzostwa Europy dzieci. Świetnie spisali się w nich lekkoatleci WKS Wawel Kraków. Grupa Młode Smoki wywalczyła osiem medali. Nie próżnowali przez ostatnie tygodnie także starsi podopieczni trenera Radosława Czyża – Michał Gorzkowicz i Jakub Olejniczak.

Ekipa Wawelu nawiązała w Brnie do ubiegłorocznego osiągnięcia i ponownie została nagrodzona statuetką dla najlepszej drużyny imprezy zwanej popularnie Igrzyskami Dzieci.

W ostatniej konkurencji mistrzostw młodzi krakowianie (roczniki 2009-2008) zwyciężyli w sztafecie 4x300 metrów MIX** (Kacper Kędzior, Natalia Nowak, Patrycja Dragow, Igor Staszek) **z rekordem zawodów 2:38.07, poprawiając własny rekord sprzed roku (2:41.30). Natalia Nowak i Patrycja Dragow to podopieczne trenera Jerzego Kaduszkiewicza.

Radosław Czyż skomentował dla nas występy i osiągnięcia także innych zawodniczek i zawodników, którzy znaleźli się w jego klubowej ekipie na zawody w Czechach.

Nicola Dutka-Wołoch - uzyskała tytuł najlepszej zawodniczki w roczniku 2011. Wygrała bieg na dystansie 60 m, a linię mety przebiegła z rekordem Igrzysk Dzieci 7.92 s (jednak wiatr pokazał +2.5m/s i wynik nie będzie wpisany do tabel), w eliminacjach osiągnęła rekord życiowy 8.09 s.

Jan Rosa - uzyskał tytuł najlepszego zawodnika w roczniku 2012. Zwyciężył na dystansie 60 m i zdobył brąz w rzucie piłeczką palantową. Bieg był o tyle ciekawy, iż najpierw Janek wygrał z czasem 8.30 s, ale bieg musiał zostać powtórzony z powodu falstartu, a zawodnicy nie usłyszeli dźwięku odstrzelonego pistoletu. Finalnie Rosa ponownie wygrał, utrzymując nerwy na wodzy i uzyskał rekord życiowy 8.42 s.

Igor Staszek - był faworytem biegu na 300 m w roczniku 2009 i wytrzymał presję, wygrywając z czasem 36.56 s. W biegu na dystansie 60 m nie spodziewałem się medalu ani wyniku, który osiągnął Igor. Wywalczył srebrny medal z rekordem życiowym 7.36 s - takie niespodzianki i wyniki cieszą podwójnie.

Sztafeta dziewcząt 4x60 m (Nicola Dutka Wołoch, Roksana Gałka, Roxana Wójciak, Justyna Kania) – srebrny medal z wynikiem 31.72 s (roczniki 2011-2010). To był debiut naszej dziewczęcej sztafety 4x60 m na tej imprezie, a skład, który wytrenował świetne zmiany, był według mnie faworytem do złota, oczywiście pod warunkiem, że zmiany wyjdą, jak na treningu. Tym razem jednak duży błąd na ostatniej zmianie kosztował nas brak tytułu. Niemniej to i tak duży sukces, bo we wcześniejszych edycjach Igrzysk Dzieci sztafeta chłopców zdobywała brązowy medal, a teraz mamy srebro dziewcząt.

Kacper Kędzior - zdobył brązowy medal w biegu na dystansie 100 m przez płotki w roczniku 2008. Rok temu na tym samym dystansie był 4., więc z uśmiechem powetował sobie poprzedni wynik.

Maria Musiał - podopieczna mojej koleżanki klubowej z Wawelu Pauliny Gaj zdobyła złoty medal w biegu na dystansie 1500 m (rocznik 2009). Podczas mistrzostw reprezentowała klub MZLA (kluby małopolskie, które na igrzyskach startowały pod jedną nazwą).

Rekordowe biegi Gorzkowicza, Olejniczaka i… Czyża

Podczas rozegranych w sierpniu mistrzostw Europy juniorów w Jerozolimie inny lekkoatleta Wawelu, Michał Gorzkowicz, awansował do półfinału w biegu na 100 m, osiągając rekord życiowy 10.55 s. Rezultatem lepszym o 0,04 s od wyniku z lipcowych mistrzostw Polski do lat 20 w Lublinie, krakowianin znalazł się w gronie dziesięciu najszybszych biegaczy kontynentu w tej kategorii wiekowej.

Z kolei w trakcie letniej Uniwersjady w Chengdu w składzie sztafety 4x400 m, która wywalczyła srebrny medal, znalazł się Jakub Olejniczak. Indywidualnie podopieczny Radosława Czyża uzyskał rekord życiowy na 400 m ppł. wynikiem 50.03 s, który dał mu 7. miejsce w półfinale czempionatu studentów z całego świata. W lipcu w Gorzowie Olejniczak został wicemistrzem Polski na tym dystansie.

Warto dodać, że wiele udanych startów w tym sezonie notuje też sam trener. Po tym, jak podczas sierpniowych mistrzostw kraju w Łodzi, swoich pierwszych w karierze Masters na otwartym stadionie, Radosław Czyż zdobył złoty medal na 400 m ppł. (bijąc rekord mistrzostw Polski wynikiem 53.07 s), od 21 września w Pescarze będzie reprezentował nasz kraj w mistrzostwach Europy Masters, walcząc o medale w biegach na 400 m ppł. i 400 m oraz w sztafecie.