https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Leśnicy z Nawojowej odbudowują populację Głuszców. Wkrótce wypuszczą na wolność kolejne osobniki

Klaudia Kulak
Głuszec
Głuszec Lasy Państwowe
Pomysł na przewrócenie populacji głuszców zrodził się w 2010 roku. To właśnie wtedy rozpoczęły się pierwsze działania leśniczych z Nawojowej, których głównym celem była reintrodukcja znajdującego się pod ścisłą ochroną gatunku. Głuszce na terenie Beskidu Sądeckiego kiedyś występowały naturalnie. Presja drapieżników, lisów, dzików kun i jenotów doprowadziły do tego, że ptaki z tego gatunku po lata 80 - tych nie były już widywane. Zadbać o przetrwanie tego gatunku postanowili sądeccy leśnicy. Udało im się łącznie wypuścić na wolność około 250 osobników.

FLESZ - Jaka muzyka jest najlepsza dla zdrowia? Tego się nie spodziewałeś!

od 16 lat

Głuszce kupowane są przez leśniczych z Nawojowej od Nadleśnictwa Wisła. Pieniądze na ten cel co roku zdobywają w ramach funduszu leśnego. Potem ptaki trafiają do wolier, gdzie przebywają razem z matkami. Doprowadzenie do momentu, w którym ptaki można wypuścić na wolność to jednak bardzo złożony i wymagający ogromu pracy proces.

- Matki razem ze swoimi pisklętami wpuszczane są do jednej woliery. Jest ona przegrodzona na pół, ale matka widzi się z młodymi. Po około 2, 3 tygodniach młode ptaki są wypuszczane na teren leśny. Na noc wracają do woliery, a te które nie wrócą, siedzą na pobliskich drzewach. Codziennie pracownicy wracają , aby wpuścić i wypuścić ptaki - tłumaczy Wojciech Kurzeja, nadleśniczy Nadleśnictwa Nawojowa.

Dodatkowo, aby zabezpieczyć ptaki cały teren ogrodzony jest pastuchem elektrycznym. Chodzi o to, aby ptaki nie zostały zagryzione przez lisy czy kuny. Po około 1,5 miesiąca matka wraca do Nadleśnictwa Wisła, a młodej pozostają w Nadleśnictwie Nawojowa. Żyją już na wolności, ale zawsze czeka na nich miejsce w wolierach, które są otwarte.

- Ptaki cały rok są też przez nas dokarmiane. Wysypuje się im między innymi żurawinę i borówki. W tej chwili mamy 22 ptaki. Wśród nich jest 6 kogutów i 16 kur. Łącznie w ramach akcji udało się na wolność wypuścić około 250 osobników- informuje. Kurzeja

Na czas pobytu w wolierze ptaki są pod nadzorem weterynarza i ornitologa. W tym momencie kolejne osobniki czekają na moment, kiedy zostaną wypuszczone na wolności i zasilą populację Głuszców w sądeckich lasach.

Wideo

Wybrane dla Ciebie

Za duże na MŚP, za małe na korporację. Unia stworzy nową kategorię firm

Za duże na MŚP, za małe na korporację. Unia stworzy nową kategorię firm

Metropolita krakowski z wizytą w Rzymie. Wiadomo, z kim się spotkał

Metropolita krakowski z wizytą w Rzymie. Wiadomo, z kim się spotkał

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska