https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Libiąż. Budowa poziomu 800 metrów w kopalni Janina na finiszu. Ruszył transport wielką windą [ZDJĘCIA]

Sławomir Bromboszcz
Zakład Górniczy Janina w Libiążu
Zakład Górniczy Janina w Libiążu Tauron Wydobycie
Na ukończeniu znajduje się strategiczna inwestycja Tauron Wydobycie w Zakładzie Górniczym Janina w Libiążu, czyli budowa poziomu 800 metrów. Rozpoczęto testowanie szybkiego transportu materiałów z wykorzystaniem jednej z najnowocześniejszych i zarazem największych klatek szybowych w Polsce.

Budowa poziomu 800 metrów w kopalni Janina na finiszu. Ruszył transport wielką windą

200 osób lub 24 tony materiałów może pomieść jednorazowo wysoka na cztery piętra nowa winda w kopalni Janina. To tyle ile ważą dwa autobusy. Obecnie rozpoczęto testowanie transportu materiałów niezbędnych do prowadzenia eksploatacji i utrzymania ruchu zakładu górniczego. Droga jazdy klatki wynosi ponad 790 metrów. Dzięki nowej windzie prawie 20-krotnie skrócił się czas dotarcia załogi kopalni do miejsc pracy.

Szeroki dostęp do nowych zasobów, dobrej jakości paliwa, umożliwi nam między innymi finalizowana budowa poziomu 800 metrów w ZG Janina. Ta inwestycja skutecznie zwiększy stopień automatyzacji produkcji kopalni, wpłynie na poprawę jej wydajności oraz zmniejszenie kosztów funkcjonowania zakładu. Jej zakończenie przewidujemy już w trzecim kwartale tego rok

- mówi Jacek Pytel, prezes zarządu Tauron Wydobycie.

Wielkość windy ma tu kluczowe znaczenie. Dzięki jej przestronności nie będzie już konieczności demontażu oraz ponownego montażu urządzeń wielkogabarytowych i konstrukcji w miejscu zabudowy. Także urządzenia wymagające remontu będą w całości transportowane na powierzchnię.

Istotnie wpłynie to na poprawę bezpieczeństwa załogi i znacząco obniża koszty zbrojenia ścian wydobywczych. Maksymalna długość transportowanych elementów pionowo w klatce wynosi ponad 10 metrów -

podkreśla Wojciech Kamiński, dyrektor techniczny Zakładu Górniczego Janina.

Kopalnia Janina prowadzi obecnie eksploatację pokładu 207 ścianą 705 i 707 pod wsią Żarki. Przy obecnym postępie ściany 707 jej eksploatacja powinna zakończyć się w sierpniu br. Oznaczać to będzie koniec wstrząsów, przynajmniej na jakiś czas.
Działalność górnicza w tym miejscu wywołała od początku grudnia ub. roku już ponad tysiąc wstrząsów. Większość z nich jest tak słaba, że nie odczuwają ich nawet mieszkańcy wsi Żarki. W celu zmniejszenia uciążliwości dla mieszkańców ograniczony dobowy postęp ściany do 4,5 metra.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pozostałe

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

W październiku br. rozpocznie się eksploatacja kolejnej ściany 733, która znajduje się bliżej Chrzanowa i Zagórza. Wstrząsy pochodzące z tego rejonu mogą pojawić się pod koniec roku. Jak zapewniają eksperci budowa geologiczna tej ściany jest inna i nie powinna ona generować tak częstych i mocnych wstrząsów. W kolejnych latach planowana jest eksploatacja kolejnych ścian znajdujących się już w bezpośrednim sąsiedztwie Zagórza.

Kopalnia w Libiążu posiada największe w Polsce złoża węgla energetycznego, szacowane na 2,1 mld ton. Produkuje się tutaj między innymi paliwo o obniżonej zawartości chloru, które jest dedykowane dla nowego bloku energetycznego 910 MW w Elektrowni Jaworzno.

FLESZ - Zimna wiosna to droższe warzywa

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Prokuratura umorzyła postępowanie ws. Park and Ride. Bochnia straciła ok. 1,3 mln zł

Prokuratura umorzyła postępowanie ws. Park and Ride. Bochnia straciła ok. 1,3 mln zł

Poznaj wszystkie półfinalistki Miss Polski. Tylko część z nich przejdzie do finału

Poznaj wszystkie półfinalistki Miss Polski. Tylko część z nich przejdzie do finału

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska