Budowa poziomu 800 metrów w kopalni Janina na finiszu. Ruszył transport wielką windą
200 osób lub 24 tony materiałów może pomieść jednorazowo wysoka na cztery piętra nowa winda w kopalni Janina. To tyle ile ważą dwa autobusy. Obecnie rozpoczęto testowanie transportu materiałów niezbędnych do prowadzenia eksploatacji i utrzymania ruchu zakładu górniczego. Droga jazdy klatki wynosi ponad 790 metrów. Dzięki nowej windzie prawie 20-krotnie skrócił się czas dotarcia załogi kopalni do miejsc pracy.
Szeroki dostęp do nowych zasobów, dobrej jakości paliwa, umożliwi nam między innymi finalizowana budowa poziomu 800 metrów w ZG Janina. Ta inwestycja skutecznie zwiększy stopień automatyzacji produkcji kopalni, wpłynie na poprawę jej wydajności oraz zmniejszenie kosztów funkcjonowania zakładu. Jej zakończenie przewidujemy już w trzecim kwartale tego rok
- mówi Jacek Pytel, prezes zarządu Tauron Wydobycie.
Wielkość windy ma tu kluczowe znaczenie. Dzięki jej przestronności nie będzie już konieczności demontażu oraz ponownego montażu urządzeń wielkogabarytowych i konstrukcji w miejscu zabudowy. Także urządzenia wymagające remontu będą w całości transportowane na powierzchnię.
Istotnie wpłynie to na poprawę bezpieczeństwa załogi i znacząco obniża koszty zbrojenia ścian wydobywczych. Maksymalna długość transportowanych elementów pionowo w klatce wynosi ponad 10 metrów -
podkreśla Wojciech Kamiński, dyrektor techniczny Zakładu Górniczego Janina.
Kopalnia Janina prowadzi obecnie eksploatację pokładu 207 ścianą 705 i 707 pod wsią Żarki. Przy obecnym postępie ściany 707 jej eksploatacja powinna zakończyć się w sierpniu br. Oznaczać to będzie koniec wstrząsów, przynajmniej na jakiś czas.
Działalność górnicza w tym miejscu wywołała od początku grudnia ub. roku już ponad tysiąc wstrząsów. Większość z nich jest tak słaba, że nie odczuwają ich nawet mieszkańcy wsi Żarki. W celu zmniejszenia uciążliwości dla mieszkańców ograniczony dobowy postęp ściany do 4,5 metra.
W październiku br. rozpocznie się eksploatacja kolejnej ściany 733, która znajduje się bliżej Chrzanowa i Zagórza. Wstrząsy pochodzące z tego rejonu mogą pojawić się pod koniec roku. Jak zapewniają eksperci budowa geologiczna tej ściany jest inna i nie powinna ona generować tak częstych i mocnych wstrząsów. W kolejnych latach planowana jest eksploatacja kolejnych ścian znajdujących się już w bezpośrednim sąsiedztwie Zagórza.
Kopalnia w Libiążu posiada największe w Polsce złoża węgla energetycznego, szacowane na 2,1 mld ton. Produkuje się tutaj między innymi paliwo o obniżonej zawartości chloru, które jest dedykowane dla nowego bloku energetycznego 910 MW w Elektrowni Jaworzno.
- Trzebinia. Inwestycja Orlen Południe w ekologiczny glikol na finiszu
- Chrzanów. Mieszkańcy zapłacą mniej za odbiór odpadów. To ewenement w skali kraju
- Zabytkowe wozy strażackie. Zobacz jakimi samochodami jeździli kiedyś strażacy
- Rozbudowa zakładu Dan Cake. To będzie jeden z najwyższych budynków w mieście
- Matura z języka polskiego nie zaskoczyła chrzanowskich licealistów [ZDJĘCIA]
- Chrzanów. Otwarto pierwszy wyremontowany wiadukt
FLESZ - Zimna wiosna to droższe warzywa
