Zespół Liderek powstał w 2009 r. z inicjatywy trenerki Katarzyny Gazdy-Suchanek. Obecnie są to trzy drużyny turniejowe, w różnych kategoriach wiekowych. Łącznie ćwiczy 67 dziewcząt w wieku 5-16 lat, z gminy Zielonki, jak i z Krakowa.
Cheerleading to układy składające się z gimnastyki, tańca, akrobacji, wywodzi się z formy kibicowania drużynom w trakcie meczu. Aktualnie to już samodzielna dyscyplina sportowa, od niedawna uznawana przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski (ma szansę zaistnieć na igrzyskach). Odbywają się turnieje, w tym mistrzostwa świata. Cheerleading bardzo rozpowszechniony jest w USA, a w Polsce zyskuje coraz większą popularność.
Przygotowanie do występu to godziny ciężkich treningów. Ruchy wszystkich zawodniczek - w drużynie jest ich nawet 25 - muszą być zsynchronizowane, a poszczególne elementy dokładnie wyćwiczone.
- Drużyna prezentuje specjalny układ choreograficzny - mówi trenerka Liderek Katarzyna Gazda-Suchanek. - Muzyka jest specyficzna, mieszane są różne style taneczne. Wszystko zależy od fantazji choreografa, w tym przypadku - mnie, a także od tego, co w danym momencie dziewczynom fajnie wychodzi. Wykorzystujemy różnorodne elementy, z głównym naciskiem na stretching i skoczność.
Pokaz drużyny na turnieju trwa od 2.15 do 2.30 minuty. Startują też duety, maksymalnie 1.30 min.
- Trzeba mieć niezłą kondycję, choreografia daje wycisk. Często po występie trzeba się położyć i odpocząć. Tańczenie i skakanie to jedno, a bardzo istotne są też uśmiech i bycie "dla publiczności" - podkreśla trenerka.
Liderki mają na koncie sporo sukcesów w zawodach tanecznych, przeglądach i festiwalach, a lista powiększa się co roku. W dorobku są m.in. zwycięstwa w mistrzostwach Polski. Cheerleaderki z Zielonek pokazują się także przy okazji różnych uroczystości kulturalnych i sportowych. Robiły show na meczach Akademii Piłkarskiej 21 Kraków, futbolowej drużyny Kraków Kings czy zawodach koszykówki na wózkach.
- Nasza najstarsza grupa zdobyła w tym roku mistrzostwo Polski, i to podwójne: we freestyle'u tanecznym z pomponami (freestyle pom - przyp.) i konkurencji, które na język polski tłumaczona jest jako "wysokie wymachy" (high kicks - przyp.), a pokazuje, jak dobrze zawodniczki są rozciągnięte - mówi Gazda-Suchanek.
Dla młodych ludzi zajęcia cheerleadingu to dobra forma aktywności, znacząco rozwijająca sprawność fizyczną.
- Podczas treningu nacisk kładziemy również na koordynację ruchową, to przekłada się na ogólne zdolności motoryczne. Są też inne zalety - na przykład świetna sylwetka. A także prawidłowa postawa, bo w trakcie zajęć to też jest korygowane, są wprowadzane elementy baletu - mówi trenerka.
Follow https://twitter.com/sportmalopolska#TOPSportowy24
- SPORTOWY PRZEGLĄD INTERNETU