Jacek Czaplewski
Sędzia Marciniak w roli głównej! Dał karnego Milanowi, ale dla Napoli już nie. Czemu? PAP/EPA
Liga Mistrzów. Sędzia Szymon Marciniak został wyznaczony do rewanżu Napoli - AC Milan w ćwierćfinale i jeszcze w pierwszej połowie musiał rozstrzygnąć dwie kontrowersyjne sytuacje w obu szesnastkach. Ostatecznie rzut karny przyznał tylko gościom. Dlaczego w przypadku gospodarzy podjął zupełnie inną decyzję? Były sędzia Marcin Borski uważa, że doszło do błędu sędziów podpowiadających z poziomu VAR-u.

Jak Szymon Marciniak wypadł w meczu Napoli - Milan?

To był mecz naładowany emocjami. Milan bronił w nim skromnej, jednobramkowej zaliczki z San Siro. Nic więc dziwnego, że do rewanżu, rozstrzygającego wewnętrzne, włoskie sprawy UEFA wybrała sprawdzonego arbitra, prowadzącego w grudniu finał mistrzostw świata między Argentyną a Francją.

Szymon Marciniak niedawno wyleczył kontuzję i dziś poprowadził swój najważniejszy mecz w tym roku. Na początku gry przyznał rzut wolny dla Napoli tuż przed szesnastką Milanu. Faulowany był wtedy Chwicza Kwaracchelia.

Kluczową decyzję Marciniak podjął w 21 minucie - od razu z boiska, nie czekając na wsparcie VAR-u. Polski rozjemca zauważył ewidentny faul Mario Ruiego na Rafaelu Leao, dlatego podyktował jedenastkę. Bez dwóch zdań to była prawidłowa decyzja:

Faul po którym Milan dostał karnego
Faul po którym Milan dostał karnego Internet

Dlaczego Marciniak nie dał karnego Napoli?

Leao opuścił murawę z powodu interwencji sztabu medycznego, więc karnego strzelał Olivier Giroud. Francuz pomylił się, jego intencje zostały odczytane. Po wybiciu w aut sędzia Marciniak kazał jednak zaczekać Milanowi ze wznowieniem, bo zespół VAR rozpatrywał czy bramkarz Alex Meret aby nie oderwał nóg od linii bramkowej. Analizować należało też zachowanie kilku zawodników Napoli, którzy wbiegli w pole karne, nim Giroud w ogóle dotknął futbolówkę (stopklatka na dole artykułu).

Jeszcze w pierwszej połowie Marciniak musiał rozstrzygnąć kontrowersję w drugiej szesnastce. Po sygnale od wozu VAR nie przyznał jednak karnego po faulu Leao na składającym się do strzału Hirvingu Lozano. Dlaczego? Tego nie wiadomo. Z telewizyjnych powtórek wynikało, że przewinienie było wręcz ewidentne, tymczasem Marciniak pokazał gestem, że Leao trafił nie w nogę, lecz piłkę.

Powtórzmy dla jasności: Marciniak nie podszedł do monitora, nie obejrzał zatem powtórki, tylko sugerował się podpowiedzią Tomasza Kwiatkowskiego, który obsługiwał wideoweryfikację razem z Bartoszem Frankowskim.

- Błąd VARu. Marciniak mógł taką sytuację przeoczyć. Dynamika duża - uważa były sędzia ekstraklasy Marcin Borski, komentujący zdarzenie na Twitterze.

Sporna akcja w polu karnym Milanu
Sporna akcja w polu karnym Milanu Internet

Karny dla Napoli dopiero w końcówce meczu

Zamiast karnego Napoli dostało rzut rożny. A jeszcze przed zmianą stron ostatecznie straciło gola. Akcję Leao dobił Giroud. Z powodu licznych przerw do pierwszej połowy doliczono aż sześć minut. W trzeciej trafił Victor Osimhen, ale gol na 1:1 nie został uznany z powodu nabicia Nigeryjczyka w rękę.

W 80 minucie sędzia Marciniak znowu rozstrzygnął kontrowersję w polu karnym Milanu, tym razem jednak na korzyść Napoli, przyznając jedenastkę za zagranie ręką. Okazji na wyrównanie nie wykorzystał Kwaracchelia. Mecz skończył się remisem 1:1 po golu głową Victora Osimhena.

W sumie w rewanż Napoli - Milan zaangażowanych było pięciu polskich sędziów. Marciniaka na linii wspierali jego asystenci z Mundialu w Katarze, czyli Tomasz Listkiewicz i Paweł Sokolnicki, a z poziomu VAR Tomasz Kwiatkowski wspierany przez Bartosza Frankowskiego. Ze składu, decyzją UEFA wykruszył się jedynie Paweł Raczkowski (miał być sędzią technicznym), o czym przesądził udział w "greckiej aferze". Polaka, rozjemcę wczorajszego meczu Stal Mielec - Miedź Legnica zastąpił Szwed.

Piłkarze Napoli za szybko wbiegli w pole karne, gdy Giroud egzekwował karnego?
Piłkarze Napoli za szybko wbiegli w pole karne, gdy Giroud egzekwował karnego? Internet