https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Likwidacja sądu w Bochni. Samorządowcy apelują o zmianę decyzji ministra

Małgorzata Więcek-Cebula
Przedstawiciele powiatu, ale także miasta, ostro skrytykowali ministerialne plany likwidacji bocheńskiego sądu i utworzenia w jego miejsce filii zamiejscowej brzeskiej placówki.

Czytaj także: Diecezja tarnowska wciąż bez biskupa

Założenia reformy nie podobają się także petentom przychodzącym do sądu, by załatwić problemy wymagające prawnego rozstrzygnięcia lub sprawy związane z wpisem do ksiąg wieczystych. W Bochni działał także sąd pracy, który pomagał pokrzywdzonym przez pracodawców, najczęściej ludziom niezamożnym. Teraz dojazd do Brzeska będzie się wiązał z dodatkowymi kosztami.

W myśl ministerialnego rozporządzenia w budynku działającego od ponad 150 lat sądu mają powstać tylko trzy zamiejscowe wydziały - cywilny, karny i rodzinny.

Mieszkańcy Bochni nie bardzo rozumieją, dlaczego placówka obsługująca stutysięczny powiat, osiągająca jedne z najlepszych wyników w kraju pod względem terminowości załatwianych spraw ma być zlikwidowana. Dziwi to tym bardziej, że dopiero co zakończył się kapitalny remont, który kosztował 12 milionów złotych.

- Brak tu pewnej konsekwencji działania - uważa Piotr Maziarz, prezes SR w Bochni.
Jego zdaniem likwidacja sądu pociągnie za sobą trudności organizacyjne i dodatkowe koszty związane z przesyłaniem akt.

- Przykładowo - w sytuacji złożenia wniosku o wyłączenie sędziego lub też wpływu skargi administracyjnej, akta spraw z Bochni będą musiały trafić do Brzeska, a to pociągnie za sobą dodatkowe koszty i pogorszenie sprawności postępowania - przekonuje prezes.

Ministerialne plany krytykują samorządowcy z miasta i powiatu. W rezolucjach, które przyjęły obie rady, radni apelują o ponowną analizę przesłanek przemawiających za decyzją likwidacyjną.
Joanna Dębek, naczelnik wydziału informacji Ministerstwa Sprawiedliwości, zapewnia, że przedstawiony projekt ma tylko charakter wstępny.

- Ostateczne decyzje nie zostały podjęte. Wszystkie wystąpienia odnoszące się do reorganizacji i zawarte w nich argumenty, wpływające od władz samorządowych i prezesów zainteresowanych sądów będą przedmiotem wnikliwej analizy właściwych komórek organizacyjnych ministerstwa - przekonuje.

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska