Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Limanowa. Błąd na historycznej tablicy poprawiony. Po naszej interwencji

Remigiusz Szurek
Remigiusz Szurek
Błąd na tablicy historycznej w Limanowej został poprawiony. Cieszy się z tego historyk Karol Wojtas
Błąd na tablicy historycznej w Limanowej został poprawiony. Cieszy się z tego historyk Karol Wojtas Fot. archiwum czytelnika
We wrześniu br. informowaliśmy na naszych łamach o tablicy pamiątkowej z historycznym błędem traktującej o wojskach rosyjskich nacierających na Austro-Węgry wczesną wiosną 1914 r., czyli... kilka miesięcy przed wybuchem I wojny światowej”. Po naszej interwencji Miasto naniosło stosowną poprawkę.

Do naszej redakcji zgłosił się Czytelnik zaniepokojony informacjami zawartymi na wspomnianej tablicy, zlokalizowanej na cmentarzu wojennym na Jabłońcu w Limanowej. Zamontowano ją tam w 2014 roku.

„Tablica pamiątkowa z historycznym błędem traktująca o wojskach rosyjskich nacierających na Austro-Węgry wczesną wiosną 1914 r., czyli... kilka miesięcy przed wybuchem I wojny światowej” – pisał w mailu do naszej redakcji przy okazji mocno się dziwiąc.

Po naświetleniu problemu, skontaktowaliśmy się z Urzędem Miasta Limanowa prosząc o interwencję w tej sprawie. Na początku listopada otrzymaliśmy wiadomość z Magistratu o poprawkach naniesionych na tablicy. Wyraz: „wiosną” został zamieniony na „jesienią”.

O komentarz poprosiliśmy Karola Wojtasa, limanowskiego historyka i regionalistę.

- Jeszcze nie widziałem tej poprawki, ale jeśli udało się zmienić ten błąd, to wypada się z tego tylko cieszyć. Szkoda, że stało się to tak późno, bo dopiero po kilku dobrych latach od zamontowania tablicy, ale przynajmniej teraz, gdy na Ziemię Limanowską zawita turysta znający się na historii, nie będzie wstydu – komentuje w rozmowie z „Gazetą Krakowską”.

Przypomnijmy, że I wojna światowa trwała od 28 lipca 1914 roku do 11 listopada 1918 roku. Rozegrała się pomiędzy takimi państwami jak Wielka Brytania, Francja, Rosja, Serbia, Japonia, Włochy (od 1915) i Stanami Zjednoczonymi (od 1917) tworzącymi Trójporozumienie a państwami centralnymi tzw. Trójprzymierzem), czyli Austro-Węgrami i Niemcami wspartymi przez Imperium Osmańskie (Turcję) oraz Bułgarię.

Jak informuje nowa encyklopedia powszechna PWN ośrodek działań wojennych znajdował się w Europie. Wojna wynikła ze splotu antagonizmów między mocarstwami, rywalizacji o hegemonię w Europie, wpływy na Bałkanach, podział świata kolonialnego i rynków zbytu, a także dążenia do rewizji granic ustalonych w wyniku konfliktów europejskich XIX wieku.

Produkcja Izery. Podpisano umowę z chińską firmą Geely

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska