Nie będzie podwyżek ani dodatkowych benefitów dla pracowników

Do naszej redakcji zgłosił się Czytelnik zaniepokojony informacjami zawartymi na wspomnianej tablicy.
„Tablica pamiątkowa z historycznym błędem traktująca o wojskach rosyjskich nacierających na Austro-Węgry wczesną wiosną 1914 r., czyli... kilka miesięcy przed wybuchem I wojny światowej” – pisze w mailu do naszej redakcji.
O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy Karola Wojtasa, limanowskiego historyka i regionalistę.
- To ciekawa sprawa, bo tablicę na Ziemię Limanowską przywieźli Węgrzy. Opisuje ona historię bitwy. O ile węgierski odpowiednik został całkiem poprawnie opisany, o tyle polska wersja była chyba tłumaczona przez komputerowego translatora, a nie językoznawcę… - dziwi się w rozmowie z „Gazetą Krakowską” nasz informator.
Jak zauważa Wojtas, na tablicy w języku polskim nie brak błędów językowych i merytorycznych. - Tablica stanęła w tym miejscu około roku 2014 lub 2015 na 100-lecie bitwy i tak już zostało – komentuje historyk z Limanowej.
Karol Wojtas przypomina również, że obiekt stał się powodem żartów choćby wśród internautów.
- Wiele osób zwracało uwagę na błędny napis, w tym niektórzy radni, ale Miasto uznało, że skoro wkopano ją w ziemię, to tak już zostanie. Śmieją się z tego użytkownicy forów internetowych. Burmistrz też kiedyś tłumaczył w trakcie jednej z sesji, że nie jest to tablica miejska, ale od Węgrów, a on nie będzie zmieniał wyglądu prezentu – podsumowuje limanowianin.
A co na to burmistrz Limanowej Władysław Bieda?
- To tablice od Węgrów. Najpierw musiałbym wiedzieć, o którą tablicę konkretnie chodzi, o jakich błędach mowa. Teraz tego nie wiem – wytłumaczył się przedstawiciel Miasta proponując przy okazji wysłanie maila do Urzędu Miasta i zgłoszenie problemu. Tak też zrobiliśmy.
Przypomnijmy, że I wojna światowa trwała od 28 lipca 1914 roku do 11 listopada 1918 roku. Rozegrała się pomiędzy takimi państwami jak Wielka Brytania, Francja, Rosja, Serbia, Japonia, Włochy (od 1915) i Stanami Zjednoczonymi (od 1917) tworzącymi Trójporozumienie a państwami centralnymi tzw. Trójprzymierzem), czyli Austro-Węgrami i Niemcami wspartymi przez Imperium Osmańskie (Turcję) oraz Bułgarię.
Jak informuje choćby Nowa encyklopedia powszechna PWN ośrodek działań wojennych znajdował się w Europie. Wojna wynikła ze splotu antagonizmów między mocarstwami, rywalizacji o hegemonię w Europie, wpływy na Bałkanach, podział świata kolonialnego i rynków zbytu, a także dążenia do rewizji granic ustalonych w wyniku konfliktów europejskich XIX wieku.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Limanowa z dawnych lat. Zobacz, jak kiedyś wyglądało miasto!
- Zespoły Regionalne Ziemi Limanowskiej. Barwne i roztańczone
- Pojawi się kolejna wieża w regionie. Już za siedem miesięcy „wyrośnie" na Skiełku
- Drewniana weranda zdobi Dwór Marsów w Limanowej
- Praca szuka ludzi w Limanowej i w powiecie limanowskim
- Wiejskie gospodynie spod Limanowej podbijają telewizyjne, show TVP!