- Cieszę się, że miałem okazję przekazać promesę, która umożliwi zakup takiego właśnie urządzenia. Niech ten nowy tomograf służy jak najdłużej i jak najlepiej wspiera lekarzy w trosce o zdrowie pacjentów szpitala w Limanowej - mówił wojewoda Ćwik, dziękując wszystkim zaangażowanym w pozyskanie dofinansowania, w tym Józefowi Leśniakowi, posłowi poprzedniej kadencji.
Ponad osiem tysięcybadań każdego roku
Stary tomograf jest wysłużony i często ulegał awariom. Co roku wykonywano nim ponad 8 tys. badań. Przez dziesięć lat służył pacjentom limanowskiego szpitala.
- Aż trudno sobie wyobrazić, że zostało tym tomografem wykonanych blisko 90 tys. badań. Korzystali z tego urządzenia nie tylko pacjenci naszego szpitala, ale też inni mieszkańcy Małopolski. Sprawdził się, ale w ostatnim czasie ulegał awariom, stąd decyzja o jego zamianie na nowy - podkreśla Marcin Radzięta, dyrektor limanowskiego szpitala.
Z rąk wojewody Ćwika promesę odebrał w ubiegły piątek starosta limanowski Mieczysław Uryga. Środki pochodzą z rezerwy budżetowej.
- Planowaliśmy zakup urządzenia, ale myśleliśmy, że na ten cel wydamy pieniądze z budżetu powiatu. To nie są małe środki, dlatego tym bardziej chciałem podziękować wszystkim, którzy wsparli tę inwestycję. A w szczególności panu premierowi - zaznacza Mieczysław Uryga.
Nowy tomograf jeszcze w tym miesiącu
Dyrektor limanowskiego szpitala ma nadzieję, że nowy tomograf komuterowy zostanie zainstalowany jeszcze w tym miesiącu. 32-rzędowy tomograf firmy GE spowoduje, że skróci się czas badania i zostanie ograniczona dawka promieniowania, którą przyjmuje pacjent.
- Jesteśmy już po przetargu. Sprawdzamy tylko warunki formalno-prawne - wyjaśnia dyrektor Radzięta.
Koszt zakupu tomografu wyniesie 1 mln 204 tys. zł. Brakującą kwotę ma dołożyć starostwo powiatowe. Uchwałę w tej sprawie radni mają podjąć na dzisiejszej sesji.
- Mam nadzieję, że podejmiemy uchwałę z myślą o dobru pacjentów szpitala - zaznacza starosta Uryga.
Badanie za pomocą tomografu komputerowego jest bezbolesne i nieinwazyjne. Dostarcza szczegółowych informacji o stanie organów wewnętrznych pacjenta, które można przetworzyć cyfrowo w obrazy trójwymiarowe. Dzięki szybkiemu przebiegowi i wielkiej dokładności może przyczynić się do uratowania życia ciężko chorych osób.
