Wyremontowany budynek przy ul. Słonecznej 1 mieszczący się wzdłuż drogi krajowej nr 28 był niegdyś sercem miasta, wyjątkowym miejscem, w którym bywały tak znane dla polskiej kultury i polityki osobistości jak Józef Piłsudski, Ignacy Daszyński, Bolesław Limanowski czy Władysław Orkan. W laach 1899 do 1918 mieszkał tam Józef Beck, ostatni minister spraw zagranicznych II Rzeczypospolitej. To stamtąd wyruszył do Legionów Polskich.
Obecnie wydzielono w nim pięć mieszkań socjalnych. Wokół suszy się pranie.
By przy tym znanym adresie powstało muzeum jak chce miasto, najpierw sami Romowie muszą zostać przeniesieni do innych mieszkań. Już w lutym br. informowaliśmy, że UM Limanowa zlecił opracowanie dokumentacji projektowej dotyczącej nowego budynku wielorodzinnego, który miałby powstać w rejonie ul. Słonecznej, czyli nieopodal "Bekówki". Planowana inwestycja miałaby zostać zrealizowana ze środków pochodzących z tzw. programu romskiego.
– Najpierw musimy postarać się o to, by znaleźć miejsce obecnym mieszkańcom. Gdy już budynek będzie pusty, chcemy by było w nim upamiętnione to, co się wydarzyło. Gościło i mieszkało w nim wiele osób, które odegrały dużą rolę w II Rzeczpospolitej. Warto przywrócić tę pamięć historyczną dla obecnych i następnych pokoleń – mówił nam burmistrz Limanowej Władysław Bieda.
Mamy październik. Ponowiliśmy zatem pytanie, czy w tej sprawie coś drgnęło.
- Jesteśmy na etapie uzyskiwania pozwolenia na budowę nowego bloku, gdzie mieliby przenieść się lokatorzy „Bekówki”. Jest szansa, że uda nam się to pozwolenie uzyskać już w listopadzie br. Wówczas już w przyszłym roku mogłyby ruszyć prace związane z budową, ale oczywiście drugą kwestią jest kwestia ewentualnego wsparcia finansowego od wojewody. Na to wszystko potrzeba jeszcze czasu, ale coś się w tej sprawie cały czas dzieje – przyznaje w rozmowie z „Gazetą Krakowską” Stanisław Gorczowski, kierownik Wydziału Inwestycji w UM Limanowa.
Remont budynku: zabytkowy ganek przykryty płytą - tymczasowo
We wrześniu 2018 roku zabytkowa willa została poddana "odświeżeniu". Odmalowano fasadę, zaś drewniany ganek posiadający rzeźbione elementy tak rzadko spotykane we współczesnym budownictwie, centralny element budynku (zdjęcie oryginału znajduje się w naszej galerii), zniknął pod... płytami wiórowymi.
Ze słów burmistrza Biedy jasno wynika jednak, że gdy budynek będzie już pełnił funkcję muzeum, ganek wróci do pierwotnego stanu.
– Takie są nasze plany. Na dzień dzisiejszy przy wykonywaniu remontu kilka lat temu ganek został zabezpieczony "płytą OSB". Wszystko po to, by nie postępowała dalsza degradacja zabytkowych zdobień wykonanych z drewna – powiedział nam burmistrz Bieda.
Także w 2018 roku Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej otrzymało dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury na realizację projektu: „Chciejmy Polski, a będzie! – minister Józef Beck”. W ramach tego "zastrzyku finansowego" powstała wystawa stała poświęcona pamięci Józefa Becka. Mowa o kwocie 79,5 tys zł. W ramach ekspozycji można zobaczyć m.in. zrekonstruowany gabinet ojca sławnego limanowianina, Józefa Becka z domu przy ul. Słonecznej.
- Limanowa z dawnych lat. Zobacz, jak kiedyś wyglądało miasto!
- Zespoły Regionalne Ziemi Limanowskiej. Barwne i roztańczone
- Pojawi się kolejna wieża w regionie. Już za siedem miesięcy „wyrośnie" na Skiełku
- Drewniana weranda zdobi Dwór Marsów w Limanowej
- Praca szuka ludzi w Limanowej i w powiecie limanowskim
- Wiejskie gospodynie spod Limanowej podbijają telewizyjne, show TVP!
Bądź na bieżąco i obserwuj
