Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budują kanalizację za pieniądze z... programu romskiego? Gmina z oświadczeniem. Sołtys: nie wyganiam Romów

Remigiusz Szurek
Remigiusz Szurek
Bogdan Trojanek, niezwykle barwna postać, lider i założyciel zespołu „Terne Roma” („Młodzi Cyganie”), gościł na Ziemi Limanowskiej w lutym br. przy okazji realizowanego przez Telewizję Polską reportażu o życiu Romów w Koszarach
Bogdan Trojanek, niezwykle barwna postać, lider i założyciel zespołu „Terne Roma” („Młodzi Cyganie”), gościł na Ziemi Limanowskiej w lutym br. przy okazji realizowanego przez Telewizję Polską reportażu o życiu Romów w Koszarach Alicja Fałek; archiwum Bogdan Trojanek
Do sporego zamieszania doszło w związku z realizowaną przez Gminę Limanowa inwestycją dotyczącą rozbudowy sieci kanalizacji w miejscowości Koszary, a słowami wypowiedzianymi przez romskiego aktywistę Bogdana Trojanka, który wraz z Elżbietą Jaworowicz z programu „Sprawa dla reportera” wizytował niedawno romską osadę zlokalizowaną w tejże miejscowości. Jak wynikało ze słów Trojanka, milionowa inwestycja miałaby powstawać ze środków pochodzących z tzw. „programu romskiego”. Gmina wystosowała w tej sprawie stosowne oświadczenie.

Trojanek, niezwykle barwna postać, lider i założyciel zespołu „Terne Roma” („Młodzi Cyganie”), gościł na Ziemi Limanowskiej w lutym br. przy okazji realizowanego przez Telewizję Polską reportażu o życiu Romów w Koszarach. Jego post „INFO WAŻNE” (pisownia oryginalna) opublikowany w mediach społecznościowych spotkał się ze sporym zainteresowaniem internautów, udostępniono go ponad 150 razy.

„Wracam z kilkudniowej wycieczki po Małopolsce, po tych miejscowościach gdzie żyją najbardziej poszkodowani Romowie (…) Czy Państwo wiecie i Pani sołtys, która tak strasznie walczyła o to, by wyrzucić Romów z tego osiedla, że ta oczyszczalnia, która tam się buduje w miejscowości Koszary, z której będą korzystali wszyscy mieszkańcy to jest z programu romskiego? Romowie żyją tam w fatalnych, okrutnych warunkach. Pani sołtys, ani mieszkańcy nie powiedzieli Romom dziękuję. To właśnie z tego programu jest budowana oczyszczalnia w naszej pięknej miejscowości” – grzmi na nagraniu Trojanek.

Po chwili dodaje, zwracając się do wójta Jana Skrzekuta: „buduje Pan w Koszarach oczyszczalnię, a Romowie nie mają ani kanalizacji, ani wody. Pan nie wziął tych pieniążków z gminnego budżetu, który składa się z podatków, a z programu romskiego, z którego pieniążki są przeznaczone tylko dla Romów. Tak się zastanawiam, czy Wam pasuje bieda tych ludzi, bo to jest dobry lep, by dostawać pieniądze, korzystać z tych środków” – denerwuje się.

Z prośbą o komentarz zadzwoniliśmy do sołtys Koszar, Zuzanny Kolawy.

- Ten Pan (Bogdan Trojanek – przyp. red.) lubi łapać za język. Nie chciałam wygonić, jak to jest przedstawiane, wszystkich Romów, ale jestem po prostu za tym, by w naszej gminie panowały spokój, cisza, porządek i było czyste powietrze… Na jednym metrze kwadratowym jest zwyczajnie zbyt wielu Romów i jest to prawda. Czy my mieszkańcy tak dużo oczekujemy? - powiedziała nam.

Odpowiedź gminy

Jak przekazał samorząd Gminy Limanowa - prosiliśmy o komentarz wójta Skrzekuta, ale przebywał na ważnym wyjeździe - odnosząc się do pojawiających się w przestrzeni publicznej informacji na temat źródła finansowania inwestycji kanalizacyjnej prowadzonej obecnie głównie w miejscowości Koszary, budowa wyłącznie sieci kanalizacji sanitarnej w miejscowości Koszary, o całkowitej wartości 13 mln 280 tys. 22,18 zł, jest realizowana ze środków zewnętrznych pozyskanych z Funduszu Inwestycji Lokalnych - gminy górskie „Budowa sieci kanalizacji sanitarnej zachodniej części Gminy Limanowa" w kwocie 8 mln 76 tys. 119,76 zł, a pozostałą kwotę tj. 5 mln 203 tys. 902,42 zł stanowią środki własne gminy.

„Na realizację tego zadania Gmina Limanowa nie wykorzystuje żadnych środków pochodzących z tzw. „programu romskiego" – napisano stanowczo.

Gmina poinformowała przy okazji, odnosząc się do słów Romanka, że w poprzedniej kadencji w latach 2014-2018 faktycznie z tzw. „programu romskiego" w 2016 roku zdecydowano o przeznaczeniu kwoty 200 tys. zł na budowę oczyszczalni ścieków w Młynnem, a rok później kwotę 150 tys. zł przeznaczono na budowę sieci kanalizacyjnej wykonanej m.in. w Młynnem i Łososinie Górnej.

Kilka lat walki i koniec. Osuwisko w Grybowie zabezpieczone

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska