Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Ponad miesiąc po pożarze zabytkowego dworu Bemów w parku Duchackim. Co dalej z budynkiem?

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Miejscy urzędnicy pytani przez nas, jakie zapadły decyzje co do dalszego postępowania z budynkiem, co i kiedy będzie wykonywane - odpowiadają: W najbliższym możliwym czasie będzie wykonana więźba wraz z pokryciem dachowym.
Miejscy urzędnicy pytani przez nas, jakie zapadły decyzje co do dalszego postępowania z budynkiem, co i kiedy będzie wykonywane - odpowiadają: W najbliższym możliwym czasie będzie wykonana więźba wraz z pokryciem dachowym. Anna Kaczmarz
Półtora miesiąca minęło od pożaru tzw. starego dworu w parku Duchackim, przy ul. Estońskiej. Wybuchł on nocą 14 kwietnia, objął konstrukcję dachu, poddasze tego budynku. Przyczyny pożaru nie są znane, trwa postępowanie w tej sprawie. Miejscy urzędnicy pytani, jakie zapadły decyzje co do dalszego postępowania z budynkiem częściowo strawionym przez ogień, odpowiadają, że "w najbliższym możliwym czasie" zostanie wykonana nowa więźba wraz z pokryciem dachowym. Docelowo dwór ma stać się siedzibą Stowarzyszenia Przyjaciół Woli Duchackiej, miałaby się tam również znajdować niewielka kawiarenka.

Właścicielem dworu od 2012 roku jest miasto Kraków.

- Straty nie zostały jeszcze wycenione. Pracuje nad tym kosztorysant oraz niezależną wycenę strat przygotowuje zakład ubezpieczeń, który na miejsce wysłał swojego rzeczoznawcę. Zarząd Zieleni Miejskiej wycenił koszty zabezpieczenia po pożarze, czyli wykonanie konstrukcji dachu i pokrycia go. Koszt zabezpieczenia wyceniony został na ponad 113 tys. złotych. Należy mieć na uwadze, że koszt faktycznych strat będzie dużo wyższy, ponieważ zniszczeniu uległ również cały strop - przekazuje Emilia Król z biura prasowego krakowskiego magistratu.

Przyczyny pożaru jak na razie nie są znane. Badaniem sprawy zajmuje się Policja pod nadzorem prokuratury.

Jak informują urzędnicy, ogólnie budynek dworu wymaga pilnego przywrócenia zadaszenia, co pozwoli uniknąć dalszej degradacji murów i innych elementów konstrukcji. Zaznaczają przy tym, że budynek dworu już przed pożarem kwalifikował się do kapitalnego remontu. I projekt rewitalizacji przed pożarem zakładał wymianę elementów konstrukcyjnych dachu.

Przypomnijmy, że park Duchacki w ostatnich latach przechodził rewitalizację, natomiast zabytkowy budynek dworu niezmiennie stał pusty i niszczał, w oczekiwaniu na remont i adaptację do nowej funkcji.

Jeśli chodzi o zalecenia już po pożarze, zarówno Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego, jak i miejski konserwator zabytków stwierdzili uszkodzenia więźby dachowej i stropu głównego budynku dworu w stopniu dyskwalifikującym naprawy istniejących elementów, więc będzie konieczna ich całkowita odbudowa.

- ZZM otrzymał od PINB nakaz przygotowania ekspertyzy konstrukcyjnej, co już zostało wykonane i taka dokumentacja została przekazana do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Czekamy na dalsze postanowienia i decyzje PINB - informuje Emilia Król.

W najbliższym możliwym czasie ma zostać wykonana więźba wraz z pokryciem dachowym. A kiedy rozpocznie się już dawno zapowiadany remont dworu?

"Remont dworu jest częścią planowanego etapu nr I rewitalizacji parku Duchackiego. W związku z potrzebami wypoczynkowymi mieszkańców ZZM zdecydował się zająć w pierwszej kolejności parkiem. Zostały wykonane etapy: etap II (spichlerz wraz z otoczeniem) oraz większość etapu III, czyli przestrzeń parkowa. Decyzja taka została podjęta również z uwagi na wysokie koszty etapu I - który obejmuje dwór - wynoszące około 13 mln złotych. Dalsza realizacja - w tym etapu I - zależy od środków finansowych, które zostaną przeznaczone na ten cel. ZZM zgłasza regularnie park Duchacki do wszelkich pojawiających się konkursów na pozyskanie pieniędzy z funduszy europejskich" - taką odpowiedź dostaliśmy od urzędników.

Dyrektor ZZM Piotr Kempf nazajutrz po pożarze podkreślał, że istnieje aktualny projekt z pozwoleniem na budowę dla czekającego na remont i adaptację dworu. - Moment remontu jest uzależniony od środków finansowych - zaznaczał dyrektor. Teraz dopytaliśmy, do kiedy pozostaje ważne wspomniane pozwolenie na budowę.

- Zarząd Zieleni Miejskiej rozpoczął już budowę w zakresie pozwoleń na budowę dla etapu I, II i III, w związku z czym pozwolenia te pozostają ważne trzy lata od końca ostatnich zrealizowanych robót budowlanych, to jest do 2025 roku - odpowiada magistrat.

Sprawdź zanim wyjedziesz za granicę do pracy

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska