Ludzie z Balic, Szczyglic, Rząski ubolewają, że mimo petycji, próśb, skarg likwidacji nie udało się zatrzymać. "Dziennik Polski pisał w listopadzie o zamiarze likwidacji tej linii 208 i petycjach mieszkańców (nie tylko z gminy Zabierzów, ale także krakowskich Mydlnik), którzy przypominali, że linia ta kursowała od ponad 47 lat. Okazało się, że petycje nie przyniosły skutku. Zarząd Transportu Publicznego (ZTP) w Krakowie zdecydował o likwidacji autobusu 208.
Gmina Zabierzów tłumaczy, że przed likwidacją linii 208, ZTP proponował skrócenie jej kursów do Bronowic Małych, informując, że nie może utrzymać tej linii ze względu na problem z zapewnieniem odpowiedniej ilości kierowców zatrudnionych u operatora trasy. Potem zmiany poszły jeszcze dalej i linię zlikwidowano, do czego przyczyniły się też zapowiedzi wstrzymania finansowania linii 208 przez Kraków Airport.
Liczyliśmy, że ktoś wysłucha mieszkańców. Pod petycją podpisywali się i ludzie z gminy Zabierzów i Krakowa, bo wszyscy korzystali z tego autobusu - mówi pani Agnieszka, jedna z pasażerek.
Ludzie w petycji wyliczali, że z krakowskiego dworca do Balic można teraz dojechać bezpośrednio pociągiem za 17 zł, a autobusem aglomeracyjnym linii 208 jeździli za 6 zł. Po likwidacji mieszkańcy mieli żal także do władz gminy Zabierzów, że zgodziła się na likwidację.
Samorząd zabierzowski tłumaczy, że reorganizację połączeń planowano od lutego do września 2022 r. W tym czasie trwały także rozmowy o koncepcji programu agloekspress, czyli uruchomienia linii z dużą częstotliwością kursowania, a dotyczyło kursów linii 218. Urząd Gminy w Zabierzowie brał pod uwagę tę propozycję ze względu na potrzeby swoich szkół podstawowych i uwag mieszkańców na zebraniach wiejskich.
Przypomnijmy, że agloekspressy od dawna jeżdżą do kilku podkrakowskich gmin. Najpierw zaczęły kursować z Krakowa do gminy Zielonki i Michałowice, następnie do gminy Wielka Wieś.
Po pierwszych propozycjach skrócenia trasy linii 208 do zabierzowskiego urzędu przyszła kolejna o jej likwidacji.
Pismo miało charakter informacyjny, nie zakładało możliwości opiniowania przez Urząd Gminy Zabierzów. W kolejnej koncepcji, na podstawie zaprezentowanych analiz, ZTP Kraków zakomunikował likwidację linii 208, powiązaną ze zwiększeniem ilości kursów linii 218 - czytamy w wyjaśnieniu gminy Zabierzów.
ZTP uznał, że zwiększając częstotliwość kursów 218 spełni postulaty mieszkańców gminy Zabierzów i tym samym utrzymania zbliżonej częstotliwości kursowania autobusów przez Szczyglice i Rząska - Podkamycze.
Gmina Zabierzów otrzymała informację o likwidacji linii 208 poprzez pismo ZTP Kraków, kierowane do MPK Kraków o wdrożeniu tego zamiaru i zwiększeniu częstotliwości kursów 218.
Urząd Gminy Zabierzów otrzymał również pismo w sprawie wyrażenia zgody na nowy rozkład jazdy linii 218 i 238, przy jednoczesnej likwidacji linii 208. W celu utrzymania gwarancji zwiększenia częstotliwości kursowania linii 218 i 238 Urząd Gminy Zabierzów zmuszony był zaakceptować pełen pakiet zaproponowanych zmian, w tym likwidację linii 208. Termin wprowadzania zmian nie był konsultowany z Urzędem Gminy Zabierzów - piszą zabierzowscy samorządowcy.
Zarząd Transportu Publicznego zapowiedział, że decyzja o zmianach jest ostateczna.
Najlepsze gminy w Polsce są w powiecie krakowskim. Trzy z ni...
Ekspert KIG: W II poł. 2023 r. inflacja zacznie wyraźnie spadać

- Wielki horoskop na jesień. To będzie czas pełen zawirowań!
- Malowniczy zakątek pod Krakowem: zamek, jezioro z zaporą i piękne drewniane chaty
- Na co dzień pomagają innym. Spotkali się w Skawinie. Atrakcji nie brakowało
- Małopolski Motoweek. Pokazy driftu, akrobacje, wystawy limuzyn i aut z PRL
- Festiwal Nietoperzy w Jerzmanowicach. Zwiedzanie jaskiń z tajemniczymi ssakami
- Rudno ma nową atrakcję. Niedaleko zamku Tenczyn powstało mini ZOO