![Igor Mitoraj (1944 - 2014), wybitny polski rzeźbiarz[/b]...](https://d-art.ppstatic.pl/kadry/k/r/1/4d/4d/63a32735bd992_o_large.jpg)
Igor Mitoraj (1944 - 2014), wybitny polski rzeźbiarz[/b]
Dzieciństwo i młodość spędził w Grojcu koło Oświęcimia, studiował malarstwo u Tadeusza Kantora. Po wyjeździe do Paryża zajął się rzeźbą. Od momentu wystawy w ArtCurial w 1977 rzeźby i rysunki Igora Mitoraja pokazano na 120 wystawach indywidualnych na całym świecie. Jego rzeźby, często gigantycznej wielkości, stoją w reprezentacyjnych punktach wielu miast – m.in. w Paryżu na La Défense oraz w Rzymie, Mediolanie, Lozannie, Londynie, Krakowie, Scheveningen koło Hagi, w USA i Japonii.

Tadeusz Makowski (1882 -1932), malarz, rysownik, jeden z najwybitniejszych polskich malarzy XX wieku
Urodził się 29 stycznia 1882 r. w Oświęcimiu, w skromnej rodzinie urzędniczej jako syn Stanisława i Petroneli. Na chrzcie otrzymał dwa imiona: Józef , Tadeusz. W szkole powszechnej, do której uczęszczał w Wilamowicach wykazywał duże zdolności matematyczne a jednocześnie zaczął rysować. Aby umożliwić synowi dalszą edukację w Gimnazjum św. Anny rodzice przenieśli się w 1894 r. do Krakowa, gdzie ojciec otworzył kawiarnię. Humanistyczne gimnazjum rozwinęło jego zainteresowania literaturą i sztuką. W latach 1902-1906 studiował na wydziale filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Po roku nauki rozpoczął równoległe studia w Akademii Sztuk Pięknych.
Rozpoczął się najświetniejszy okres twórczości artysty. Powstają najdojrzalsze płótna: "Maskarada", "Jazz", galeria "typów": "Szewc", "Rybak", "Strzelec", "Piekarz" oraz monumentalna ludowa groteska "charakterologiczna" – "Skąpiec". Makowski malował dużo i coraz śmielej, z większą wiarą w siebie. Zaczął być również zauważany i ceniony przez krytyków.
Opuścił kraj w 1908 r. i wyjechał do Paryża, gdzie uległ wpływom kubizmu. Od 1927 r. tworzył zgeometryzowane obrazy, przeważnie o tematyce dziecięcej, w których łączył doświadczenia symbolizmu, kubizmu i sztuki ludowej. Tadeusz Makowski pozostawił po sobie 600 obrazów olejnych oraz kilka tysięcy rysunków, akwarel i rycin.
W swojej twórczości interesowały go przeważnie dzieci, które pokazywał jako drewniane ludowe kukiełki w spiczastych kapiszonach na głowie, w scenach życia domowego, przeważnie wiejskiego, w scenach teatralnych, maskaradowych, karnawałowych: "Wiejskie podwórko", "Maskarada", "Dzieci i zwierzęta", "Dzieci i lampiony", "Maskarada w mroku". Dorosłe osoby na płótnach Makowskiego są jeszcze bardziej geometryzowane. Formą przypominają kute w skale bloki. Makowski znany jest również jako autor drzeworytów do książek, najbardziej znane to ilustracje do poematu przyjaciela artysty Tytusa Czyżewskiego "Pastorałki".

Jan Paweł II, właśc. Karol Józef Wojtyła (1920 - 2005), święty Kościoła katolickiego, duchowny, papież w latach 1978 - 2005, poeta i poliglota, dramaturg i pedagog[/b]
Urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach, jako drugi syn Karola Wojtyły i Emilii z Kaczorowskich. Ród Wojtyłów wywodzi się z Czańca koło Kęt i Lipnika. Ród Kaczorowskich pochodzi z Michalowa koło Szczebrzeszyna. Karol Wojtyła został ochrzczony w kościele parafialnym 20 czerwca 1920. Pierwszą Komunię przyjął w dniu 29 maja 1929, a sakramentu bierzmowania udzielił mu abp Adam Stefan Sapieha 3 maja 1938.
Rodzina Wojtyłów żyła skromnie. Jedynym źródłem utrzymania była pensja ojca – wojskowego urzędnika w Powiatowej Komendzie Uzupełnień w stopniu porucznika. W dzieciństwie na Karola wołano Lolek. Gdy miał 9 lat, zmarła mu matka. Był utalentowany i wysportowany. Regularnie grał w piłkę nożną oraz jeździł na nartach. Lubił wycieczki krajoznawcze z ojcem.Ukończył Państwowe Gimnazjum Męskie im. Marcina Wadowity w Wadowicach. W październiku 1938 roku podjął studia polonistyczne na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, które przerwał wybuch II wojny światowej. Karol Wojtyła zaczął wtedy pracować fizycznie w zakładach chemicznych Solvay, początkowo przez rok w kamieniołomie w Zakrzówku, a potem w oczyszczalni wody w Borku Fałęckim. 18 lutego 1941 po długiej chorobie zmarł jego ojciec.
W 1942, gdy postanowił studiować teologię i wstąpił do tajnego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Krakowie. W okresie od kwietnia 1945 do sierpnia 1946 pracował na uczelni jako asystent.
Święcenia kapłańskie przyjął 1 listopada 1946 w Kaplicy w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich z rąk kardynała Adama Stefana Sapiehy. W lipcu 1948 Karol Wojtyła trafił do parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Niegowici, gdzie był wikariuszem i katechetą. Na początku lipca 1958 r. został biskupem. 13 stycznia 1964 r. został mianowany arcybiskupem metropolitą krakowskim.
16 października 1978 na zwołanym po śmierci Jana Pawła I drugim konklawe w ósmym głosowaniu kard. Karol Wojtyła został wybrany na papieża i przybrał imię Jana Pawła II.
Był nazywany papieżem - pielgrzymem ze względu na liczne pielgrzymki po całym świecie.Podczas swojego pontyfikatu odwiedził 129 krajów. Beatyfikował 1340 osób i kanonizował 483.
1 maja 2011 został beatyfikowany, a 27 kwietnia 2014 ogłoszony został świętym.
Tak w wielkim skrócie przedstawia się biografia jednego z najwybitniejszych Polaków.

Kazimierz Zembrzuski (1905 - 1981), wybitny konstruktor parowozów
Kazimierz Zembrzuski przybył do Chrzanowa w 1930 roku, gdzie podjął pracę jako konstruktor w Pierwszej Fabryce Lokomotyw w Polsce "FABLOK". Już jako zaledwie 25-letni inżynier przyczynił się do powstania niesamowitych konstrukcji chrzanowskich lokomotyw, które przejdą do historii nie tylko polskiego kolejnictwa, ale także naszej kultury i świadomości narodowej.
Parowóz z Fabloku nagrodzony został złotym medalem na Światowej Wystawie Sztuki i Techniki w Paryżu w 1937 r.