Równomierny rozwój wszystkich krakowskich dzielnic i osiedli
Jednym z najważniejszych postulatów programowych Łukasza Gibały jest postawienie na równomierny rozwój wszystkich krakowskich dzielnic i osiedli. Pomóc w tym mają nowe centra lokalnej aktywności, które zostaną utworzone w całym mieście.
“Zaledwie 19 proc. mieszkańców Krakowa ma dostęp do podstawowych usług blisko swojego miejsca zamieszkania. Jaki jest tego skutek? Mieszkańcy muszą pokonywać duże dystanse, co powoduje korki, generuje spaliny i jest zwyczajnie niewygodne. Dlatego chcemy, aby Kraków posiadał wiele lokalnych centrów – mini-rynków, które mają być dzielnicowymi, a nawet osiedlowymi centrami aktywności” - mówił Łukasz Gibała na konferencji prasowej zorganizowanej na pograniczu Czyżyn i Bieńczyc.
Transformacja przestrzeni publicznej
Wspólnie z kandydatkami do Rady Miasta Anną Diakowicz i Elizą Dydyńską-Czesak oraz ekspertką. ds. przestrzeni miejskiej Magdaleną Milert przedstawili swój pomysł na transformację przestrzeni publicznej w najgęściej zaludnionym fragmencie Krakowa. Wybrana lokalizacja nie jest przypadkowa - doskonałą okazją do zmian tej przestrzeni jest nowa siedziba dzielnicowego ośrodka kultury, której budowę na początku tego roku zapowiedział Zarząd Inwestycji Miejskich.
9 kandydatów na prezydenta Krakowa. Zobacz, na kogo będzie m...
“Ta okolica to idealne miejsce na nową jakość przestrzeni miejskiej. Już teraz przyciąga wielu mieszkańców - w okolicy jest m.in. biblioteka, apteka i inne punkty usługowe. Infrastruktura jest jednak niezwykle zaniedbana - okoliczni mieszkańcy muszą korzystać z dziurawych chodników, brakuje również m.in. ławek. Dlatego zanim nowy budynek w tym miejscu powstanie, należy zaprosić mieszkańców do lokalnych konsultacji, aby wypracować z nimi jakie funkcje są najbardziej potrzebne w nowym budynku i jego otoczeniu. Równocześnie - wspólnie z okolicznymi spółdzielniami i lokalnymi przedsiębiorcami, wypracujemy szerszą koncepcję dla funkcjonowania tej okolicy. Marzy nam się zieleń, infrastruktura do spędzania wolnego czasu, ale także kawiarnie czy restauracje, których w tej okolicy brakuje” - przybliżała koncepcję na lokalny mini-rynek Magdalena Milert.
Potrzeby mieszkańców
Eliza Dydyńska-Czesak, startująca z list Łukasza Gibały do rady miasta w okręgu Bieńczyce i Nowa Huta, zwracała uwagę na potrzeby okolicznych mieszkańców:
“Jesteśmy w najgęściej zaludnionym fragmencie naszego miasta, Lokalni mieszkańcy i przedsiębiorcy od dawna sygnalizują nam, że zdecydowana większość punktów gastronomicznych w okolicy znajduje się w lokalach o bardzo słabym standardzie i choć oferują często smaczne jedzenie to jednak nie dają szansy by spędzać w nich czas. Budowa ośrodka Kultury Klubu 303 może to zmienić - miasto powinno uwzględnić w nowym budynku również przestrzeń dla lokalnej gastronomii. Ta okolica tego zdecydowanie potrzebuje!- przekonywała.
Dzielnicowy ośrodek kultury
Wspomniana przez uczestników konferencji nowa inwestycja to budowa siedziby nie tylko dla czyżyńskiej rady dzielnicy, ale przede wszystkim dla dzielnicowego ośrodka kultury.
“Klub 303 to jedna z placówek ośrodka kultury Kraków Nowa Huta. Słynie z zajęć cyrkowych, a instruktorzy i kolejne pokolenia uczestników tworzą to miejsce razem, stanowiąc o jego wyjątkowości na kulturalnej mapie miasta. ZIM ogłosił ostatnio, że w tym roku zostanie wypracowana koncepcja architektoniczno-urbanistyczna dla tego budynku. W ich zapowiedzi próżno jednak szukać zarówno konsultacji z okolicznymi mieszkańcami, jak i przede wszystkim dostrzeżenia że nowa inwestycja to nie powinien być tylko kolejny miejski budynek. Projektanci muszą spojrzeć szerzej i dostrzec potencjał okolicy - ta inwestycja musi zwiększyć jakość życia okolicznych mieszkańców” - wyjaśniała Anna Diakowicz, radna dzielnicy Czyżyny, a także kandydatka do Rady Miasta z list Łukasza Gibały.
Koniec zerowego VAT na żywność! Ceny wzrosną?
