Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łyżwiarstwo szybkie. Sprinterski popis Polaka. Przegania Asafę Powella, Justina Gatlina i Carla Lewisa! Szybszy jest tylko wielki Usain Bolt

Paweł Wiśniewski
Paweł Wiśniewski
Rodowity warszawiak. Wychowanek UKS Zryw Słomczyn, mieszkaniec Konstancina-Jeziorna, a więc miejsc mających niewiele wspólnego ze sportami zimowymi. A jednak - podczas mistrzostw Europy w łyżwiarstwie szybkim, niespełna 25-letni Marek Kania sięgnął po brązowy medal na 500 metrów, a wraz z kolegami (Piotrem Michalskim i Damianem Żurkiem) wywalczył złoty medal w drużynowej rywalizacji sprinterów. W pierwszej z konkurencji zmierzono mu czas otwarcia 9.69 - dotychczas żaden Polak w historii nie miał tak szybkich pierwszych 100 metrów!!! W drugiej, ustanowił rekord kraju (1:18.31), będący jednocześnie rekordem legendarnego toru „Thialf” w Heerenveen!

Tym samym, Marek Kania został nieoficjalnym rekordzistą kraju w panczenach na… 100 metrów, które stanowią część „królewskiego” dystansu 500 metrów. Na mecie, Polak uzyskał czas 34.86, tracąc do zwycięzcy, Holendra Jenning De Boo 0.38 sekundy. Drugi Estończyk Marten Liiv był szybszy o ledwie 0.08 sekundy. W Heerenveen, lepszy czas otwarcia miał co prawda inny Holender, Stefan Westenbroek (9.62), ale na mecie, po pokonaniu pół kilometra, okazało się, że jest wolniejszy od Kanii o 0.07 sekundy...

Czas Marka Kanii jest porównywalny z drugim wynikiem w historii światowego... biegu panów na dystansie 100 metrów, należącym od 2009 roku do Amerykanina Tysona Gaya i od 2012 roku do Yohana Blake’a z Jamajki! 9.69 kontrowersyjny Jankes uzyskał na mityngu „Shanghai Golden Grand Prix”, a zawodnik z Karaibów na zawodach Diamentowej Ligi - „Athletissima” w Lozannie. Najszybszym człowiekiem globu wciąż pozostaje fenomenalny Jamajczyk Usain Bolt, który 100 metrów na bieżni pokonał w 9.58…

">
Wolniejsi na bieżni od Polaka są natomiast tak genialni sprinterzy, jak inny Jamajczyk Asafa Powell (9.72 w 2008 roku) czy cała plejada Amerykanów - Justin Gatlin (9.74 w 2015 roku), Christian Coleman (9.76 w 2019 roku), Trayvon Bromell (9.76 w 2021 roku) czy Fred Kerley (9.76 w 2022 roku)!

Nieoficjalnym rekordzistą świata łyżwiarzy szybkich na 100 metrów jest Chińczyk Gao Tingyu, któremu w listopadzie 2021 roku, na torze „Arena Lodowa” w Tomaszowie Mazowieckim zmierzono czas otwarcia 9.32! Azjata wygrał zresztą te zawody Pucharu Świata w 34.265.

Przez lata, najszybszym 100-metrowym panczenistą był Japończyk Masaaki Kobayashi, który 14 marca 2003 roku, na torze „ Sportforum Hohenschönhausen” w Berlinie uzyskał 9.37 .

Trzeba podkreślić, że nie ma oficjalnego rekordu świata na 100 metrów w łyżwiarstwie szybkim na długim torze! Najkrótszy dystans ratyfikowany przez Międzynarodową Unię Łyżwiarską (ISU) to 500 metrów, który od 2019 roku należy do Rosjanina Pawła Kuliżnikowa (33.616 przy „otwarciu” 9.67…).

Bieg na 500 metrów to pierwsze 100 metrów na prostej, po czym panczeniści zmieniają tory i jedno okrążenie, długości 400 metrów. Każdy zawodnik pokonuje jeden zakręt po wewnętrznej i jeden po zewnętrznej stronie. Utarło się, że rozpoczęcie wyścigu z zewnętrznego toru jest mniej korzystne, ponieważ zawodnik będzie znajdować się na ostrzejszym wewnętrznym torze na ostatnim zakręcie (walcząc z siłą odśrodkową, aby utrzymać równowagę i prędkość), kiedy będzie finiszował (a więc, ile „da fabryka”).

Zadaszony tor „Thialf” w Heerenveen, który może pomieścić ponad 12 000 widzów, został otwarty 17 listopada 1986 roku, Już w pierwszym sezonie, dzięki warunkom panującym w środku obiektu, ustanowiono tu niemal wszystkie rekordy świata w łyżwiarstwie szybkim! W 1988 roku został jednak „zdetronizowany” jako „najszybszy lód na świecie” przez położone na dużych wysokościach kryte lodowiska w Calgary i Salt Lake City, które mają dodatkową zaletę z racji niskiego ciśnienia powietrza.

Historia najnowsza - medale polskich panczenistów w ME na dystansach:

Złoto
* Piotr Michalski - 500 metrów (2022, Heerenveen)
* Andżelika Wójcik, Kaja Ziomek, Karolina Bosiek - sprint drużynowy (2022, Heerenveen)
* Marek Kania, Piotr Michalski, Damian Żurek - sprint drużynowy (2024, Heerenveen)
Srebro
* Marek Kania, Damian Żurek, Piotr Michalski - sprint drużynowy (2022, Heerenveen)
* Andżelika Wójcik, Iga Wojtasik, Karolina Bosiek - sprint drużynowy (2024, Heerenveen)
Brązowe
* Zbigniew Bródka, Jan Szymański, Adrian Wielgat - drużynowy bieg na dochodzenie (2018, Kołomna)
* Artur Nogal, Piotr Michalski, Sebastian Kłosiński - sprint drużynowy (2018, Kołomna)
* Andżelika Wójcik, Kaja Ziomek, Natalia Czerwonka - sprint drużynowy (2020, Heerenveen)
* Marek Kania - 500 metrów (2024, Heerenveen)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska