https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Maciej Kwaśniewski na tropie tatrzańskich tragedii. Spotkanie autorskie wokół książki "Tatry. Na granicy życia i śmierci"

Marcin Banasik
Historie opisane w książce to głównie słynne i w swoim czasie rozpalające opinię publiczną tragiczne wydarzenia z tatrzańskich szlaków i ścian
Historie opisane w książce to głównie słynne i w swoim czasie rozpalające opinię publiczną tragiczne wydarzenia z tatrzańskich szlaków i ścian Wojciech Matusik
Śmierć w Tatrach do dziś fascynuje miłośników gór i poszukiwaczy tajemniczych i fascynujących historii. Jednym z nich jest Maciej Kwaśniewski – redaktor naczelny Dziennika Polskiego, Gazety Krakowskiej i Taternika - autor książki "Tatry. Na granicy życia i śmierci". Czy śmierć w górach nobilituje? Na to i inne pytani odpowiedź można było uzyskać w czwartek 11 stycznia podczas spotkania autorskiego w Salonie Literackim Instytutu Literatury, ul. Smoleńsk 20 w Krakowie.

Witkacy, Karłowicz, Bachleda...

Czy Witkacy przeżył własne samobójstwo? Czy bohaterowie jego książek to ludzie prawdziwi? Czy śmierć Mieczysława Karłowicza wywołała powstanie TOPR? Dlaczego zginął legendarny Klemens Bachleda? Przekleństwo Granatów. Tragedia na Lodowej Przełęczy. I wiele innych zagadkowych zdarzeń z historii Tatr i Zakopanego - to tylko część wątków poruszonych w książce i na spotkaniu z czytelnikami, które prowadziła Katarzyna Kachel, dziennikarka Dziennika Polskiego i Gazety Krakowskiej, pisarka i miłośniczka wypraw górskich.

- Śmierć na stałe wpisała się w mit o Tatrach. Świadczy o tym fakt, że każdy przypadek tragedii był i wciąż jest szeroko opisywany w mediach. Wiele tatrzańskich tragedii stało się elementem legendy gór, ludzie do tego wracają - mówił podczas spotkania autor książki.

Tragedie w górach wywoływały ogromne emocje

Historie opisane w książce to głównie słynne i w swoim czasie rozpalające opinię publiczną tragiczne wydarzenia z tatrzańskich szlaków i ścian. Autor przypomina śmierć Mieczysława Karłowicza, która przyspieszyła powstanie Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, czy dramatyczne wypadki z 1910 roku rozgrywające się w Dolinie Jaworowej i zakończone śmiercią Klimka Bachledy. Ale są też inne historie, jak np. próba lotu w stratosferę z Doliny Chochołowskiej, nie brakuje też opowieści związanych z chyba najciekawszą postacią związaną z Zakopanem, czyli Witkacym.

Jedną z najbardziej tajemniczych tragedii była opisywana w książce "Śmierć na Lodowej". Chodzi o historię rodziny Kaszniców, z której mąż i syn zginęli w 1925 r., a żonę Zofię oskarżono o ich zabicie. Ta opowieść na tyle poruszyła wyobraźnię dziennikarza, ze kilka lat temu postanowił rozwikłać zagadkę tajemniczej śmierci w górach.

Bądź bezpieczny, zadbaj o życie!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wybrane dla Ciebie

Zakopane wymieni oświetlenie uliczne. Przy okazji zostanie sprawdzony stan latarni

Zakopane wymieni oświetlenie uliczne. Przy okazji zostanie sprawdzony stan latarni

XIII Murapol Cup. Do Krakowa przyjadą Liverpool, RB Lipsk i Dynamo Kijów

NASZ PATRONAT
XIII Murapol Cup. Do Krakowa przyjadą Liverpool, RB Lipsk i Dynamo Kijów

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska