70-lecie Tatrzańskiego Parku Narodowego
- Historia TPN oficjalnie rozpoczęła się jednak 1 stycznia 1955 roku i to właśnie tę datę uznaje się za moment narodzin Parku, choć rozporządzenie o utworzeniu Tatrzańskiego Parku Narodowego było wydane 30 października 1954 r., a sama idea krążyła w umysłach wszystkich tych, którzy przyczynili się do utworzenia Tatrzańskiego Parku Narodowego, zdecydowanie wcześniej, bo przecież koncepcja powstała jeszcze na długo przed II wojną światową - mówi Szymon Ziobrowski, dyrektor TPN.
O samym powstaniu Tatrzańskiego Parku Narodowego mówi tak: - Wiadomo dlaczego Tatrzański Park Narodowy powstał. Przede wszystkim dlatego, że są to jedyne w Polsce góry typu alpejskiego. Nigdzie indziej takich nie mamy. W związku z tym w naszych kochanych Tatrach mieszkają charakterystyczne gatunki takie jak: świstak czy kozica. Nie spotkamy ich nigdzie indziej w Polsce. Mamy też charakterystyczne i specyficzne dla warunków górskich gatunki roślin.
- Tatry to również jest zjawisko o charakterze społecznym. Ponad 5 milionów turystów w tamtym roku. Każdy, kto wędruje do Morskiego Oka, w momencie, gdy otwiera się przed nim ta wyjątkowa panorama, czuje dech zaparty w piersiach. To właśnie to wpłynęło na decyzję o tym, że ten Park tam powstał - mówi Ziobrowski i podkreśla, że Tatry to również ważny składnik kultury i tożsamości narodowej.

Rok 2025 - rokiem jubileuszowym
- Jednym z naszych podstawowych zadań, które realizujemy w Tatrzańskim Parku Narodowym jest edukacja. To jest ważny filar naszej działalności, oczywiście obok ochrony przyrody, monitoringu. Idea ochrony przyrody musi wyjść na zewnątrz i wrócić później w Tatry w tych ludziach, których my wcześniej inspirujemy i edukujemy, po to, żeby ci ludzie nie traktowali ochrony przyrody, jako opresji, ale jako pewną szansę rozwoju społeczności lokalnej, czy też szansę dla tych terenów chronionych - podkreśla dyrektor TPN.
Dlatego też 70-lecie Tatrzańskiego Parku Narodowego to czas, by inspirować i dzielić się doświadczeniami.
Rok 2025 jest zarówno okazją do refleksji nad 70-letnim dziedzictwem Parku, a także nad jego przyszłością. W związku z tym zaplanowano wiele wydarzeń, które przybliżą piękno i unikalność tatrzańskiej przyrody.
Dwudniowa konferencja
Główną częścią całorocznych obchodów będzie konferencja, która odbędzie się w dniach 16-17 maja 2025 roku w Centrum Konferencyjnym ICE Kraków pn. „Przykład idzie z gór”.
- To dwa dni inspirujących spotkań, podczas których przyrodnicy, naukowcy, psychologowie, przedsiębiorcy oraz osobowości medialne pokażą, jak kontakt z naturą oraz doświadczenie wyniesione z gór mogą przekładać się na sposób myślenia, podejmowanie decyzji i kształtowanie wartości w życiu codziennym - podkreśla Ziobrowski.
Wśród prelegentów znajdą się m.in.: popularyzator nauki Tomasz Rożek, skialpinista Andrzej Bargiel, psycholożka Joanna Chmura, naczelnik TOPR Jan Krzysztof, neurobiolożka Joanna Wojsiat, analityczka trendów w biznesie Zuza Skalska, były dyrektor TPN Paweł Skawiński czy geofizyk i badacz zmian klimatu Szymon Malinowski.
Bilety są już dostępne na Eventim.pl.
Program obejmie trzy główne bloki tematyczne:
SZKOŁA: jak natura kształtuje charakter, uczy wytrwałości i pomaga podejmować decyzje? - piątek 16 maja
BIZNES: jak góry mogą inspirować biznes? - piątek, 16 maja
LIFESTYLE: jak lepiej rozumieć zmieniający się świat i czerpać z natury inspirację na co dzień - sobota, 17 maja
W przestrzeniach wspólnych ICE Kraków na uczestników czekają dodatkowe atrakcje, w tym strefa warsztatów edukacyjnych TPN, przestrzeń Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz stoiska edukacyjne i partnerskie. To miejsce sprzyjające rozmowom, wymianie wiedzy oraz chwili wytchnienia w inspirującej atmosferze.
Wyjątkowe wydanie kalendarza
Z okazji 70-lecia Tatrzańskiego Parku Narodowego przygotowano wyjątkowy kalendarz, który upamiętnia dwanaście wybitnych postaci związanych z Tatrami i ochroną przyrody.
- Tatry od zawsze przyciągały artystów, naukowców i wizjonerów, którzy zmieniali oblicze ochrony przyrody w Polsce. Na kartach tego kalendarza oddajemy hołd dwunastu wybitnym postaciom, których pasje i misja przetrwały próbę czasu. Każda epoka ma swoich bohaterów, którzy swoją postawą kształtują przyszłość – dziś to my decydujemy o losach Tatr - podkreśla dyrektor TPN.
Kalendarz cały czas jest w sprzedaży. Można go znaleźć na stronie sklepu on-line TPN oraz w punktach stacjonarnych TPN w Zakopanem.
