Czym się zajmujesz w fotografii?
Zajmuje się zapisywaniem ulotnej rzeczywistości w sztywnych ramach fotograficznego kadru. Bardzo lubię to określenie, gdyż doskonale oddaje twórczy proces fotografowania i jego stały rezultat.
W galerii możemy oglądać zdjęcia Tatr. Fotografujesz coś jeszcze?
Oczywiście, od kilku lat zajmuję się fotografią krajobrazową i staram się fotografować wszystko, co można do niej zaliczyć począwszy od gór, poprzez malownicze pola, skończywszy na jeziorach czy morzach. Świat jest przepiękny, a dzięki fotografii mogę odkrywać niezwykłe miejsca i utrwalać je na zdjęciach. To bardzo fascynujące zajęcie!
Masz gotowy przepis na doskonałe zdjęcie?
Myślę, że jest to wypadkowa wielu czynników, choć wyróżnić można trzy podstawowe: kompozycje, ekspozycję i sprzyjające warunki pogodowe, które w naszym żargonie określamy mianem "dobry warun". Mówiąc prościej, najważniejszy jest odpowiednio skomponowany temat zdjęcia ukazany w odpowiednim świetle.
Więcej zdjęć autora znajdziesz na:
Wspomniałeś wcześniej, że fotografia jest fascynująca. Ale pewnie wymaga poświęceń?
Oj tak, zdecydowanie. Najciekawsze jest to, że wiele zdjęć przedstawiających piękny, harmonijny krajobraz, który bardzo przyjemnie się ogląda w domowym zaciszu powstawało w iście spartańskich warunkach. Często potrzeba wielkiego samozaparcia, aby wstawać na wschody słońca o 2 nocy, dojeżdżać na miejsce, maszerować nieraz kawał drogi z całym sprzętem na plecach, aby wykonać jedno dobre zdjęcie. Dodatkowym utrudnieniem jest zima, kiedy fotografujemy np. w temperaturach – 20 stopni celsjusza i spędzamy tak kilka godzin.
Co bardziej lubisz? Proces tworzenia czy rezultat?
Pełne zadowolenie w pracy fotografa jest wynikiem połączenia procesu twórczego z uzyskaniem zamierzonego rezultatu. Oczywiście, obcowanie z naturą często "sam na sam" jest cudownym doświadczeniem, podobnie jak satysfakcja z gotowego zdjęcia. Myślę, że są to integralne pojęcia.
Co doradziłbyś początkującym fotografom?
Pełnej samodzielności i indywidualizmu w tworzeniu własnych fotografii, przy jednoczesnym obserwowaniu i uczeniu się techniki, perspektywy i widzenia świata przez innych, lepszych od nas fotografów. Pamiętajmy, że fotografia rodzi się w głowie, a aparat jest jedynie urządzeniem, które ma za zadanie przełożyć nasze wyobrażenie, nasz zamysł w stały i utrwalony obraz.
