Majówki przy kapliczkach, czyli piękna polska, wymierająca tradycja. Zobacz zdjęcia i wideo
Maryja od początku czasów chrześcijaństwa zajmowała ważne miejsce w polskiej religijności. Przypisywano jej wiele ról. Maryja czczona jest jako królowa aniołów i nieba oraz Królowa Polski. Oficjalnie tytuł Królowej Polski został jej nadany w 1656 roku przez króla Jana Kazimierza po cudownej obronie Jasnej Góry w czasie potopu szwedzkiego.
Postać Maryi wyjątkowo czczona jest w maju. Poświęcone jej nabożeństwa majowe znane były w Polsce już w XVIII wieku. Początkowo odprawiane były w kościołach. Tradycja wspólnych wieczornych modlitw i śpiewów przy przydrożnych kapliczkach oraz krzyżach sięga lat 70. XIX wieku. Wówczas, szczególnie na obszarach wiejskich, bardzo żywa była ta tradycja i w spotkaniach uczestniczyło wiele osób.
Wieczorami po zakończonych pracach polowych przy kapliczkach spotykali się dorośli, młodzież i dzieci. W tych spotkaniach uczestniczyły jednak przede wszystkim młode dziewczyny i kobiety. Wspólnie odmawiali Litanię Loretańską i śpiewali pieśni ku czci Najświętszej Maryi Panny - mówi Beata Sanak, zastępca dyrektora Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie.
Obecnie wraz z laicyzacją społeczeństwa ta tradycja zanika. Coraz rzadziej możemy zobaczyć wieczorami grupki kobiet spotykające się przy kapliczkach. Obecnie zwykle są to starsze osoby, które starają się kultywować tę tradycję. Czasem zabierają ze sobą wnuki chcąc pokazać im czym jest tradycyjna majówka. Treści pieśni przekazywane były z pokolenia na pokolenie. Pamięć o niektórych z nich zatarła się, inne zostały spisane i dziś z pomocą śpiewników nadal są wykonywane.
Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie wyszło z inicjatywą organizacji tradycyjnych majówek przy kapliczce znajdującej się przy skansenie w Wygiełzowie. Znajduje się tam drewniana figurka Matki Boskiej autorstwa rzeźbiarza Leszka Kuczery. Figurka powstała w latach 60-tych XX wieku. To miejsce, gdzie czczona jest postać Królowej Polski.
Poprzez organizację tradycyjnych majówek chcemy przypomnieć i kultywować tę tradycję. Zachęcamy wszystkich, by przyszli, dołączyli się lub po prostu obserwowali, jak ona wygląda - dodaje Beata Sanak.

Majówki w Polsce zyskały popularność m.in. za sprawą swojego wyjątkowego charakteru. Spotkania odbywają się w kameralnym gronie, na świeżym powietrzu, w kontakcie z naturą. Jej uczestnicy mogą poczuć wsparcie innych osób biorących udział w nabożeństwie, poczuć ich otwartość, a przez stosunkowo niewielka liczbę osób także intymność i spokój, które sprzyjają refleksji.
Majówki w Wygiełzowie prowadzą członkinie Kół Gospodyń Wiejskich. Pierwszą tegoroczne nabożeństwo 1 maja poprowadziły panie z koła "Lipowianki". W sumie zaplanowane zostały cztery spotkania, kolejne odbędą się: 11 maja (sobota), 15 maja (środa) oraz 22 maja (środa). Każda majówka rozpoczyna się o godzinie 18. Szczególnie warto wybrać się na najbliższe spotkanie, które odbędzie się (11 maja). W tej majówce wezmą udział m.in. członkowie Zespołu Pieśni i Tańca "Krakowiaczek" z Grojca.

Bądź na bieżąco i obserwuj
- Najbardziej popularne nazwiska w Chrzanowie i powiecie chrzanowskim. RANKING
- Sprawdź, jakie mieszkania można kupić w Chrzanowie od 200 do 500 tys. złotych
- Przysięga żołnierzy 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Zdjęcia
- Jej śmierć nie poszła na darmo. Helena Kmieć z Libiąża zostanie świętą?
- Dwóch seniorów straciło dorobek życia. Hydraulik i adwokat w akcji
- Trwa budowa Chechłostrady. Droga rowerowa połączy Chechło z "Morskiem Okiem"