Jak wyjaśniał nam w 2022 roku Janusz Kowalski, prezes Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości, od 2010 roku ubyło 70 proc. warsztatów i rzemieślników.
- Aktualnie w Krakowie jest bardzo mało rzemieślników, bo tylko ok. 3,5 tysiąca, a jest to kropla w morzu tego, co było kiedyś - mówił Janusz Kowalski.
Okazuje się, że współcześnie trudne jest znalezienie nie tylko chętnych do wykonywania rzemieślniczych zawodów, ale także specjalistów, którzy mogą pochwalić się bogatym doświadczeniem i kwalifikacjami, a tym samym przekazać umiejętności młodszym pokoleniom.
- To, że zainteresowanie pracą rzemieślniczą zanika, spowodowane jest tym, że brakuje nauczycieli zawodu rzemieślników. Problemem jest także brak promocji zawodu i tłumaczenia uczniom, że zawód rzemieślnika może być jednocześnie pasją. Dodatkowo brakuje także wsparcia ze strony samorządowej miasta polegającej np. na doposażeniu miejsc pracy grantami czy bezzwrotnymi dotacjami i w momencie kiedy to wszystko się nakłada, powstaje widoczny kryzys - mówił w sierpniu 2022 roku w rozmowie z nami Grzegorz Adamski, wiceprzewodniczący komisji oświaty w Izbie Rzemieślniczej
Program wspierania przedsiębiorczości chroni 48 branż
Aktualnie w Krakowie realizowany jest Program gospodarczy wspierania przedsiębiorczości w zakresie branż chronionych i zanikających, a głównym celem tego programu jest ochrona małych i średnich przedsiębiorstw, prowadzących działalność w zakresie branż, które miasto uznaje za zanikające i wymagające szczególnej ochrony. Zgodnie z załącznikiem do tej uchwały na liście znajduje się 48 branż.
Ochrona przedsiębiorców prowadzących działalność w zakresie branż chronionych i zanikających w Krakowie polega na wynajmie miejskich lokali przeznaczonych na działalność dotyczącą branż, o których mowa w programie w trybie przetargu na najem lokalu użytkowego.
Radny na ratunek osiedlowym sklepikom
Niestety na liście programu nie znalazło się miejsce dla małych, historycznych sklepików osiedlowych, które znikają pod naporem coraz większej ilości marketów spożywczych. Zmienić sytuację chce radny Łukasz Maślona, który przygotował w tym celu uchwałę ws. poszerzenia lokalnego programu wsparcia dla branż chronionych i zanikających.
Zdaniem radnego w załączniku do uchwały sprzed 10 lat należy dodać: "sklepy spożywcze, w których sprzedaż artykułów prowadzona jest w tym samym lokalu przez mikro przedsiębiorców, prowadzących działalność w tym samym lokalu w okresie równym lub dłuższym niż 30 lat licząc od momentu przystąpienia do aukcji na lokal użytkowy, z wyłączeniem podmiotów prowadzących działalność w więcej niż jednym lokalu lub na stoisku w obiekcie handlowym."
-Celem powstrzymania procesu gentryfikacji centrum miasta należy wesprzeć dotychczas działające sklepy. W ostatnim czasie zniknęły z krakowskiego krajobrazu takie miejsca jak warzywniak przy ul. Rajskiej czy wiele innych lokalnych sklepików osiedlowych. Chcąc przeciwdziałać takim tendencjom, Rada Miasta Krakowa podejmuje działanie polegające na rozszerzeniu zakresu programu wsparcia dla branż chronionych i zanikających. Doskonały przykład funkcjonowania takiego programu wsparcia mamy w Lizbonie pod nazwą „Lojas com História" - uzasadnia Łukasz Maślona
Czy Polacy chcą amerykańskiej elektrowni atomowej w Polsce?

- Co pasażerowie komunikacji miejskiej robią źle? Przegląd najgorszych zachowań
- Fryzury dla kobiet po 40. i 50. Zobacz, jak się czesać, aby odjąć sobie lat!
- Oto najbardziej luksusowe ulice Krakowa. Tutaj mieszkania kosztują krocie!
- TOP 10 rzeczy, które musisz wiedzieć o Krakowie, przyjeżdżając tu na studia!