FLESZ - Gdzie najtaniej na wakacje?

- Od kierowców ciężarówek, przez kardiologów, po dyrektorów przedszkoli - biwakowaniem w lesie zarazić może się każdy. Początkowy strach przed nocą w lesie szybko przechodzi, a jego miejsce zajmuje ciekawość spędzania czasu w leśnej głuszy - mówi Paweł Rybak z Krakowa.
Ludzi ciągnie do lasu
Miłośnik bushcraftu kilka lat temu postanowił wybrać się na biwak do lasu, ale nie miał kompana.
- Rzuciłem hasło, że szukam towarzysza do wędrówki i szybko się znalazło kilka osób. Dzisiaj do lasu chodzimy już nawet w 25-osobowej grupie. Chętnych szybko przybywa. Najchętniej lubimy przebywać w lasach w okolicach Piwnicznej, gdzie są świetne warunki do biwakowania - mówi Paweł Rybak.
Dołączenie do grupy jest bezpłatne. - Chodzi o to, żeby wzajemnie sobie pomagać i dzielić się doświadczeniem. Nie zapominamy też o ekologii. Każdy z nas ma w plecaku dodatkowy worek na śmieci, które zbieramy zawsze tam gdzie jesteśmy. Chętnych do naszych wypraw zapraszamy na nasz profil facebookowy Bushcraft Małopolska
Daleko od drogi
Nadleśniczy Stanisław Michalik z Nadleśnictwa Piwniczna przyznaje, że obszar otwarty dla miłośników biwakowanie w rejonie okopów konfederatów barskich cieszy się dużą popularnością.
- Zwłaszcza teraz w okresie wakacyjnym mamy sporo zgłoszeń od grup, które chcą nocować w lesie. Nasze tereny są położone z dala od dróg i szlaków turystycznych, dlatego można tam zażyć prawdziwego, leśnego spokoju - mówi Stanisław Michalik.
Jeżeli chodzi o miejsca najbardziej popularne turystycznie, to wskazać można te zlokalizowane w Nadleśnictwach górskich np. Piwniczna, Nawojowa, gdzie niezależnie od formy wypoczynku ruch turystyczny jest duży, ale również te znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie Krakowa np. Niepołomice czy Myślenice.
- Popularność tego typu aktywności w ostatnich latach wzrasta, a program „Zanocuj w lesie” cieszy się zainteresowaniem. Mamy nadzieję, że popularyzacja aktywnego wypoczynku w lesie przyniesie wzrost świadomości użytkowników dotyczącej bezpiecznego korzystania z lasów i zjawiska takie, jak zaśmiecanie lasów czy rozpalanie ognisk poza miejscami do tego wyznaczonymi będą coraz rzadsze - mówi Marek Świderski, zastępca Dyrektora ds. Gospodarki Leśnej Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie.
Podsumowanie programu "Zanocuj w lesie" przewidywana jest na jesień, po szczycie sezonu turystycznego
Krzaki i rzemiosło
Bushcraft to coś jak surwiwal, ale tutaj akcent zamiast na umiejętność przetrwania, postawiony jest na umiejętność wygodnego urządzenia się na łonie przyrody.
W dosłownym tłumaczeniu mamy tutaj dwuczłonową nazwę BUSH oznaczający "gąszcz, krzak" i CRAFT czyli "rzemiosło, rękodzieło, kunszt"
Idea bushcraftu nie jest oczywiście w żaden sposób odkrywcza. Ludzie, zwłaszcza mężczyźni, coraz częściej próbują oderwać się od wszechobecnej technologii i przetestować swoje możliwości w dziczy. To świetny sposób na lepsze poznanie swojego charakteru i przekonanie się, czy bylibyśmy w stanie poradzić sobie z dala od cywilizacji. Moda na bushcraft jest naturalną konsekwencją rodzącej się fali niepewności o przyszłość naszego świata. Coraz częściej słyszymy o nadciągającej apokalipsie klimatycznej, blackoucie czy wielkich wojnach cybernetycznych. Nie dziwi więc, że niektórzy chcą być na to przygotowani.