Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Małopolska Noc Naukowców już dziś!

Redakcja
Michał Sikora, arch
Małopolska Noc Naukowców to fragment inicjatywy Komisji Europejskiej, a koordynatorem projektu jest Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Ta jedna noc sprawi, że będziesz mógł zobaczyć miejsca, które na co dzień są niedostępne dla postronnych i poznasz wiele tajemnic - zapewnia Marian Satała

Małopolska Noc Naukowców 2011 w Krakowie. PROGRAM!

Wybuchowe eksperymenty, prawdziwa burza piorunów wywołana w laboratorium, nieziemskie zjawiska, które wywołują dreszcze emocji - chcesz to przeżyć na własnej skórze? Nic prostszego. Wystarczy, że w dzisiejszy wieczór wyruszysz na jedną z ciekawszych przygód życia. Zapraszamy na Małopolską Noc Naukowców!

To już dziś krakowianie, tarnowianie, nowosądeczanie i po raz pierwszy mieszkańcy Niepołomic będą mieli szansę spotkania niezwykłych ludzi, poznania unikatowych miejsc i zjawiskowej nauki. W tę jedyną noc w roku niepotrzebna jest magia, wystarczy odrobina chemii i fizyki. Ta noc sprawi, że osobiście przekonasz się, jak magiczna bywa wbrew pozorom praca naukowca.

Małopolska Noc Naukowców 2011: Stawiamy na odkrycia!

W tym roku podczas Małopolskiej Nocy Naukowców w szczególny sposób świętujemy rocznice ważnych odkryć i wydarzeń

naukowych, m.in. 100-lecie przyznania Marii Skłodowskiej-Curie Nagrody Nobla w dziedzinie chemii, 110. rocznicę przyznania pierwszej w historii Nagrody Nobla z fizyki Wilhelmowi Roentgenowi, a także jubileusz 500-lecia przybycia pierwszej świnki morskiej do Europy oraz piątą rocznicę Nocy Naukowców w Małopolsce. Celem tego ciekawego przedsięwzięcia jest także przedstawienie postaci wielkich naukowców i ich odkryć, które miały duży wpływ na życie każdego z nas, a także zaprezentowanie ich następców, czyli naukowców, którzy dziś pracują nad nowymi wynalazkami.

Każdy z nas przekona się dziś także, jak ważne dla naszego codziennego życia są odkrycia współczesnych naukowców. Organizatorzy Nocy chcą również pokazać, że bycie naukowcem to niesamowicie fascynujący pomysł na karierę zawodową. O tym wszystkim będzie nas przekonywać aż 500 naukowców i 200 studentów, którzy zorganizują 70 warsztatów, około 130 pokazów i demonstracji, ponad 20 konkursów, zabaw i gier, blisko 50 wykładów. W planach jest zwiedzanie 40 laboratoriów, dwa widowiska chemiczne i trzy koncerty, a także studencki kabaret.

Małopolska Noc Naukowców 2011: Nieziemskie emocje

Największe emocje, szczególnie wśród młodszych uczestników imprezy, wywoła na pewno show "Była sobie chemia" z wykorzystaniem niezwykłych eksperymentów. W widowisku, które rozegra się w kinie Kijów Centrum, doświadczenia chemiczne wplecione będą w humorystyczne przedstawienie historii chemii - od starożytności, poprzez okres rozkwitu alchemii, po czasy współczesne. Główną postacią spektaklu będzie nasza rodaczka Maria Skłodowska-Curie. Scenariusz spektaklu jest przygotowany specjalnie na potrzeby Nocy Naukowców przez znanego krakowskiego reżysera Marka Pacułę. Aktorami będą naukowcy i studenci z Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego (rezerwacja zakończona). Maluchy powinny być zafascynowane.

Starsi, w Instytucie Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk, będą mogli poznać dwa oblicza fizyki jądrowej. Tutaj kluczem do przygody jest akcelerator - jeden, który pozwala na poznanie budowy wszechświata i drugi, pokazujący użycie akceleratorów w terapii nowotworowej (rezerwacja zakończona).
Co nauka może mieć wspólnego z artystami? Okazuje się, że naprawdę wiele, bo czy można zrobić krzesło z kartki papieru? Czy jajo w papierowej koszulce wyląduje bez szwanku po upadku z trzeciego piętra? - tutaj rządzi nauka, a na takie pytania podczas warsztatów i pokazów odpowiedzą artyści-naukowcy z Wydziału Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Ale nauka to nie tylko eksperymenty, to także niezwykle ciekawe i bardzo przydatne w naszym życiu badania nad roślinami i zwierzętami. Wiele tajników tych badań przybliżą nam specjaliści z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. To zaledwie część czekających nas atrakcji. Wszystkie szczegóły dotyczące programu znajdziesz na stronie internetowej: www.nocnaukowcow.malopolska.pl.

Małopolska Noc Naukowców 2011: Szczególna noc!

Na czym polega niepowtarzalność tej imprezy? Tylko podczas tej nocy poznasz naukowca jako nieziemsko fascynującą osobę. Przeistoczy się ona w niezwykłą postać, która przy okazji zna odpowiedź na każde niemal pytanie. Tylko ta noc sprawi, że będziesz mógł zobaczyć miejsca, które na co dzień są niedostępne.

O tym, jak bardzo lubimy Małopolską Noc Naukowców, świadczy m.in. liczba osób, które biorą w niej udział. Z roku na rok jest nas coraz więcej. Po raz pierwszy w 2007 r. wzięło w niej udział 3,5 tys. osób, rok później już 15 tys., w 2009 - 20 tys., a w ub. roku ok. 27 tys. Czy w tym roku pobijemy kolejny rekord?
Unia i przyjaciele

Warto dodać, że Małopolska Noc Naukowców stanowi część ogólnoeuropejskiej inicjatywy Komisji Europejskiej. Koordynatorem projektu jest Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Impreza organizowana jest przy współudziale dwunastu następujących partnerów:
- Instytut Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego Polskiej Akademii Nauk
- Uniwersytet Jagielloński
- Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
- Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja
- Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica
- Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki
- Instytut Nauk Geologicznych Polskiej Akademii Nauk
- Instytut Ekspertyz Sądowych im. prof. dr. Jana Sehna
- Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie
- Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu
- Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie
- Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne w Niepołomicach

W realizację programu zaangażowane są również następujące instytucje w Krakowie:
- Shell Polska Sp. z o.o.
- Centrum Wspinaczkowe Forteca

oraz w Tarnowie:
- Zakłady Mechaniczne Tarnów SA
- I LO w Tarnowie
- III LO w Tarnowie
- Szpital Wojewódzki im. św. Łukasza w Tarnowie
- Komenda Miejska Policji w Tarnowie
- Radio RDN Małopolska

Więcej szczegółów:
www.nocnaukowcow.malopolska.pl

Materiał przygotował Departament Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

Prawybory. Kto powinien zostać posłem? Głosuj: Małopolska Zachodnia okręg 12, Kraków okręg 13, Podhale Nowy Sącz okręg 14, Tarnów okręg 15.

Mieszkania Kraków. Zobacz nowy serwis

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska