- Kilka miesięcy temu państwo mnie odwiedzili i zgłaszali swoje uwagi do możliwości realizacji zapisów programu ochrony powietrza – mówił wicemarszałek Gawron. - Dzisiaj przyjechałem do was, żeby zaprosić do konsultacji społecznej projektu uchwały przygotowanego przez zarząd województwa - mówił wicemarszałek.
Wszystko wskazuje na to, że projekt dotyczy zmiany na razie pewnych zapisów uchwały antysmogowej dla województwa małopolskiego, konkretnie tych, które decydują, że do końca roku wszedłby zakaz używania kotłów bezklasowych.
- Nasza propozycja jest taka, żeby ze względu na troskę o mieszkańców, związaną z sytuacją wojenną i z zamieszaniem na rynku energetyki, na rynku paliw, dać trochę więcej czasu do zastanowienia i ten termin przesunąć o rok – podsumował marszałek.
By taką uchwałę sejmik mógł podjąć, wymagane są ustawowo konsultacje społeczne i głos samorządów. Dzień gorlickiego spotkania wicemarszałka z samorządowcami był również dniem, kiedy wystartowały konsultacje w całej Małopolsce.
Jadwiga Wójtowicz, radna Sejmiku Województwa Małopolskiego przypomniała, że ustawa antysmogowa przyjęta w 2017 roku obowiązuje już pięć lat. Pokreśliła jednak, że na początku tego roku na komisjach sejmikowych o głos prosili przedstawiciele różnych organizacji, którzy wyrażali swoje bardzo skrajne opinie na temat zasadności, funkcjonalności, dobrodziejstwa funkcjonowania tej uchwały.
- Te głosy, które zostały wyartykułowane na sesji sejmikowej oraz na komisji ochrony środowiska i bezpieczeństwa publicznego, skłoniły nas do tego, aby zapytać mieszkańców Małopolski o to, jakie jest ich zdanie na temat funkcjonowania i losów tej uchwały - mówiła radna. - Zgodnie z zasadą „nic o nas bez nas”, prosimy, by mieszkańcy regionu kierowali swoje opinie do urzędów gmin i miast powiatu gorlickiego, lub elektronicznie - zachęcała.
- Liczymy, że wspólne pochylenie się nad tym tematem będzie skutkowało tym, że osiągniemy ten cel o który wszystkim nam chodzi – zdrowe powietrze w naszej pięknej turystycznej Małopolsce, ale również ochronę mieszkańców. Musimy dostosować pewne zapisy ustawy do tego, aby mieszkańcy nie byli narażeni na to, że nie będą mieli w zimie czym ogrzać swoich domów. I to jest naszym priorytetem – mówiła Jadwiga Wójtowicz.
Swoją opinię o zapisach uchwały antysmogowej można wyrazić TUTAJ
Konsultacje będą prowadzone do 23 sierpnia.
Burmistrz Gorlic Rafał Kukla mówił o nadziei, że spostrzeżenia mieszkańców i gospodarzy gmin i miast Gorlickiego zostaną wysłuchane, wdrożone i zmienione w zapisach ustawy, a to z kolei pozwoli wydłużyć czas, jak również pomóc w umorzeniu lub nienaliczaniu kar w sytuacjach, jeśli ktoś nie był w stanie zrealizować założeń programu ochrony środowiska w swojej domowej kotłowni.
- Nie rozpoznacie tych miejsc! Krowodrza, Bronowice, Piaski Wielkie...
- Oto najbogatsze i najbiedniejsze gminy Małopolski. Jedna zwraca szczególną uwagę!
- TOP 15 najlepszych parków rozrywki w Polsce. Tu warto przyjechać! RANKING
- Pod Krakowem dobiega końca budowa... hinduskiej świątyni
- Męskie Granie w Krakowie: deszcz im niestraszny, tłumy na piątkowym koncercie!
Presja płacowa na rynku pracy maleje
